İnfertilite ve tedavi sürecinin psikiyatrik etkileri
- Tez No: 103209
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ocak 2000-Aralık 2000 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Infertilite Polikliniğine infertilite değerlendirmeleri için başvuran ve primer infertilite tanısı alan kadın hastalarla, T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezine 0-6 yaş arası çocuklarını rutin kontrollere getiren sağlıklı kadın deneklerin pskiyatrik belirtiler açısından karşılaştırılması yapıldı. Çalışmaya primer infertilite tanısı alan, nedenin sadece kadından kaynaklandığı ya da hem kadın hem erkekten kaynaklandığı, en az 1 yıllık infertilte tedavi öyküsü olan 50 kadın ve 40 sağlıklı kadm alındı. Tüm hastalara ve kontrol grubuna Yan Yapılandırılmış Görüşme Çizelgesi, Belirti Tarama Listesi (SCL 90-R), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (D-SKE), Maudsley Evlilik Anketi (MEA) uygulanarak sosyodemografik özelliklerin dökümü yapıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem T testi (independent - samples T test), Mann- Whitney U testi, ki kare testi, gerekli olduğunda Fisher kesinlik testi ( Fisher' Exact Test) ve Spearman bağıntı analizi kullanıldı. înfertil olgularda depresyon puanlan, anksiyete düzeyleri, ruhsal belirti şiddeti kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. İki grup arasında evlilik ilişkisi ve cinsel ilişki açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yaş, eğitim durumu, ekonomik durum, çalışma durumu ile depresyon puanlan arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Çalışan, ekonomik durumu iyi olan ve eğitim düzeyi yüksek olan infertil kadınlarda depresyon puanlarının azalma eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Aynca gelir durumu ile genel belirti düzeyleri arasında da anlamlı ilişkiler gösterilmiştir. Gelir durumu azaldıkça genel belirti şiddetlerinde artma olduğu gösterilmiştir. 64Kırsal ya da kentsel kökenli olma ile depresyon puanlan arasında ise anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. îdiyopatik ve organik nedenli olgular arasında depresyon, anksiyete, genel belirti şiddeti ve evlilik ve cinsel ilişkiyi değerlendiren testlerde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. İnfertilite süresi, infertilite tedavi süresi ve evlilik süresi uzadığında ise major depresyon tanısı ve SCL 90-R genel belirti düzeylerinde artma olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu süre uzadığında infertil kadınların, cinsel ilişkilerinin daha olumsuz etkilendiğini, eşin evlilikteki sorumluluklarını yerine getirmesinden duyulan memnuniyetsizliklerinin daha fazla olduğunu ve evlat edinme konusundaki düşüncelerinde artış olduğunu belirttikleri saptanmıştır. Elde edilen bulgular, bu alanda yapılmış diğer araştırmaların sonuçlan ile karşılaştınlarak tartışılmıştır. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a comperative analysis has been tried to be made on the basis of psychiatric symptoms between those women who have applied to the Infertility Polyclinic of the Obstetric and Gynaecology Department of Istanbul Medical Faculty of Istanbul University during the year of 2000 and who are diagnosed as a primer infertile and those healthy women who have brought their children for routine control to the Mother-Child Health and Family Planing Center of The Ministry of Health of Turkish Republic during the same period. In this study, the observations have been made on 50 infertile women -having at least one year of infertility treatment background- of whom this disease either comes from themselves or both from and on 40 healthy women. The sociodemographic characters of all patients and control group have been detailed by applying themselves those tests ; Semi-structured Interview Table, Symptom Check List, Beck Depression Scale. State Trait Arixiety_Iriy_entP_ry_andJ^^ evaluation of the data obtained from these findings, Independent Samples t test, Mann- Whitney U test, Chi Square Test and if required Fisher's exact test and Spearman correlation test have been used. Depression scores, the level of anxiety, the strength of psychological symptoms had been found much more higher in the infertile group. There coudn't be found any predictable difference between two groups as far as their mariage and sexual relationships are considered there had been obtained an important correlation between depression scores and age educational background, economic status, working state of the people in the groups. The depression scores have performed a declining tendency among infertile women who are working, having a good economic status and highly educated. In addition, there had been shown comprehensible relation between income level and common symptom level. It had been found that whenever income level decreases the common symptom level increases in 66response. On the contrary there couldn't be established any predictable correlation between being rural or city based origin and depression scores. There couldn't be found any important difference between idiopathetic and organic based cases when the conclusions of the depression, anxiety common symptoms level and marriage sexual relationship tests have been measured. There had been obtained that whenever the duration of infertility, the duration of infertility treatment and the duration of marriage extends, diagnosis of major depression and the level scores of SCL-90 R common symptoms have been increasing. Furthermore, if this period extends, there had been found that infertile women are starting to state that their sexual relationships have been effecting negatively, their unhappiness arising from their partners capability of handling required responsibilities of ordinary marriage life have been increasing and their tendency for adoption have also been increasing. These findings had been discussed by making comparisons with the conclusions of other researches made in this field up to this time. 67