İntihar girişiminde bulunanlarda komorbid psikiyatrik durumlar
- Tez No: 103213
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
I -ÖZET Amaç : Bu çalışmanın amacı intihar girişiminde bulunanların komorbid psikiyatrik durumlarım ve sosyodemografik özelliklerini incelemek ve ilgili literatür ile karşılaştırmaktır. Metod : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi' ne getirilen intihar girişiminde bulunan 50 kişi sosyodemografik bilgi formu, Hamilton Depresyon Ölçeği(HAM D), İntihar Niyet Ölçeği, İntihar Düşüncesi Ölçeği, İntihar Davranış Ölçeği, Toronto Aleksitimi ölçeği (TAÖ), Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği(DYÖ), SCID-I ve SCID-II ile değerlendirildi. Bulgular : Bu çalışmalım sonucunda intihar gMşimlerinin en sık 17- 24 yaş grubunda, daha sıklıkla kadınlarda ve düşük eğitim düzeyine sahip olanlarda, en sık ilaç alınması yoluyla ve daha çok 18.00-24.00 saatleri arasında olduğu bulunmuştur. İntihar girişimi sonrası en sık konulan psikiyatrik tam konversiyon bozukluğu olmuştur. TAÖ skoru 11.87±3.44 olarak bulundu. İntihar girişiminde bulunanların % 62' si aleksitimikti. DYÖ skoru 494.80±367.35 idi. Kesme noktası 30 olan DYÖ skoruna göre olguların % 18' i 30 ve üstünde, % 82' si 30' un altında idi. HAM D Ölçeği skoru 16.78±6.2 olarak bulundu. İlk sırayı hafif depresyonu olanlar oluşturuyordu. Sonuç : Her iki eksende birden tam almış olmanın intihar girişim riskini artırdığı görülmüştür. Aynı zamanda hiçbir psikiyatrik tam almayan bireylerde de intihar girişimi sıklıkla görülebilmektedir. Aleksitiminin intihar girişimlerinde yaygın olduğu bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : İntihar girişimi, komorbidite. n
Özet (Çeviri)
H-ABSTRACT Objective : In this study we aimed to investigate sociodemographic and comorbid psychiatric aspects related to suicide attempt and to compare it with the literature regarding suicide. Method : 50 suicide attempters brought to Ondokuz Mayıs University Hospital Emergency Department were assessed with sociodemographic information form, Hamilton Depresyon Scale(HAM D), Suicide Ideation Scale, Suicide Intent Scale, Suicide Behavior Scale, Toronto Alexithymia Scale(TAS), Dissociative Experiences Scale(DES), SCID-I and SCID-IL Results : The results of this study showed that the suicide attempts were generally seen between 17- 24 years of age, more common in women and among the people who have low education. The method of the suicide attempts were generally by taking pills and the time of the suicide attempt was generally between 18.00-24.00 hours. Conversion was the most common diagnosis of the suicide attempters. TAS score was found as 11.87±3.44. Sixty-two percent of those who attempted to suicide were found as alexithymic. DES score was found as 494.80±367.35. Using a DES score of 30 as the cutoff, 18% of the subjects scored 30 and above 30 and 82% of the subjects scored below 30. HAM D score was found as 16.78±6.2. Slight depression was common depression for HAM D Scale. Conclusions : It was observed that to have diagnosis in both axis increased the risk of suicide attempt. Meanwhile suicide attempts may be found in the individuals who didn't have a psychiatric diagnosis. Alexithymia is prevalent in suicide attempters. Key Words : Suicide attempt, comorbidity. m