Plazma lipid düzeyleri ile psikiyatrik komorbidite ve suisid arasındaki ilişki
The Relationship between plasma lipid levels, psychiatric comorbidity and suicide
- Tez No: 103216
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÖZCANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 704
Özet
63 6. ÖZET Plazma Lipid Düzeyleri ile Psikiyatrik Komorbidite ve Suisid Arasındaki İlişki Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri polikliniğinde Mayıs 1999-Şubat 2000 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ardışık olarak ilk kez başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan 267 kişi çalışma kapsamına alındı. Kontrol grubu psikiyatrik ve tıbbi yönden sağlıklı 44 bireyden oluştu. Çalışma ve kontrol grupları; yaş, cinsiyet ve vücut kilo indeksleri yönünden benzer idi. Olgular suisidal düşünce ve girişim yönünden ayrıca değerlendirildi. Çalışma ve kontrol grubuna ilk görüşmede Derogatis LR tarafından geliştirilen, Şahin ve Durak tarafından dilimize çevrilmiş ve uyarlanmış olan Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulandı. Bireyler, somatizasyon, obsesif-kompulsif bozukluk, kişiler arası duyarlılık, depresyon, anksiyete bozukluğu, hostslite, fobik anksiyete, paranoid düşünceler, psikotizm ve ek maddeler olmak üzere 10 alt grupta incelendi. Çalışma ve kontrol bireylerin Total kolesterol, HDL, LDL, VLDL ve Trigliserid düzeylerine bakıldı. İstatistiksel analiz SPSS 8.0 yardımıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
64 7. SUMMARY The Relationship Between Plasma Lipid Levels, Psychiatric Comorbidity and Suicide This study had been performed between June 1999 and February 2000 in the psychiatry policlinic of Süleyman Demirel University. 267 consecutive patients meeting study criterias were included in this study. Control subjects consisted of 44 medically and mentally healthy persons. Control groups and the study groups were matched by sex, age, body mass index to patients. Also cases were evaluated for suicidal thoughts and suicide. Brief Symptom Inventory (BSI) developed by Derogatis LR and adapted by Şahin and Durak were applied to control groups and study groups at the first meetings. Cases were examined as 10 subgroups for somatization disorder, obsessive-compulsive disorder, sensitivity among persons, depression, anxiety disorder, hostility, phobic anxiety, paranoid ideation, psychotism and additional items. Total cholesterol, HDL, LDL, VLDL and Triglyceride levels were determined in control and the study cases. The statistical analyses were employed by SSPS 8.0 software.