Obsesif kompulsif bozuklukta bölgesel beyin kan akımı değişikliklerinin 99mTc-HMPAO SPECT ile değerlendirilmesi
- Tez No: 103215
- Danışmanlar: PROF.DR. ESAT GÖKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
12. ÖZET Birçok fonksiyonel görüntüleme çalışmasında, OKB'de frontal korteksi subkortikal yapılara bağlayan devrelerde anormallikler bildirilmiştir. Bu çalışmada, DSM-IV ölçütlerine göre Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış, tedavi görmeyen 16 hasta ve 7 sağlıklı kontrol deneğinin bBKA'ı, bazal şartlarda, 99mTc-HMPAO SPECT yöntemi ile karşılaştırmıştır. Aynı zamanda hastalığın şiddeti, anksiyete ve depresyon puanları ile bBKA arasındaki ilişki incelenmiştir. OKB'li hastalar ile kontrol grubu arasında bölgesel beyin kan akımları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren bölge sağ bazal ganglion yapılarıdır. Hastaların sağ bazal ganglion perfüzyonu, kontrollere göre anlamlı ölçüde düşük olarak belirlenmiştir. Hastalık şiddeti ve kompulsiyonların şiddeti ile sağ bazal ganglion perfüzyonu arasında, obsesyonların şiddeti ile sol talamus perfüzyonu arasında ve depresyonun şiddeti ile singulat korteks perfüzyonu arasında negatif ilişkiler belirlenmiştir. Anksiyete şiddeti ile bölgesel beyin kan akımı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuçlar, diğer fonksiyonel ve yapısal görüntüleme çalışmalarından elde edilen bilgiler ışığında tartışılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
13. SUMMARY Several functional imaging studies have reported abnormalities of the frontal cortex and striatal pathways in OCD. For this reason, we compared resting regional cerebral blood flow (rCBF) with 99mTc-HMPAO SPECT in16 patients diagnosed as obsessive compulsive disorder according to DSM IV criteria and 7 healty volunteers. We also evaluated the correlations between rCBF and severity of OCD, levels of anxiety and depression. We found significant reductions in rCBF measurements of OCD patients compared with resting healty controls in only right basal ganglia region. There were significantly negative correlations between the right basal ganglia rCBF and Y-BOCS total and compulsion scores. There was also significantly negative correlation between left thalamus rCBF and Y-BOCS obsession scores. We found no significant correlation between rCBF and anxiety scores. There was a significantly negative correlation between anterior cingulate cortex rCBF and depression scores. The implication of these findings are discussed in the context of other studies which examined functional and structural imaging in OCD. 67