Simvastatin jel formunun tavşan kıkırdak blok halindekigreft viabilitesine etkisi
- Tez No: 803765
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç Kıkırdak doku, vücudu şekillendirmeye yardımcı olan ve sonra onu destekleyen temel biyolojik malzemedir. Kıkırdak, sıkıştırıcı kuvvetlere direnme, kemik esnekliğini artırma ve esneklik ihtiyacı olan kemikli alanlarda destek sağlama yeteneği dahil olmak üzere birçok işleve sahiptir. Kıkırdak greftleri; estetik burun ameliyatları, konjenital ya da edinsel burun deformitelerinin düzeltilmesi, mikrotia ve diğer kulak deformitelerinin rekonstrüksiyonu gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte kıkırdak dokusunun greft olarak aktarımında değişik oranda rezorbsiyon gelişebilmektedir. Greft olarak alınan kıkırdaklar %10- 90 oranında canlılığını sürdürebilmektedir. Bununla birlikte kıkırdak greft yaşayabilirliğini arttırmak adına literatürde birçok çalışma mevcuttur.Kıkırdak greftinin metil selülöz ile sarılması,fasya ile sarılması gibi birçok birçok yöntem mevcuttur. Bu çalışmalarda anlamlı sonuçlar bulunsa da pratik uygulamalarda genel olarak kabul görmüş bir yaklaşım bulunmamaktadır. Simvastatin, klinik kullanımda anti-hiperlipidemik ilaç grubunda yer alan bir ilaçtır. Simvastatinin antihiperlipidemik etkilerinin yanı sıra ratlarda anjiogenezi tetiklediğini gösteren yayınlar yer almaktadır. Ayrıca simvastatinin kemik iyileşmesini arttırdığı ve inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. Ratlarda simvastatinin enjekte edilebilir formatının minimal invaziv periosteal distraksiyon üzerinde etkisini inceleyen çalışma da mevcuttur. Bununla birlikte bilgimiz dahilinde simvastatinin kıkırdak sağ kalımı üzerine etkisini araştıran yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın öncelikli amacı; simvastatinin in vivo olarak uygulanabilen jel formatının geliştirilmesi, ikincil olarak amacı simvastatinin jel formunun blok halindeki kıkırdak greftleri çevresine uygulanarak, kıkırdak greftlerinin sağ kalımına etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem Bu çalışma in vitro ve in vivo olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. İn vitro aşamasında operasyonlar esnasında alınan kıkırdaklardan elde edilen kondroblastlar çoğaltıldı, simvastatinin kondroblastlar üzerinde toksik dozu tespit edildi ve simvastatinin jel formatı üretildi. Bu çalışma in vivo ve in vitro olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın in vitro aşamasında operasyonlar esnasında alınan kıkırdaklardan elde edilen kondroblastlar in vitro ortamda çoğaltıldı, simvastatinin kondroblastlar üzerinde toksik dozu tespit edildi ve simvastatinin jel formatı üretildi. Çalışmanın in vivo kısmı çift kör randomize bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmada on iki adet“Yeni Zellanda”cinsi erkek tavşan her grupta 4 tavşan olacak şekilde, toplamda 3 grup olarak düzenlendi. Bu gruplar: Birinci grup: Kıkırdak greftlerinin ek bir işlem yapılamdan acılı sahaya nakledildiği kontrol grubu İkinci grup: Kıkırdak greftlerinin simvastatin içermeyen jel sürüldükten sonra alıcı sahaya yerleştirildiği plasebo grubu Üçüncü grup: Kıkırdak greftlerinin simvastatin içeren jel sürüldükten sonra alıcı sahaya yerleştirildiği deney grubu Tavşanlara cerrahi işlem öncesi, intramuskuler ketamin ve ksilazin ile anestezi sağlandı. Anestezi derinliği parmak kıstırma, ekstremite çekme yanıtı ve kornea refleksi yoluyla kontrol edildi. Cerrahi işlem sırasında anestezi derinliğini korumak amacı ile gerekli durumlarda Ketamin uygulamaları tekrar edildi. Uygun anestezi derinliği sağlandıktan sonra hayvanın her iki kulak ve sırt bölgesi tıraş edilerek operasyon masasına yüzüstü yatırıldı. Cerrahi alan Povidon iyot %10 çözelti ile silinerek antisepsi sağlandı ve steril örtüm uygulandı. Tavşanların her iki kulağında dorsal yüzde, orta hat boyunca uzanan arter lateralinde kalacak şekilde 2 cm uzunluğunda vertikal insizyon ile 2×1 cm boyutunda kıkırdak grefti deperikondriye şekilde elde edildi. Greft dönor alan insizyonları kanama kontrolü sağlandıktan sonra 4/0 monoflaman polypropylene sütür materyali ile basit sütüre edildi. Kıkırdak greft dönor alanları için sırtta interskapular bölgede orta hattın 1cm sağ ve sol tarafında subkutan cepler oluşturuldu. Kontrol grubundaki kıkırdak greftleri ek bir işleme tabi tutulmadan oluşturulan ceplere yerleştirildi. Plasebo grubu ve simvastatin jel grubundaki deneklerde kıkırdak greftlerine 1cc jel sürüldü. Deney grubundaki jeller % 1.5 simvastatin içermektedir. Greftler jel ile birlikte oluşturulan ceplere yerleştirildi. Kesiler 3/0 monoflaman polypropylene sütür materyali ile horizontal matris yöntemi ile sütüre edildi. Cerrahi süreci takiben tavşanların tekli kafeslerde uygun koşullarda bakımı ve beslenmesi sağlandı. Her grupta yer alan deneklerin yarısı dördüncü haftanın sonunda, diğer yarısı ise on ikinci haftanın sonunda sakrifiye edilerek kıkırdak greftleri alındı. Greft materyalleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda histopatolojik ve immünokimyasal olarak değerlendirildi. Alınan kıkırdak dokusu örneklerinde kondrosit nükleus sayısı, kartilaj matrix metakromazisi, periferal proliferasyon, fibrozis, vasküler proliferasyon, inflamatuar değişiklikler ve kemik metaplazisi incelendi. Verilerin istatistiksel analizleri GraphPad Prism (versiyon 8.0; GraphPad Software, ABD) ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Verilerin normal dağılım analizinde gruplardan en az birinin normal dağılım göstermediği tespit edildi. Bu sebeple verilerin analizleri Kruskal-Wallis testini takiben Dunn'ın çoklu karşılaştırma testi ile gerçekleştirildi. Kantitatif verilerin ifade edilmesinde ortalama ± standart sapma (s.s.).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and purpose Cartilage tissue is the basic biological material that helps shaping and supporting the body. Cartilage has many functions, including the ability to resist compressive forces, increase bone flexibility, and provide support in bony areas that need flexibility. Cartilage grafts ; It is widely used in many areas such as aesthetic nose surgeries, correction of congenital or acquired nasal deformities , reconstruction of microtia and other ear deformities . However, different rates of resorption may develop in the transfer of cartilage tissue as a graft . Cartilage graft can maintain its vitality at a rate of 10 -90%. However, there are many studies in the literature that aim to increase cartilage graft viability. There are several methods for wrapping the graft ranging from methyl cellulose to fascia . Although there are significant results in these studies, there is no generally accepted approach in practical applications. Simvastatin is a drug in the anti- hyperlipidemic drug group in clinical use . In addition to the antihyperlipidemic effects of simvastatin, there are publications showing that it triggers angiogenesis in rats. Furthermore, it has been shown that simvastatin increases bone healing and reduces inflammation. There is also a study that examining the effect of the injectable form of simvastatin on minimally invasive periosteal distraction in rats. However, according to our knowledge, there are not enough studies investigating the effect of simvastatin on cartilage survival. The primary aim of this study; the development of a gel form of simvastatin that can be administered in vivo, and the secondary aim is investigating the effect of the gel form of simvastatin on the survival of cartilage grafts, by applying it around cartilage grafts in block forms. Materials and Methods This study was carried out in two stages, in vivo and in vitro. In the in vitro phase of the study, the chondroblasts obtained from the cartilages were augmented in vitro, the toxic dose of simvastatin on chondroblasts was detected and a gel format of simvastatin was produced. The in vivo part of the study was designed as a double-blind randomized trial. Twelve“New Zealand ”male rabbits were arranged as 3 groups in total, with 4 rabbits in each group. These groups are: First group: Control group in which cartilage grafts are transplanted to the recipient site without any additional operation. Second group: Placebo group in which cartilage grafts were placed in the recipient site after application of a simvastatin-free gel Third group: Experimental group in which cartilage grafts were placed in the recipient site after applying gel containing simvastatin Rabbits were anesthetized with intramuscular ketamine and xylazine before the surgical procedure. The depth of anesthesia was checked by finger pinch, limb pull response and corneal reflex. Ketamine applications were repeated when necessary in order to maintain the depth of anesthesia during the surgical procedure. After providing the appropriate depth of anesthesia, both ears and dorsal region of the animal were shaved and the animal was placed face down on the operation table. Antisepsis was achieved by wiping the surgical field with Povidone iodine 10% solution and sterile dressing was applied. In the dorsal side of both ears of the rabbits, a 2 cm long vertical incision which is lateral to the artery running along the midline was made, and a 2×1 cm cartilage graft was obtained deperichondrially. Graft donor site incisions were simply sutured with 4/0 monoflaman polypropylene suture material after controlling bleeding. For the cartilage graft donor sites, subcutaneous pockets were created 1 cm to the right and left sides of the midline in the interscapular region on the back. Cartilage grafts in the control group were placed in the pockets that created, without any additional operation. In the placebo group and simvastatin gel group, 1cc gel was applied to the cartilage grafts. The gels in the experimental group contain 1. 5% simvastatin. The grafts were placed with the gel in the pockets that formed. Incisions were sutured with 3/0 monofilament polypropylene suture material by using the horizontal matrix method. Following the surgical process, the rabbits were cared for and fed in single cages under appropriate conditions. Half of the subjects in each group were sacrificed at the end of the fourth week and the other half at the end of the twelfth week, and cartilage grafts were removed. The graft materials were evaluated histopathologically and immunochemically in the Pathology Department of Marmara University Faculty of Medicine. Chondrocyte nucleus number, cartilage matrix metachromasia, peripheral proliferation, fibrosis, vascular proliferation, inflammatory changes and bone metaplasia were examined in the cartilage tissue samples. Statistical analysis of the data was performed by using GraphPad Prism (version 8. 0; GraphPad Software, USA). The conformity of the data to normal distribution was examined by Kolmogorov Smirnov test. In the normal distribution analysis of the data, it was detected that at least one of the groups did not show normal distribution. For this reason, the data were analyzed by Dunn's multiple comparison test followed by Kruskal-Wallis test. Mean ± standard deviation (s.s.).