Periferik iskeminin sıçanlarda akciğer ve karaciğer antioksidan sistemleri ve nitrat düzeyleri açısından incelenmesi
The Effect of pheripheral ischemia on lung and liver antioxidant systems and nitrate levels in rats
- Tez No: 103272
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN BABÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
62 VLÖZET Bu çalışmada alt gövde iskemisinin uzak organ hasannı araştırmak amacı ile sıçanlarda abdominal aortayı infrarenal bölgeden bağlayarak 2 saatlik iskemiyi takiben 3 saatlik reperfuzyon uygulandı. İ/R uyguladığımız bir grup sıçana reperfuzyondan önce sistemik olarak bir non-selektif NOS inhibitörü olan L-NAME verildi. Daha sonra kontrol, İ/R ve İ/R + L-NAME alan deneklerin akciğer ve karaciğer dokularındaki nitrat, MDA ve glutatyon değerlerini incelenedi. İ/R grubunda akciğerlerdeki nitrat ve MDA düzeyleri kontrole göre anlamlı olarak yükseldi. L-NAME verilenlerde ise nitrat ve MDA değerlerinin kontrole yaklaştığı görüldü.Histopatolojik değerlendirmede ise L-NAME'nin akciğere İ/R'nun ödemi yapıcı etkisine karşı koruduğu görüldü. Karaciğer dokularında da İ/R ile nitrat değerleri anlamlı ölçüde yükseldi ; fakat MDA düzeyi kontrolden farksızdı. Glutatyon değerleri ise İ/R'la belirgin azaldı. L-NAME verilen grupta nitrat değerlerinin değişmemesine rağmen İ/R'la hafif yükselen MDA düzeyi kontrol değerlerinin altına indi. Glutatyon değerleri ise önemsiz ölçüde arttı. Histopatolojik olarak L-NAME karaciğer için de koruyucu idi. Bu bulgularla İ/R gruplarında akciğer ve karaciğerdeki nitrat düzeylerinin zedelenmeyi şiddetlendirdiğini ve MDA düzeyim yükselttiğim, L-NAME'in ise doku nitrat düzeylerim azaltarak olumlu etki gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
63 VIL SUMMARY In this study, the effects of lower torso ischemia on remote organs; lung and liver, were examined. Wistar albino rats underwent a 2-hours hind-limb ischemia ligating abdominal aorta in infrarenal region with 3/0 silk suture and 3.hours of reperfusion. Rats were divided into three groups: Group I was the control, group II was the ischemia and reperfusion (Î/R), group III received L-NAME treatment, a non-selective NO synthase inhibitor (10 mg/kg during 5 min. before reperfusion ). Malondialdehyde (MDA ) and nitrate levels oflung tissue were elevated significantly m İ/R group compared to the control. In L-NAME treated group, MDA levels did not change significantly compared to the control, although nitrate levels were significantly higher than the control group. But also m L-NAME treated group nitrate levels were significantly lower than İ/R group. According to the histological findings, L-NAME protected the lung againts the edema caused by lower torso ischemia and reperfusion. Nitrate levels in liver tissue were increased significantly by ischemia and reperfusion of lower torso compared to the control, but MDA levels were not different from the control, while glutathione ( GSH ) levels decreased significantly. Nitrate levels did not change in L-NAME treated group, compared to the other groups. MDA levels in L-NAME treated group decreased significantly compared to both İ/R group and the control group and glutathione increased slightly compared to the İ/R group. According to the histological findings, L-NAME was also protective for liver against the harmful effects of lower torso ischemia and reperfusion. Taken together, increased nitrate levels in lung and liver caused tissue damage and increased MDA levels. In addition L-NAME had protective effects on lung and liver tissue decreasing nitrate levels.