Nitrik oksit donör ve inhibitörlerinin periferik sinir iskemi reperfüzyon hasarına etkileri
The Effect of nitric oxide donor and inhibitors on ischemia reperfusion injury in peripheral nerve
- Tez No: 103271
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN BABÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
76 6. ÖZET NİTRİK OKSİT DONÖR VE İNHİBİTÖRLERİNİN PERİFERİK SİNİR İSKEMİ VE REPERFÜZYON HASARINA ETKİLERİ Nitrik oksit (NO)'in reperfüze dokularda hem sitotoksik hem de sitoprotektif etkilerinin olduğu bildirilmektedir. Bazı çalışmalar iskemi ve reperfüzyon (İ/R)'da NO'in koruyucu etkisinin olduğunu ve bu etkinin nötrofil-endotel adezyonu ile superoksit anyonunun inhibisyonu ve vazodilatasyonu sağlayarak ortaya çıkardiğını belirtmektedirler. İ/R'da NO'in zararlı etkisinin superoksit anyonu ile reaksiyonu sonucunda peroksinitrit bileşiğini oluşturması ile ortaya çıktığı bildirilmektedir. Bu çalışmada NO'in reperfüze siyatik sinir dokusundaki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Rat siyatik sinirindeki iskemi, alt ekstremitenin majör arterlerinin oklüzyonu ile oluşturuldu. 2 saatlik iskemiyi takiben uygulanan 3 saatlik reperfüzyon peryodunun sonunda siyatik sinir dokusunda Superoksit dismutaz (SOD) enzim aktı vitesi, nitrat miktarı ve lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olarak malondialdehid (MDA) düzeyleri belirlendi. Ayrıca bir matriks proteini olan fıbronektinin dokudaki tutulumu ve histopatalojik değişiklikler incelendi. Ratlar dört gruba ayrıldı; Kontrol, İ/R (2 saat iskemi+ 3 saat reperfüzyon), İ/R + L-arjinin (NO donörü)(10mg/kg, reperfüzyonda 5 dk önce) İ/R + L-NAME (NO sentaz enzim inhibitörü)(10mg/kg, reperfüzyondan 5 dk önce) uygulamalarının yapıldığı gruplar.77 MDA ve nitrat düzeylerinin L-arjinin verilenlerde kontrol ve L-NAME uygulanan gruplara kıyasla belirgin olarak arttığı saptandı. İ/R'nun siyatik sinirin SOD enzim aktivitesini azalttığı görüldü. L-arjinin de dokudaki SOD enzim aktivitesi değerlerini kontrol ve L-NAME uygulanan gruplara göre anlamlı olarak düşürdüğü bulundu. Bu sonuçlar L-NAME'in l/R yapılan siyatik sinir dokusunda SOD enzim aktivitesini arttırarak ve MDA düzeyini azaltarak sitoprotektif olduğunu göstermektedir. NO donörü olan L-arjininin ise SOD enzim aktivitesini azaltması ve MDA'i arttırması nedeniyle sitotoksik olduğu düşünüldü. Bu değişiklikler elektronmikroskobu ile yapılan histopatolojik bulgularla da desteklendi. Deneklerimizdeki fibronektin dağılımı tek başına dejeneratif değişiklerin göstergesi değildi. Fibronektin tutulumlarına ilaveten nitrat düzeylerinin de yüksek olduğu şartlarda sinir dejenerasyonun gözlenmesi bu dokuda da NO'in matriks proteinlerine etkili olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
78 7. SUMMARY THE EFFECT OF NITRIC OXIDE DONOR AND INHIBITORS ON ISCHEMIA-REPERFUSION INJURY IN PERIPHERAL NERVE Nitric oxide (NO) has been reported both cytotoxic and cytoprotective effects in reperfused tissues. Several studies have focused on the beneficial effects of NO in ischemia-reperfusion (l/R), including prevention neutrophil-endotelial adhesion, inactivating superoxide anion and increasing vasodilatation. The deleteriuos effects of NO in reperfused tissue is attributed to the reaction with superoxide anion to form peroxynitrite anion. The aim of this study was to investigate the effects of NO in reperfused sciatic nerve. Sciatic nerve ischemia was produced in rat hindlimb by occlusion of major arteries. Superoxide dismutase (SOD) enzyme activity, nitrate and malondialdehyde (MDA), a marker of lipid peroxidation, were measured after 3 h of reperfusion following 2 h of ischemia. In addition, we determined the involvement of fibronectin, a matrix protein, and histopathological alterations in sciatic nerve. Rats were divided into four groups; control, l/R (2 h ischemia+3 h reperfusion), l/R + L arginine, substrate for NO, (10 mg/kg, 5 min before reperfuion), l/R + L-NAME, NO synthase enzym inhibitor, (10 mg/kg, 5 min before reperfusion). MDA and nitrate levels of reperfused sciatic nerve tissue were found to be increased in L-arginine treated group compare to control and79 L-NAME treated groups. l/R caused significantly decreased in SOD enzyme activity. The SOD enzyme activity was found to be lower in L- arginine treated group than L-NAME treated and control groups. These results indicate that L-NAME has a cytoprotective effect by increasing SOD activity and decreasing MDA levels in sciatic nerve exposed to l/R injury. Since NO precursor L-arginine causes an increase in MDA level and a decrease in SOD activity, it can be assumed that NO might have a cytotoxic effect on sciatic nerve injury by l/R. These alterations were supported by histopathologic findings. Involvement of fibronectin was not only a marker of degenerative changes. In addition to involvement of fibronectin, degeneration observed in nerve tissue in case of high levels of nitrate suggest that NO may affect matrix proteins in this tissue.