Adrenalinle uyarılan mezenkimal kök hücre transplantasyonunun, periferik nöropati oluşturulan farelerde ağrı davranışı ve histopatolojik karakterler üzerine etkisi
Pain behavior and histopathological characteristic effects of peripheral neuropathy on mice via transplantation of mesenchymal stem cells stimulated with adrenaline
  1. Tez No: 484962
  2. Yazar: FATİH BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY KIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kök hücre uygulamasının nöropatik ağrıda etkili olduğu yönünde birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalarda, kemik iliğinden elde edilen mezenkimal kök hücrelerin (MKH) rejeneratif etkisinin olduğu gösterilmiştir. MKH'lerin proliferasyon, migrasyon ve rejeneratif etkisinde kültür ortamına konan farklı maddelerin rolü yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Çalışmamızda, adrenerjik sistem agonisti adrenalin, antagonisti propranolol ve fentolaminle uyarılan MKH deneysel periferik nöropati yapılan farelerde uygulanarak hasarlı bölgedeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deney gruplarında motor koordinasyon ve ağrı parametreleri üzerine uyarılmış MKH'lerin etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Periferik nöropati modelinde sinir-kas dokusunun yapısında çeşitli değişiklikler olduğu bilinmektedir. Uyarılmış MKH'lerin bu dokular üzerindeki etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca adrenalinin mezenkimal kök hücrede nöronal belirteçlerle ilişkili gen ekpresyonları üzerindeki etkisini belirlemek hedeflenmiştir. Yöntem: Farelerde siyatik sinir ligasyonu ile mononöropati oluşturulmasından 24 saat sonra kas içine adrenalin, propranolol ve fentolanamin'le uyarılmış MKH injeksiyonu uygulanacaktır. Kontrol, sham, nöropati, nöropati+ MKH, nöropati+ adrenalinle uyarılmış MKH, nöropati+ adrenalin+propranolol'la uyarılmış MKH ve nöropati+ adrenalin+ fentolamin'le uyarılmış MKH grupları oluşturulacaktır. Bu gruplarda, dördüncü, altıncı, onuncu haftalarda soğuk allodini ve motor koordinasyon testleri yapılacaktır. 10. haftanın sonunda oluşturulan deney gruplarının her birinden siyatik sinir ve soleus kası çıkarılarak ışık mikroskopisi ve elektron mikroskopisiyle incelenecektir. Adrenalinin mezenkimal kök hücredei nöronal belirteçler üzerine etkisini RT-qPCR ile Beta III Tübülin, Nerve Büyüme Faktör (NBF) ve Nestin mRNA ifadeleri çalışılacaktır. Bu çalışmada, adrenalinle uyarılan MKH'nin periferik nöropatide uygulanması sonucu sinir-kas dokusundaki etkisinin motor koordinasyon, ağrı ve gen ekspresyonuna bakılarak belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many studies regarding the effects of stem cell application on neuropathic pain. In these, mesenchymal stem cells obtained from bone marrow (MSC) have shown regenerative effect. Role of different substances in culture medium in proliferation of MSCs, migration and regenerative effect was revealed by research. MSCs stimulated with adrenergic agonist adrenaline, antagonist propranolol and phentolamine applied to damaged area to investigate motor coordination and pain parameter on each group. Peripheral neuropathy, nerve-muscle tissue is known to have various modifications. Impact of stimulated MSCs on these tissues were histopathologically examined. We aimed to determine neuronal marker gene effect of adrenaline mesenchymal stem cell. Methods: Mononeuropathy will be created with sciatic nerve ligation, 24 hours later adrenaline, propranolol and phentolamine induced MSC will be applied to intramuscular on control, sham, neuropathy, neuropathy+ MSC, neuropathy+ adrenaline stimulated MSC, neuropathy + adrenaline + propranolol stimulated MSC and neuropathy + adrenaline + phentolamine stimulated MSC groups. Cold allodynia and motor coordination test will be applied to these groups in fourth, sixth and tenth weeks. At the end of tenth week sciatic nerve and soleus muscle will be removed and examined under light microscopy and electron microscopy. Effect of adrenaline mesenchymal stem cell on neuronal markers RT-qPCR Beta III tubulin, Nerve Growth Factor and Nestin mRNA expression will be studied In this study, we aimed to investigated the effect on nerve-muscle coordination determined by reference to the pain and gene expression as a result of MSC stimulated with adrenaline applied to peripheral neuropathy