Portal hipertansif tavşanlarda pantoprazol infüzyonunun hepatik arter ve portal akım hemodinamisi üzerine akut etkileri
Acute effects of pantoprazole infusion on hepatic artery and portal flow hemodynamics in portal hypertensive rabbits
  1. Tez No: 224555
  2. Yazar: MERAL MARALCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı parsiyel portal ven ligasyonu oluşturulmuş tavşanlarda somatostatin ve pantoprazol infüzyonun portal ven basıncı, hepatik arter basıncı, sistemik arter basıncı ve nabız sayısı üzerine akut etkileri karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Denekler üç gruba ayrıldı. Birinci gruba sham operasyonu, ikinci ve üçüncü gruba parsiyel portal ven ligasyonu uygulandı, dört hafta sonra anestezi altında laparotomi yapılarak femoral arter, portal ven ve hepatik arter kanüle edilerek, sistemik arteriyel basınç (SAB), nabız, hepatik arter basıncı (HAB) ve portal ven basıncı (PVB) monitörize edilerek ölçüldü. Bazal ölçümler yapıldıktan sonra 2. gruba i.v. somatostatin (1-1.5 µg/kg iv bolus, 1-1.5 µg/kg iv infüzyon) ve 3. gruba i.v. pantoprazol (1 mg/kg iv puşe, 0,1 mg/kg/h infüzyon) uygulandı, 30. dakikada ölçümler tekrarlandı. İnfüzyon öncesi ve infüzyonun 30. dakikasındaki ölçümler karşılaştırıldı. Sham grubunda bazal portal ven basıncı, hepatik arter, ortalama arteriyel basınç ve nabız sayısı ölçüldü serum fizyolojik infüzyonu (1ml/kg/dk) uygulanarak infüzyonun 30. dakikasında aynı ölçümler tekrarlandı.Bulgular: Pantoprazol, somatostatin grubu ile sham grubu portal ven basıncı ölçümleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to compare the acute effects of somatostatin and pantoprazole infusion on portal vein pressure, hepatic artery pressure, systemic arterial pressure and heart rate in rabbits which partial portal vein ligation have been done.Materials and Methods: Subjects were randomly separated into three groups. Sham operation in the first group and partial portal vein ligation in the second and third group was done. Four weeks later following a laparotomy under anesthesia femoral artery, portal vein and hepatic artery were cannulated, systemic arterial pressure (SAP), heart rate (HR), hepatic artery pressure (HAP) and portal vein pressure (PVP) were monitorized and measured. After basal measurements were done, i.v. somatostatin to second group (1-1,5 mcg/kg/h i.v. bolus followed by 1-1,5 mcg/kg/h i.v. infusion) and i.v pantoprazole to third group (1 mcg/kg i.v. bolus followed by 0,1 mcg/kg/h i.v. infusion) were given and measurements were repeated at 30th minute. The measurements prior to and at 30th minute after infusion were compared. In sham operated group, PVP, HAP, SAP and HR were measured, serum physiologic infused (1 ml/kg/h) and the same measurements were done at 30th minute of infusion.Results: Portal vein pressure measurements of pantoprazole, somatostatin and sham groups were compared.