Köpeklerde Columna vertebralis ve Medulla spinalis lezyonlarının klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of Columna vertebralis and spinal cord lesions in dogs
- Tez No: 103296
- Danışmanlar: PROF.DR. RAUF YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
7.0ZET Bu çalışmada, Temmuz 1997-Ekim 1999 tarihleri arasında istanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniğ'ne nörolojik şikayetlerle getirilen değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 103 köpek değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, olguların 47'sinde intervertebral disk hastalığı, 28'inde columna vertebralis kırığı, 18'inde spondylosis deformans, 5'inde subluxation, 4'ünde luxation, 2'sinde discospondylitis ve 1'inde de vertebral osteomyelitis saptandı. Ancak bu olgulardan, birinde kırık ve luxation, diğerinde de kırık ve subluxation birlikte gözlendi. Columna vertebralis ve medulla spinalis lezyonunun ciddiyeti ve tahmini yerinin belirlenebilmesi amacıyla, hastaların klinik ve nörolojik muayeneleri yapıldı. Nörolojik muayene için, ön bacaklarda biceps, triceps ve extensor carpi radialis refleksleri, arka bacaklarda da patellar, gastrocnemius ve cranial tibial refleksler test edildi. Ayrıca tüm bacaklarda proprioseptif tutma reaksiyonu belirlendi. Klinik ve nörolojik muayeneleri takiben hastaların latero-lateral ve ventro dorsal pozisyonlarda röntgenleri çekildi. Direkt radyografiler ile lezyonun yerinin tam olarak belirlenemediği durumlarda, miyelografi tekniğinden yararlanıldı. intervertebral disk hastalığı bulunan 47 olgunun 45'inde konservatif sağaltım uygulandı. Geri kalan olguların birisi dorsal laminectomy, diğeri hemilaminectomy operasyon tekniği kullanılarak sağaltıldı. Columna vertebralis'de kırık, luxation ve subluxation bulunan 4 olgunun operatif sağaltımında; corpus vertebrae' lere çapraz pin uygulaması, proc.spinosus'lara plaka yerleştirilmesi ve dorsal laminectomy tekniklerinden yararlanıldı. 106Çalışmada spondylosis deformans tanısı konan olgular, nonsteroid antiinflamatuarlar ve kortikosteroidler kullanılarak konservatif olarak sağaltıldı. Discospondylitis tanısı konan olgulardan birisi hasta sahibinin isteği üzerine ötenazi edildi, diğeri Staphylococcus'lara etkili geniş spektrumlu sefalosporin türevi antibiyotik (Seftriakson (disodyum) 20 mg/kg) ile sağaltıldı. 107
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, 103 dogs of different breeds, age and gender brought to the Istanbul University, Veterinary Faculty Surgery Department between July 1997 and October 1999 with neurological complaints were evaluated. Examinations revealed intervertebral disc disease in 47 of the cases, vertebral column fracture in 28, spondylosis deformans in 18, subluxation in 5, luxation in 4, discospondylitis in 2 and vertebral osteomyelitis in 1 of the cases. In 1 of these cases fracture and luxation were together and in 1 other case fracture and subluxation were together. In order to determine the severity and the estimated location of the lesion in the vertebral column and the spinal cord, the patients were examined clinically and neurologically. For neurological examination, the biceps, triceps and extensor carpi radialis reflexes were tested in the front legs and the patellar, gastrocnemius and cranial tibial reflexes were tested in the back legs. Also proprioceptive reaction was determined in all legs. Following clinical and neurological examination, latero-lateral and ventrodorsal radiographs were taken of the patients. In cases where the exact location of the lesion could not be determined, myelography was carried out. 45 of the 47 cases with intervertebral disc disease were treated conservatively. 1 of the remaining cases was treated using dorsal laminectomy. Hemilaminectomy was applied to the other case. In the operative treatment of the 4 cases with fractures, luxation and subluxation in the vertebral column, crossed pins were applied to the vertebral bodies, plates were applied to the spinal processes and dorsal laminectomy was carried out. 108Cases diagnosed with spondylosis deformans were treated conservatively using nonsteroid antiinflammatory drugs and corticosteroids. 1 of the cases with discospondylitis was given euthanasia upon the request of the owner and the other one was treated using a wide range sefalosporin derivative antibiotic effective on Staphylococci (Seftriakson (disodium) 20mg/kg). 109