Transüretral rezeksiyon materyallerinde prostat adenokarsinom ile benign tanı alan diğer olgularda p16, p21, p53 ve p57 ekspresyonunun incelenmesi
Examination of p16, p21, p53 and p57 expression in other patients with benign diagnosis and prostate adenocarcinoma in transuretral resection materials
  1. Tez No: 784131
  2. Yazar: MUHAMMET SAFA AYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAME FINDIK GÜVENDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
kanserler sıralamasında 5. sıradadır. Seksen yaş ve üstü erkeklerde prostat kanseri prevelansı % 59'a ulaşabilmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA) prostat kanseri tanısında kullanılan bir serum belirtecidir. PSA değerleri, prostat kanseri tanısı almış hastalarda daha çok rekürrens veya metastazı belirlemede takipte kullanılan bir tetkiktir. Prostat bezi, iç (transizyonel zon) ve dış (periferal ve santral zon) olmak üzere 2 bölümden oluşur. Prostat kanseri daha çok dış bölümden kaynaklanmaktadır. İç bölümde ise daha çok benign prostat hiperplazisi (BPH) geliştiği bilinmektedir. Transüretral rezeksiyon (TUR) ile prostat bezinin daha çok BPH'ın görüldüğü iç bölümünden örnekleme yapılmaktadır. TUR materyallerinde prostat kanseri tanısı aslında beklenmeyen bir durumdur. TUR; tümör düşünülen vakalarda tanı amaçlı yapılan bir işlem değildir. Bunun için Transrektal ultrasonografi eşliğinde (TRUS) prostat biyopsi tercih edilmekte ve tedavi ona göre planlanmaktadır. BPH olguları ve tedaviye cevap vermeyen nadir tümör vakalarında üretral semptomları düzeltmek için TUR yapılan bir işlemdir. Bu nedenle çalışmamızdaki prostat kanseri olgularının pek çoğu tesadüfen saptanmıştır. Çalışmamızda TUR materyallerinde prostat adenokarsinom (PKa) ile benign tanı alan diğer olgularda hücre siklusu inhibitörleri olan p16, p21, p53 ve p57'nin immunohistokimyasal (İHK) yöntemle boyanma paternini incelemek, bulguları karşılaştırmak, sonuçları değerlendirerek, bu ve benzeri çalışmalara ışık tutmak amaç edinilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2014-2021 yılları arasında TUR materyallerinde PKa tanısı alan tüm olgular dahil edilmiştir. Diğer grup TUR materyallerinde nodüler hiperplazi ya da BPH tanısı alan olgular içinden rastgele seçilmiştir. Patoloji arşivinden bloklar çıkarılmış ve doku mikrodizileri (TMA) yöntemiyle yeni bloklar oluşturulmuştur. TMA yöntemi ile bloklardan 3 mm boyutlu korlar çıkarılıp haritalandırıldıktan sonra yeni bloklara ekim yapılmıştır. Bir kor kanser alanından ve bir kor da kanser çevresi benign alandan olmak üzere, PKa içeren her bir olgudan toplam 2 kor alınmıştır. Diğer grupta BPH olgularının her birinden bir kor alınmıştır. PKa olgularının bazılarının tamamının tümör olması veya benign alanın hiç bulunmaması nedeniyle, bu olgular istatistiksel analize dahil edilmemiştir. Sonuçta çalışmamızda kanser grubunda 107, iii benign grupta 112 olmak üzere toplam 219 vaka yer almıştır. Oluşturulan blokların her birine p16 (anti-p16INK4a-E6H4), p21 WAF1/CIP1 (DCS-60.2), p53 (Bp53-11) ve p57/Kip2 (Kp 10)'den oluşan İHK paneli uygulanmış olup, PKa alanlarında, PKa alanları etrafındaki benign alanlarda ve BPH olgularında boyanma durumları karşılaştırılarak incelenmiş, sonuçlar pearson ki-kare yöntemiyle analiz edilerek istatistiksel anlamlılık araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the 2nd most common cancer in men in the world, and it ranks 5th among cancers that cause death. The prevalence of prostate cancer in men aged 80 years and older can reach % 59. Prostate specific antigen (PSA) is a serum marker used in the diagnosis of prostate cancer. PSA values are a test used in follow-up to detect recurrence or metastasis in patients diagnosed with prostate cancer. The prostate gland consists of two parts, inner (transitional zone) and outer (peripheral and central zone). Prostate cancer mostly originates from the outer part. It is known that mostly benign prostatic hyperplasia (BPH) develops in the inner part. With transurethral resection (TUR), sampling is made from the inner part of the prostate gland, where BPH is more common. The diagnosis of prostate cancer in TUR materials is actually an unexpected situation. TUR; It is not a diagnostic procedure in cases where tumor is considered. Transrectal ultrasonography guided prostate biopsy (TRUS) is preferred for this and the treatment is planned accordingly. TUR is a procedure to improve urethral symptoms in BPH cases and rare cases of tumors that do not respond to treatment. Therefore, most of the prostate cancer cases in our study were found by chance. In our study, it was aimed to examine the staining pattern of cell cycle inhibitors p16, p21, p53 and p57 with the immunohistochemical (IHC) method in prostate adenocarcinoma (PCa) and other cases with benign diagnosis in TUR materials, to compare the findings, to evaluate the results and to shed light on these and similar studies. Material and Method: All cases diagnosed as PCa in TUR materials at Recep Tayyip Erdogan University Faculty of Medicine between 2014 and 2021 were included in the study. The other group was randomly selected from cases diagnosed with nodular hyperplasia or BPH in TUR materials. Blocks were removed from the pathology archive and new blocks were created using the tissue microarray (TMA) method. After 3 mm cores were extracted and mapped from the blocks with the TMA method, new blocks were planted. A total of 2 cores were taken from each case with PCa, one core from the cancer area and one core from the benign area around cancer. In the other group, one core was taken from each of the BPH cases. Because some of the PCa cases were all tumors or had no benign areas, these cases were not vii included in the statistical analysis. As a result, a total of 219 cases, 107 cases in the cancer group and 112 cases in the benign group, were included in our study. IHC panel consisting of p16 (anti-p16INK4a-E6H4), p21 WAF1/CIP1 (DCS-60.2), p53 (Bp53-11) and p57/Kip2 (Kp 10) was applied to each of the blocks created. Statistical significance was investigated by comparing the staining status in the surrounding benign areas and BPH cases, and the results were analyzed with the Pearson chi-square method.