Kronik obstrüktif akciğer hastalığında antioksidan tedavinin etkinliği
Antioxidant therapy in chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 103308
  2. Yazar: İLKAY KESKİNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURHAYAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Dünyada önde gelen morbidite ve ölüm nedenlerinden biri olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)'nın artmış oksidan stres ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda, KOAH'da standart tedaviye ek olarak verilen antioksidan tedavinin oksidan stres göstergelerinden olan plazma malondialdehit (MDA), antioksidan kapasitenin göstergelerinden olan eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), kan glutatyon (GSH), ve plazma total antioksidan kapasite (TAK) ile nitrik oksit (NO) düzeyleri, ayrıca, solunum fonksiyonları ile arter kan gazları üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dah'nda izlenen ve bilinen ek bir metabolik hastalığı olmayan 20 stabil KOAH'lı olgu alınmıştır. Solunum fonksiyon testleri, arter kan gazları, tam kan sayımı, sedimentasyon, periferik yayma incelemeleri ve MDA, SOD, GSH, TAK, NO analizleri için kan örnekleri alınmasını takiben, olgulara, almakta oldukları KOAH tedavisine ek olarak, 6 hafta boyunca oral kombine bir antioksidan preparatı (A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, selenyum, manganez) verilmiştir. 6 haftalık süre içerisinde 5 olgu KOAH alevlenmesi nedeniyle, 1 olgu da demir eksikliği anemisi saptanarak tedavi başlanması üzerine çalışmadan çıkarılmıştır. Çalışmayı tamamlayan 14 olgu değerlendirildiğinde, 6. hafta sonundaki MDA düzeylerinin başlangıca göre azalmış (p0,05). 73Benzer şekilde, içilen sigara miktarı, sigarayı bırakma süresi ve hastalık süresi ile MDA, SOD, GSH, TAK, NO düzeyleri arasında korelasyon yoktur (p>0,05). Sonuç olarak, özellikle beslenmesi bozulmuş KOAH'lı olguların tedavilerine eklenecek olan antioksidanlann, KOAH'da oksidanlar lehine bozulmuş olan oksidan- antioksidan dengesinin düzeltilmesine yardımcı olabileceği düşünülebilir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic obstructive pulmonary disease (COPD), which is a prominent cause of morbidity and mortality in the world, is thought to be related to increased oxidative stress. We investigated the effect of antioxidant therapy combined with the standard therapy of COPD on plasma malondialdehyde (MDA) - a marker of oxidative stress - on erythrocyte superoxide dismutase (SOD) and plasma total antioxidant capacity (TAC) - both being markers of antioxidant capacity - on nitric oxide (NO) levels as well as on pulmonary functions and arterial blood gases. 20 stable COPD cases having no known additional metabolic disease and admitted to the COPD Polyclinic of Pulmonary Diseases Department of Cerrahpaşa Medical Faculty were recruited for the study. Pulmonary function tests, arterial blood gases, total blood count, erythrocyte sedimentation rate, peripheral leukocyte formula analyses were performed and blood specimens were obtained from all patients for MDA SOD, GSH, TAC and NO analyses. Patients were then given an antioxidant preparate consisting of vitamins A C and E as well as zinc, copper, selenium and manganese. Within the 6 week period during which the patients were followed up, 5 cases were excluded from the study because of COPD exacerbation, and 1 case because of recently diagnosed iron deficiency anaemia requiring treatment. An evaluation of the 14 cases completing the study revealed decreased MDA levels compared to the initial (p0,05). Similarly, there was no correlation between smoking history, quitting time or duration of symptoms and MDA, SOD, GSH, TAC, NO levels (p>0,05). We conclude that, adding antioxidants to standard treatment of COPD patients might help restore the normal oxidant-antioxidant balance which has been altered in favour ofoxidantsinCOPD. 76