Boswellia elongata reçinesi ekstraktlarının ratlarda oluşturulan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of boswellia elongata resin extracts on chronic obstructive pulmonary disease (COPD) induced in rats
  1. Tez No: 984178
  2. Yazar: EISSA AHMED ALI AL MAGHREBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik inflamasyon, hava yolu yeniden yapılanması, oksidatif stres, immün disfonksiyon ve ekstrasellüler matriks yıkımı ile karakterize, ilerleyici ve geri dönüşümsüz bir solunum sistemi hastalığıdır. Güncel farmakolojik tedaviler semptom kontrolü sağlamakla birlikte, hastalığın yapısal ve moleküler düzeydeki progresyonunu tam olarak durduramamaktadır. Bu nedenle, antiinflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahip doğal ürünlerin KOAH patofizyolojisi üzerindeki potansiyel terapötik etkilerinin araştırılması önem kazanmıştır. Oleo-gum reçine yapısına sahip Boswellia elongata, içerdiği biyolojik aktif bileşenler aracılığıyla inflamatuvar yanıtı ve doku hasarını modüle edebilecek doğal bir ajan olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, porcine pankreatik elastaz (PPE) ile indüklenen deneysel KOAH rat modelinde, Boswellia elongata reçinesinden elde edilen etanol ve metanol ekstraktlarının pulmoner inflamasyon, doku hasarı ve moleküler yeniden yapılanma süreçleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 30 dişi Wistar Albino rat kullanılmıştır. Kontrol grubu dışında tüm gruplarda KOAH modeli, intratrakeal PPE uygulanarak oluşturulmuştur. Hayvanlar kontrol, sham (KOAH, tedavisiz), Boswellia elongata etanol ekstraktı ve Boswellia elongata metanol ekstraktı olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Tedavi gruplarına elastaz uygulamasını takiben 21 gün boyunca oral yolla ilgili ekstraktlar uygulanmıştır. Deney sonunda elde edilen kan ve akciğer doku örneklerinde; histopatolojik değerlendirmeler, CD3⁺, CD4⁺ ve CD8⁺ T lenfosit alt gruplarının flow sitometrik analizi, inflamatuvar sitokin düzeylerinin ELISA yöntemiyle ölçümü ve MMP-9, TIMP-1 ile F-aktin protein ekspresyonlarının Western blot analizi gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanılmış, p ≤ 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: PPE ile oluşturulan KOAH modelinde sham grubunda, histopatolojik olarak interstisyel inflamasyon, lenfoid birikim ve amfizematöz değişikliklerin belirgin şekilde arttığı ve modelin başarıyla oluşturulduğu gösterilmiştir (p < 0,001). Aynı grupta kan gazı analizlerinde, kontrol grubuna kıyasla oksijenlenmenin bozulduğu ve asit–baz dengesinde anlamlı değişiklikler geliştiği saptanmıştır (p < 0,05). Boswellia elongata etanol ekstraktı uygulanan grupta, sham grubuna kıyasla özellikle interstisyel inflamasyon skorlarında anlamlı azalma izlenmiş (p < 0,05); metanol ekstraktı grubunda ise histopatolojik iyileşmenin daha sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Sham grubunda artmış CD3⁺, CD4⁺ ve CD8⁺ T lenfosit oranlarının, ekstrakt uygulanan gruplarda anlamlı düzeyde baskılandığı gösterilmiştir (p < 0,05). Moleküler analizlerde sham grubunda artmış MMP-9/TIMP-1 oranının, ekstrakt uygulamalarıyla azalma eğilimi gösterdiği; sitoskeletal bütünlükle ilişkili F-aktin ekspresyonunun özellikle etanol ekstraktı grubunda daha iyi korunduğu saptanmıştır (p < 0,05). Sonuç: Bu çalışma, PPE ile indüklenen deneysel KOAH rat modelinde Boswellia elongata reçinesi ekstraktlarının, özellikle etanol ekstraktının; pulmoner inflamasyonu baskıladığını, immün hücre infiltrasyonunu modüle ettiğini ve ekstrasellüler matriks yıkımı ile ilişkili moleküler mekanizmalar üzerinde düzenleyici etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Boswellia elongata'nın KOAH patofizyolojisinde rol oynayan çoklu biyolojik süreçler üzerinde düzenleyici ve modülatör etkilere sahip olabileceğini göstermekte; bu doğal ajanın farklı doz, süre ve kombinasyon stratejileri ile ileri deneysel ve mekanistik çalışmalarda daha ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a progressive and irreversible respiratory disorder characterized by chronic inflammation, airway remodeling, oxidative stress, immune dysfunction, and extracellular matrix destruction. Although current pharmacological treatments provide symptom control, they do not entirely prevent the structural and molecular progression of the disease. Consequently, there is increasing interest in the therapeutic potential of natural products with anti-inflammatory and antioxidant properties for the treatment of COPD. Boswellia elongata, due to its oleo-gum resin composition, is a promising natural agent capable of modulating inflammatory responses and tissue damage through its bioactive constituents. The present study evaluated the effects of ethanol and methanol extracts derived from Boswellia elongata resin on pulmonary inflammation, tissue damage, and molecular remodeling in an experimental COPD rat model induced by porcine pancreatic elastase (PPE). Materials and Methods: Thirty female Wistar Albino rats were included in the study. The COPD model was induced in all groups except the control group by intratracheal administration of PPE. Animals were assigned to four groups: control, sham (COPD, untreated), Boswellia elongata ethanol extract, and Boswellia elongata methanol extract. The treatment groups received oral administration of the respective extracts for 21 days following elastase exposure. At the conclusion of the experiment, histopathological assessments, flow cytometric analysis of CD3⁺, CD4⁺, and CD8⁺ T lymphocyte subsets, measurement of inflammatory cytokine levels by ELISA, and Western blot analysis of MMP-9, TIMP-1, and F-actin protein expression were conducted on blood and lung tissue samples. Statistical analyses employed appropriate parametric and non-parametric tests, with p ≤ 0.05 considered statistically significant. Results: In the porcine PPE-induced COPD model, the sham group showed significant increases in interstitial inflammation, lymphoid accumulation, and emphysematous changes, confirming the model's establishment (p < 0.001). Blood gas analysis in the sham group showed impaired oxygenation and significant acid-base disturbances compared with controls (p < 0.05). Treatment with the Boswellia elongata ethanol extract resulted in a substantial reduction in interstitial inflammation scores compared with the sham group (p < 0.05). In contrast, the methanol extract group showed less histopathological improvement. Elevated CD3⁺, CD4⁺, and CD8⁺ T lymphocyte ratios observed in the sham group were significantly reduced in both extract-treated groups (p < 0.05). Molecular analyses showed that the increased MMP-9/TIMP-1 ratio in the sham group tended to decrease following extract administration, and F-actin expression, indicative of cytoskeletal integrity, was better preserved, particularly in the ethanol extract group (p < 0.05). Conclusions: The findings indicate that Boswellia elongata resin extracts, especially the ethanol extract, suppressed pulmonary inflammation, modulated immune cell infiltration, and regulated molecular mechanisms associated with extracellular matrix degradation in an experimental COPD rat model induced by PPE. The findings suggest that Boswellia elongata may have regulatory and modulatory effects on multiple biological processes involved in COPD pathophysiology, indicating that this natural agent should be further investigated in experimental and mechanistic studies using different doses, durations, and combination strategies.