Kronik obstrüktif akciğer hastalığında hücresel yaşlanma ve sistemik inflamasyonla ilişkili gclc gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of gclc gene polymorphism associated with cellular aging and systemic inflammation in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 879152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum yolu inflamasyonları ile karakterize edilen, yüksek morbidite ve mortaliteye sahip ve sıklığı yaşla artan, yaygın bir akciğer hastalığıdır. Antioksidan savunma mekanizması, reaktif oksijen türleri (ROS) ve inflamasyon arasındaki etkileşimler, hücresel yaşlanma nedeniyle değişikliğe uğradığında akciğerlerin homeostazının bozulmasına yol açar. Glutamat-sistein ligaz (GCLC), hava yolu epitelini hasarlardan koruyan ve akciğerde önemli bir antioksidan olan glutatyonun (GSH) sentezi, modifikasyonu ve aktivasyonunda önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, KOAH tanısı alan hasta grubunda GCLC geni G>C (rs600033) polimorfizmini karakterize etmektir. Bu çalışmada, 117 KOAH Hastası (59 Stabil KOAH (Grup 1), 58 Akut Alevlenme (Grup 2)) ve 115 sağlıklı kontrolün DNA'ları polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (RFLP) testleri ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. GCLC geni G>C (rs600033) polimorfizminin allel ve genotip dağılımları KOAH hastaları ve sağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir (p>0.05). Fakat KOAH hastalarının gruplandırılması ile yapılan analiz sonucunda, Akut Alevlenme hastaları ile kontrollerin GCLC geni G>C (rs600033) polimorfizminin genotip dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, CC genotipine kontrollerde daha sık rastlandığı tespit edilmiştir (p=0.037, OR 0.44, %95 Cl: 0.19-0.95). Sonuç olarak, Türk populasyonunda GCLC geni G>C (rs600033) polimorfizminin KOAH hastalarında Akut Alevlenme için bir risk oluşturabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a common lung disease characterized by airway inflammation, with high morbidity and mortality and increasing prevalence with age. The interactions between the antioxidant defense mechanism, reactive oxygen species (ROS) and inflammation are altered due to cellular aging, leading to disruption of lung homeostasis. Glutamate-cysteine ligase (GCLC) has an important role in the synthesis, modification and activation of glutathione (GSH), an important antioxidant in the lung that protects the airway epithelium from damage. The aim of this study is to characterize the GCLC gene G>C (rs600033) polymorphism in a group of patients diagnosed with COPD. In this study, DNAs of 117 COPD Patients (59 Stable COPD (Group 1), 58 Acute Exacerbation (Group 2)) and 115 healthy controls were analyzed by polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) tests. Statistical analyzes were performed using the chi-square test. Allele and genotype distributions of the GCLC gene G>C (rs600033) polymorphism did not show a statistically significant difference between COPD patients and healthy controls (p>0.05). However, as a result of the analysis performed by grouping COPD patients, it was determined that there was a statistically significant difference between the genotype distributions of the GCLC gene G>C (rs600033) polymorphism in Acute Exacerbation patients and controls, and the CC genotype was more common in controls (p=0.037, OR 0.44, 95% CI: 0.19-0.95). As a result, it was determined that the GCLC gene G>C (rs600033) polymorphism in the Turkish population may pose a risk for Acute Exacerbation in COPD patients.