Toplum kökenli bakteriyel pnömonilerde immün yanıt
Immune response in community acquired bacterial pneumanias
  1. Tez No: 103315
  2. Yazar: ÖZLEM SANİYE İÇMELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Çalışmamızda toplum kökenli pnömonilerdeki immun yanıt araştırıldı. Bakteriyel pnömoni genellikle nonspesifik immun sistemi ilgilendiren bir infeksiyondur. Nonspesifik immun mekanizmalar ile direkt ilişkili olan T lenfositler ve immunglobulinler çalışmamızda yer aldı. T lenfositler IL-8 yoluyla direkt nötrofil aktivasyonundan sorumlu olmalarmın yam sıra IL-5, IL-4 ile B lenfosit aktivasyonu ve proliferasyonundan da sorumludurlar. Dolayısıyla plazma hücre oluşumu ve immunglobulin üretimine etkilidirler. İmmunglobulinler pnömonide bakterilerin ürettiği toksinlerin nötralizasyonu ve etkenin direkt opsonizasyonuna yol açmaktadır. Çalışmamızda bakterilere karşı olan immun yanıt bu yönüyle değerlendirildi. Çalışma grubu olarak 14 pnömonili olgu ve kontrol grubu olarak 11 sağlıklı olgu ile çalışma planlandı. İmmünolojik parametreler olarak CD3 (olgun T lenfositleri), CD4 (yardımcı T lenfositleri ve monosit alt grupları), CD8 (sitotoksik T lenfositleri), CD 16 (NK hücreleri, granülositler, monositler), CD19 (B lenfosit öncüleri ve olgun B lenfositleri), IgA, IgM, IgG bakıldı. Flow sitometre kullanılarak immunfenotipleme yapıldı. Çalışma grubunda pnömoni dönemi ve 4 ay sonrasında immünolojik parametreler değerlendirildi.CD3, CD4, CD8, CD 19 lenfosit alt grupları ve IgM değerlerinde iki grup arasında anlamlı farklılık saptandı (p0,05). Ayrıca çalışma grubunun pnömoni sonrası dönemdeki parametreleri ile sağlıklı olgu grubunun parametreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, immune response in community acquired pneumonia was investigated.Bacterial pneomonia is an infectious disease that involves nonspesific immune system. T lymphocytes and immunulobulins associated directly with nonspesific immune mechanisms were icluded in our study. T- lymphocytes are responsible for direct neutrophil activation like IL-8, and B-cell activation and proliferation thorough IL-4, IL-5. They are also effective on plasma cell development and immunuglobulin production. Immunuglobulins neutralizes the toxins produced by bacteria and provides direct opsonization of the pathogen. Our study evaluated immune response to bacteria in this respect. 14 cases with pneumonia and 11 healthy individuals as the control group were recruited in our study. As immunological parameters CD3 (mature T lymphocytes), CD4 ( helper T cells and monocyte subgroups), CD8 (cytotoxic T lymphocytes), CD 16 (NK cells, granulocytes, monocytes), CD 19 (B cell precursors and mature B lymphocytes), IgA, IgA, IgG were measured. Immunophenotyping was done by flow cytometry. In our study group immunological parameters were evaluated in pneumonia stage and 4 months after.