Çocuk psikiyatrisi kliniğine başvuran hastalarla sağlıklı çocuklarda depresyon ve kaygı ilişkisi
Relation between depression and anxiety among healty children and patients consulted in child psychiatry clinic
  1. Tez No: 103314
  2. Yazar: HÜLYA ZANBAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TANELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırmada Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran hastalarla sağlıklı çocuk ve ergenlerin depresyon ve kaygı düzeylerini ölçerek, depresif bozukluk ve kaygı bozukluğunu tanımak, aralarındaki ilişkiyi araştırarak depresyon ve kaygıyı etkileyebileceği düşünülen bazı faktörlerin gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar çerçevesinde, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğine başvuran, kendilerinde depresyon ve kaygı bozukluğu olduğu düşünülen 8-18 yaşlan arasındaki 198 denek araştırma kapsamına alınmıştır. Kontrol grubunu oluşturan sağlıklı çocuklar ise farklı sosyo ekonomik düzeye sahip olan Ticaret ve Sanayi İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim Okulu ve Özel Tunçsiper Lisesi'nden seçtiğimiz 346 denekten oluşmuştur. Hasta ve kontrol gruplarına Kovaks Depresyon Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Zung Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra bu hastaların dosya bilgilerden yararlanılarak Sosyal Anket Formu bilgileri elde edilmiştir. Sosyal Anket Formu sosyo-demografik, aile yaşamı, okul yaşamı ve sağlık durumu ile ilgili verileri içermektedir. Hasta grubunun Sosyal Anket Formunda ek olarak perinatal özellikler ve eşlik eden anormal psikososyal koşullar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RELATION BETWEEN DEPRESSION AND ANXIETY AMONG HEALTHY CHHJ)REN AND PATIENTS CONSULTED IN CHILD PSYCHIATRY CLINIC This study was planned to measure the level of depression and anxiety among child and adolescent psychiatric patients and healthy ones in order to identify depressive and anxiety disorders and to revise the effective factors by analysing the relation between depression and anxiety. For this purpose, 198 child patients thought to have depression and anxiety problems of between 8 to 18 ages consulted in Uludağ University Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Clinic were examined. The healthy control panel comprised of 346 students from schools of different social-economic levels, namely, Ticaret ve Sanayii Primary School, Atatürk Primary School and Private Tunçsiper High School. In both patient and control groups, Kovaks Depression Inventory, Stait-Trait Anxiety Inventory, Zung Depression Inventory and Social Questionnaire are applied.