Febril nötropenik hastalarda üretilen etkenlerin dağılımı ve direnç durumu
The Distribution and resistance patterns of microorganism isolated from patients with febrile neutropenia
  1. Tez No: 103325
  2. Yazar: ÖZLEM ACİCBE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Hematolojik maligniteli olgularda hastalık seyri sırasında veya kemoterapötik ajanların kemik iliğini baskılamasına bağlı olarak ortaya çıkan febril nötropenik ataklar bu hasta grubunda mortalitenin ana nedenlerinden biridir. Bu hastalardan elde edilen etkenler ve bu etkenlerin direnç paternleri sürekli olarak zaman içinde değişim göstermektedir. İleriye dönük olarak planlanan bu çalışmada Ocak 2000-Mayıs 2001 tarihleri arasında İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda yatırılarak, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ile ortaklaşa izlenen 118 olgunun, 185 febril nötropeni atağı değişik yönlerden icelenmiştir. Olguların ortanca yaşlan 35 (sınırlar 15-67) olup, 48 'i kadın, 70'i erkek idi. İncelenen atakların 57si (%31) mikrobiyolojik olarak dökümante, 33ü (%18) klinik olarak dökümante, 90 ı (%48) nedeni bilinmeyen ateş ve 5i (%3) ise enfeksiyon dışı ateş olarak değerlendirilmiştir. Atakların tümünde 59 etken izole edilmiş olup, en sık etkenler sırasıyla E.coli (%29), KNS (%19), S.aureus (%14) ve P.aeruginosa (%10)'dır. Toplam 49 (% 26.5) atakta bakteremi/fungemi saptanmıştır. Hemokültürde üretilen toplam 50 etkenin 25i (%50) gram negatif, 24ü (%48) gram pozitif bakteri olup, bir (%2) olguda ise candida cinsi mantarlar etken olarak saptanmıştır. Kan kültüründen en sık elde edilen etken E.coli (%26) olup; sık karşılaşılan diğer etkenler KNS (%22), S.aureus (%14), P.aeruginosa (%10), viridans streptokoklar (%6) ve Enterokok (%6) cinsi bakterilerdir. Etken izolasyonu ile yaş ve cinsiyet ilişki saptanmamıştır (p:0.84). Biri abseden, diğerleri kandan izole edilen 19 adet stafilokok kökeninin %53'ünde metisilin direnci saptanmıştır. Elde edilen 2 viridans streptokok penisiline duyarlı, 3 enterokok kökeninden biri vankomisine dirençli olarak bulunmuştur. Gram negatif enterik çomakların siprofloksasine duyarlılıklan %77, üçüncü kuşak sefalosporinlere, aminoglikozidlere ve piperasilin/tazobaktama duyarlıkları %86-95, karbapenemlere ve amikasine duyarlıkları ise %100 olarak bulunmuştur. Birer E. coli ve Klebsiella pneumoniae kökeninin ESBL yaptığı saptanmıştır (2/22, % 9). Pseudomonas kökenlerinin ise anti- pseudomonal antibiyotiklere genellikle duyarlı (%86-100) olduğu görülmüştür. Febril nötropenik ataklarda etken izolasyonu ile mortalite arasında ilişki saptanmamakla birlikte (p:0.37), akciğer tutulumu ile mortalite arasında önemli derecede bir ilişki gözlenmiştir (p.0.0006). 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Episodes of febrile neutropenia occuring during the course of hematologic malignancies or during administration of chemotherapeutic agents supressing the bone marrow is one of the main causes of the mortality in this group of patients. Organism isolated from these patients and resistance patterns have been changed by time. We followed-up prospectively 185 febrile neutropenic episodes of 118 patients hospitalized in Hematology Department (Internal Medicine, Cerrahpaşa Medical Faculty, University of Istanbul) Median age of the cases was 35 (range: 15-67); 48 were female and 70 were male. Fifty-seven (31%) out of the episodes investigated were documented microbiologicalry, 33 (%18) clinically, and 90 (54%) were evaluated as fever of unknown origin and 5 (%3) were as fever due to non-infectious causes. Fifty-nine agents were isolated in all episodes and most frequent ones were Exoli (29%), coagulase negative staphylococci (19%), Staphylococcus aureus (14%), and P. aeuruginosa (10%). Bacteremia/rungemia was found in 49 episodes. Twenty-five out of the microorganisms isolated from blood cultures (50%) were gram negative, 24 (48%) were gram positive, one (2%) was Candida spp. The pathogen most frequently isolated from hemocultures was E. coli (%26); and the other frequent ones were coagulase negative staphylococci (22%), S. aureus (14%), P. aeruginosa (10%), Enterococcus spp and viridans group streptococci. The isolation of any microorganism was not correlated with age and sex (p:0.84). Methicillin resistance was found in 53% of staphylococci isolated from blood (n:18) and abscess (ml). Two of viridans group streptococci were sensitive to penicillin and one of the three enterococci were resistant to vancomycin. The sensitivity of the gram negative enteric bacilli to ciprofloxacin was %77; to third generation cephalosporins, gentamicin, netilmicin, tobramycin and piperacillin-tazobactam was 86-95%; to carbapenems and amikacin was %100. One of E.coli and Klebsiella pneumoniae was found to be producing extended spectrum beta lactamase (2/22; 9%). Pseudomonas strains seemed to be sensitive to antipseudomonal antibiotics (86-100%). Although no relationship was found between isolation of the agent and mortality (p:0.37), there was a strong correlation between involvement of the lungs and mortality (p:0.0006). 42