Meme kitlelerinde proton ve fosfor MR spektroskopik inceleme
  1. Tez No: 103346
  2. Yazar: BİLAL BATTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOMUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kliniğimizde 1981-2000 yılları arasında izlenen 209 ekstrapulmoner tüberküloz (TB) olgusunun (108 kadın, 101 erkek, ortalama yaş:39, yaş aralığı: 16-76); 1) total TB olguları içindeki oranını ve klinik formlara ayrımını, 2)klinik özelliklerini, 3) anti-TB ilaçların yan etkilerini ve 4) granülomlu dokuların parafin bloklarının kesitlerinde aside dirençli basil (ARB)'leri ve ayrıca M. tuberculosis DNA'sını belirlemeyi amaçladık. Ekstrapulmoner TB tanısı; l)TB'un klinik formuyla uyumlu klinik belirti ve bulguların,TB ile uyumlu vücut sıvı bulguları ile desteklenmesi ve ayrıca anti-TB tedaviye yanıt alınması, 2)TB'un klinik formuyla uyumlu klinik ve radyolojik bulguların varlığında, anti-TB tedaviye yanıt alınması, 3) sıvı örneğinde ARB' lerin gösterilmesi ve/veya M. tuberculosisin üretilmesi ve 4) doku örneğinde kazeifikasyon nekrozlu veya nekrozsuz granülomların gösterilmesi ile konuldu. Kliniğimizde son 20 yıllık süreçte izlenen 264 TB olgusundan 209'unun (%79) ekstrapulmoner TB olduğu görüldü. Bu olguların klinik formlara dağılımı sıklık sırasına göre; TB menenjiti (%22), miliyer TB (%18), TB lenfadeniti (%17), TB plörezisi (%11), TB peritoniti (%10), kemik-eklem TB'u (%9), deri TB'u (%3), TB perikarditi (%2), TB poliseroziti (%2), genitoüriner sistem TB'u (
Özet (Çeviri)
We aimed to review 209 patients with extrapulmonary tuberculosis (TB) (108 female, 101 male, mean age:39 years, range: 16-76) diagnosed from 1981 to 2000, and also to describe: 1) the rate of extrapulmonary cases within all TB cases and distribution into clinical forms, 2) clinical features, 3) side effects of anti-TB therapy and 4) acid-fast bacilli (AFB) and M. tuberculosis DNA in paraffin-embedded granulomatous tissues. The diagnosis of extrapulmonary TB was established when: 1) clinical evidence was appropriate for a diagnosis of extrapulmonary TB, the findings of the fluid from the affected site was contributory and also the patient responded well to anti-TB therapy, 2) radiographic findings were typical of extrapulmonary TB, 3) study of the fluid from the affected site yielded AFB and/or cultured M. tuberculosis and, 4) tissue specimens revealed granulomas either caseating or not. We found that 209 out of 264 TB cases (79%) had extrapulmonary TB. The distribution into clinical forms, in decreasing order, was as follows: TB meningitis (22%), miliary TB (18%), TB lymphadenitis (17%), TB pleurisy (11%), TB peritonitis (10%), bone-joint TB (9%), skin TB (3%), TB pericarditis (2%), TB polyserositis (2%), genitourinary TB (