Azotlu gübrelerin mısır bitkisinde verime ve diğer besin maddelerin alınımına etkisi
  1. Tez No: 10335
  2. Yazar: ŞÜKRAN BÜYÜKBEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
36 02ET Parklı seviyelerde uygulanan azotlu gübrenin mısır bitkisinin verim ve bitki besin maddeleri (I?, P, K, Ca ve lig) miktarları üzerine etkinliği. Mısır bitkisinin verim ve kimi besin maddelerinin alınımları üzerine, farklı azotlu gübre seviyelerinin etkisinin araştırılması bu denemenin amacını oluşturdu. Saksı vegetasyon denemesinden alman bitki örneklerinde. iverim değerleri belirlendikten sonra, bazı besin elementleri analizleri de yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları aşağıdaki gibi sıralanmıştır. 1- Azotlu gübrenin verim komponentlerinden; bitki tase ağırlığı, bitki boyu, kuru madde ve gövde çapını arttırıcı yönde £?1 düzeyde önemli etkisi belirlenmiştir. 2- Azotlu gübre, saksılardan alman verim miktarlarını Çjl düzeyde önemli nitelikte arttırmıştır. Saksı denemesinde uygulanan azotlu gübre seviyelerinin yeterli düzeylerde olduğunu ortaya koymuştur. 3- Azotlu gübre uygulaması mısır bitkisindeki H, K ve Mg kapsamını önemli düzeyde (.%!) artmasına neden olmuştur. 4- Azotlu gübre uygulaması mısır bitkisindeki P ve Ca kapsamını önemli düzeyde (%5) artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
37 SIMMARY The effect of different level of the nitrogenous fertilizers on yield and the content of micro nutrient status (H, P, K, Ca and Mg). The purpose of this research is to determine the effect of different level of the nitrogenous fertilizers on yield and the content of micro nutrient status. Plant samples were taken from the pot experiment and analyzed for micro nutrient status. At the same time yield was also determined. The results of this research are summarized as follows. 1- The effect of the nitrogenous fertilizer on some yield components as plant weight, plant height, dry matter and diameter of trunk were significant increased of this subject at 1% level. 2- Nitrogenous fertilizers significantly increased the yield at %1 level and this result showed that the different levels of nitrogenous fertilizer is sufficient. 3- Application of nitrogenous fertilizer on corn plant were significantly increased the levels of N, K and Mg at 1 % level, 4- H nitrogenous fertilizers significantly increased the P and Ca contents at 5 % level on corn.