Sultani çekirdeksiz üzümde giberellik asit ve yaprak gübrelemesinin yaprak besin elementleri ve ürün kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 10336
  2. Yazar: BURÇİN ÇOKUYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ERYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-42- OZET Çalışmada bitki büyüme düzenleyicilerinden olan GA, ile yaprak yoluyla uygulanan KNO, gübresinin R 99 amerikan asma anacı üzerine aşılı Sultani Çekirdeksiz Üzüm çeşidinde yaprak ve meyve makro besin element seviyelerine ve bazı kalite özelliklerine etkisi araştırıl mıştır. Tarla koşullarında çiçeklenmeden sonraki ilk hafta GA, 5G ppm salkım çevresine, ben düşme ve olgunlaşma dönemlerinde KNO3, % 1 lik olmak üzere yapraklara püskürtülmüştür. Uygulamalar kontrol, KNO3, GA3, KNO3+ GA3'ten oluşmaktadır. Yaprak örneklerinde en düşük ve en yüksek % K 1. 290-1.780 (sap ta), % total N 1.866-3.352, % P 0.145-0.260, % Ca 1.283-1.766, % Mg 0.146-0.503 (ayada) olarak belirlenmiştir. Yapraklardaki ikili ilişkiler ele alındığında, kontrol parse linde N-P arasında pozitif, K-Mg, N-Ca, Ca-P arasında ise negatif % 1 düzeyde önemli ilişkiler belirlenmiştir. KNO3, parselinde N-P ara sında pozitif, K-Mg, Ca-P arasında negatif % 1 düzeyde önemli iliş kiler saptanmıştır. GA3, parselinde P-K arasında % 5 düzeyde önemli pozitif, K-Mg arasında % 1 düzeyde önemli negatif ilişkiler belir lenmiştir. KNO3+ GA3, uygulamasında ise N-P, P-K arasında pozitif; Ca-P, Ca-K, K-Mg arasında negatif % 1 düzeyde önemli ilişkiler belir lenmiştir. Meyve örneklerinde en düşük ve en yüksek % total N 0.11-0.15, % P 0.0122-0.0155, % K 0.137-0.157, % Ca 0. 015-0. 02D, % Mg 0.007- 0.012 arasında belirlenmiştir. Meyve örneklerinde belirlenen kalite özelliklerinden ağırlık 150.332 gr/100 dane, en 13.22-14.83 mm boy 14.43-23.55 mm, en/boy oranı 0.629-0.916, % kuru madde 18.82-23.77, % total asitlik 0.522- 0.650, olgunluk katsayısı ise 29/1-45/1 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY The effects of GA, which is plant growth regulator and at foliar application of HMD, on primary nutrient elements of leaf, fruit and some quality properties of Thompson Seedless grafted on R 99 american rootstock were studied. GA, was applied around the cluster a week after full-bloom at rate of 50 ppm KIMO, was sprayed to leaves a month after full-bloom and fruit ripening at the rate of 1 %. The treatments were Control, KIMO,, GA3 and KND,+ GA3> Minimum and maximum values obtained were 1. 290-1, 7SD % for K in the petiol, 1.BB6-3.352 % were for total-N, 0.145-0.260 % for P, 1.2B3-1.766 % for Ca, 0.146-0.503 % for Mg in the blades of the plant samples. The relationships of the primary elements in leaf samples gave the following conclusions in control plot. Correlations between the leaf N-P contents were found positive; K-Mg, IV-Ca, Ca-P negative. All of the results were statistically significant at 1 % level. Correlations between the leaf N-P contents were found positive; K-Mg, Ca-P negative. All Df the results were statistically significant at 1 % level in KN0, applied plot. Correlations between the leaf P-K contents was positive and statistically significant at 5 % and the correlation between K-Mg was negative and statistically significant at 1 % level in GA, applied plot. Correlation between the leaf N-P contents and P-K were found positive, Ca-P, Ca-K, K-Mg negative and statistically significant at 1 % level in KN0,+ GA, applied plot. Minimum and maximum values obtained was between 0.11-0.15 % for total N, 0.0122-0.0150 % for P, 0.137-0.157 % for K, 0.015-0.020 % for Ca, 0.007-0.012 % for Mg in fruit samples. Some values concerning quality aspects like weight 150.332 gr/100 berry, width 13. 22-14. B3 mm length 14.43-23.55 mm, ratio of width/length 0.629-0.916, total acidity D. 522-D. 652 % and maturity coefficient 29/1-45/1 were obtained.