Sigara içiminin oküler kan akımı üzerine akut ve kronik etkileri
The Acute and chronic effects of smoking on the ocular blood flow
  1. Tez No: 103389
  2. Yazar: İSMAİL KURFAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL SÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
ÖZET Amaç: Sigara içiminin oküler kan akımı üzerine akut ve kronik dönemde etkilerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Göz Hastalıkları ve Radyoloji Ana Bilim Dalı tarafından Haziran 2000 - Ocak 2001 tarihleri arasında yapıldı. Sigara içmeyen 28 (20 erkek 8 kadın) ve sigara içen 24 (20 erkek 4 kadın ) olmak üzere toplam 52 kişi çalışmaya alındı. Renkli dopler görüntüleme ile hem sigara içen hem de sigara içmeyenlerin oftalmik arter, santral retinal arter ve posterior silier arterin sistolik ve diyastol sonu akım hızları ölçüldü. Sigara içen grupta sigarasız 6 saatlik bir dönemden sonra ve sigara içiminden hemen sonra ölçümler alındı. Nabız sayısı, göz içi basıncı ve brakiel arter kan basıncının bazal değerleri ve sigara içimi sonrası değerleri de elde edildi.
Özet (Çeviri)
THE ACUTE AND CHRONIC EFFECTS OF SMOKING ON THE OCULAR BLOOD FLOW ABSTRACT Purpose: To report the acute and chronic effects of cigarette smoking on the ocular blood flow. Material and Method: This study was made on Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine Ophthalmology and Radiology Departments between June 2000 and January 2001. Twenty four smokers (20 males,4 fameles) and 28 nonsmokers (20 males 8 fameles ) total of 52 volunteer subjects were studied. Colour doppler imaging was used to measure the systolic and diastolic flow velocity of the ophthalmic artery, central retinal artery and posterior ciliary artery in both smoker and nonsmoker volunteers. Six hours after no smoking period and just after smoking measurements were taken in smokers group. Heart rate, intraocular pressure and brachial artery blood pressure in the sitting position were measured before and after smoking.