Açık açılı glokomlu hastalarda görme alanı kaybının oluşmasında etkili olan faktörlerin araştırılması
Evaluation of the factors affecting visual field defects in patients with primary open angle glaucoma
  1. Tez No: 103388
  2. Yazar: BAYRAM YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. LEVENT ALİMGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kliniğimiz glokom biriminde takip edilen, ilk görme alanı hariç minimum 5 güvenilir görme alanına sahip PAAG, PEG ve NTG tanısı almış 34 hastanın 63 gözünün bulgularının incelendiği çalışmada, glokomatöz görme alanı kaybının ilerlemesine neden olan faktörler araştırıldı. Gözler tüm, yüksek (PAAG, PEG) ve düşük (NTG) basınçlı glokom grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Yüksek ve düşük basınçlı glokomlu gruplar, görme alanı kaybında ilerleme olan ve olmayan gruplar arasındaki farklılıklar, görme alanı kaybının ilerlemesi üzerine etkili olduğu düşünülen faktörler bu 3 grup içinde değerlendirildi. Tüm ve yüksek basınçlı glokom gruplarında GİBORT değerinin görme alanı kaybının ilerlediği gözlerde anlamlı olarak yüksek olduğu, GİBORTu 20 mmHg'nm Üstünde olan gözlerde ise anlamlı şekilde görme alanı kaybının ilerlediği saptandı. Tüm ve yüksek basınçlı glokom gruplarında; GİB %10'un altında düşürülen gözlerde, %10'un üzerinde düşürülenlere göre görme alanı kaybında ilerlemenin anlamlı olarak daha fazla olduğu görülürken, düşük basınçlı glokomlu gözlerde fark olmadığı, oluşturulan bütün gruplarda GİB %20'nin altında ve üstünde düşürülen gözler arasında görme alanı kaybının ilerlemesi bakımından bir fark olmadığı saptandı. Sistemik ve vazospastik hastalığı olan ve olmayan olguların gözleri arasında görme alanı kaybının ilerlemesi yönünden fark olmadığı görüldü. Yüksek basınçlı 59glokom grubunda; OHORT'u 5 dB'in üstünde olan gözlerde, görme alanı kaybında ilerlemenin fazla olduğu saptandı. Bu çalışmada; tüm ve yüksek basınçlı glokom grubunda, GİBORT yüksekliğinin görme alanı kaybının ilerlemesinde etkili bir faktör olduğu saptanmıştır. Düşük basınçlı glokom grubunda ise görme alanı kaybının ilerlemesi ile ilgili anlamlı bir faktör bulunamamıştır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE FACTORS AFFECTING VISUAL FIELD DEFECTS IN PATIENTS WITH PRIMARY OPEN ANGLE GLAUCOMA In this study, 63 eyes of 34 patients with a diagnosis of POAG, PEG and NTG who have got a minimum of 5 reliable visual field results, have been examined retrospectively in our clinic's glaucoma unit for the factors affecting the progression of the visual field damage. The eyes have been divided into three different groups; total, high (POAG and PEG) and low (NTG) pressure glaucoma. The differences between high and low pressure glaucoma groups and between the groups with or without visual field progression and the factors affecting this progression have been evaluated. Mean intraocular pressure value is significantly high over the eyes whose visual field damage has been progressed and visual field damage has been significantly progressed on the eyes whose mean intraocular pressure value is higher than 20 mmHg. 61Regarding to the total and high pressured glaucoma groups whose visual field damage progression is significantly high over the eyes whose intraocular pressure value have been decreased to %10, rather than the eyes whose intraocular pressure value have been decreased higher than %10. It has been considered that there is no significant difference about visual field damage progression between the eyes who has and does not have any systemic and vazospastic disease. While there was not difference in other groups; in the high pressured glaucoma group, it has been found that the progression of the visual field damage is significantly high over the eyes whose mean deviation avarage value is over 5 dB. In this study with the determination of mean intraocular pressure value highness is an effective factor over the visual field damage progression in the total and high pressured glaucoma groups and is the low pressured glaucoma group, no significant factor has been found for the cause of visual field damage progression. 62