Epiforalı hastaların tanısında kullanılan klinik ve radyolojik testlerin tanısal değeri
- Tez No: 103395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZMİ ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
6. ÖZET Göz polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmında göz yaşarması şika yeti vardır. Göz yaşarması hipersekresyona bağlı olabileceği gibi lakrimal drenaj sis temindeki (LDS) bir tıkanıklık ya da yetersizlik sonucu gelişen epiforadan da kaynak lanabilir. Epiforalı hastaların tanısında kullanılabilecek bir çok test geliştirilmiştir. Bu testlerin birbirlerine göre üstün olan ve olmayan yönleri vardır. Çalışmamızda göz yaşarması şikayeti olan 50 olgunun 100 gözü değerlendirildi. Bu olgularda ilk uygulanabilecek tanı yöntemleri ve bu tanı yöntemlerinin LDS'ndeki tıkanıklığın yerini belirlemedeki sensitivite ve spesifısiteleri araştırıldı. Tat testi (TT), flöresein kaybolma testi (FKT), primer Jones testi (PJT), sekonder Jones testi (SJT), lakrimal irrigasyon kanaliküler probing, konvansiyonel dakriyosistografl (KDSG) ve nükleer dakriyosintigrafı (NDSG) testleri yapıldı. 100 gözün 40'ında LDS normal (%40.0) ve 60'ında anormal (%60.0) bulundu. TT, FKT ve NDSG'nin sensitivite ve spesifısite değerleri yüksek bulundu (p>0.05). Ancak TT'nin klinik tanı karşısındaki uyumu FKT ve NDSG 'den düşüktü (kappa
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Many patients admitting to ophthalmology outpatient clinics are suffering from watering eye. Watering eye may be due to hipersecretion but it may also be due to epiphora resulting from lacrimal drainage system obstruction or in adequate drainage. In patients with epiphora many tests has been developed to reach the diagnosis. When compared with the others, each test has pereferable and unpereferable aspects. We evaluated 100 eyes of 50 patients complaining from watering eye. In these patients we studied the sevsitivity and specificity of the initial diagnostic tests in determining the site of blockage in the lacrimal drainage system. All patients underwent taste test, flourescein dye disappearence test, primary and secondary Jones tests, lacrimal irrigation, canalicular probing, convantional dacryocystography and nuclear dacryoscintigraphy. Among the 100 eyes, 40 of them (%40) has a normal lacrimal drainage system and 60 of them (%60) has abnormal lacrimal drainage system. Taste test, flourescein dye disappearance test and nuclear dacryoscintigraphy were found to have high sensitivity and specificity value. However, the kappa agreement of taste test was lower than the flourescein dye disappearance test and nuclear dacryoscintigraphy (kappa