Psödofakik olgularda kontrast duyarlık ve renk görme
  1. Tez No: 103396
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
6. ÖZET Görsel sistemin değerlendirilmesinde görme keskinliğinin ölçülmesi kadar kontrast duyarlık fonksiyonu ve renk görme muayenesi de önemlidir. Çalışmada PMMA ve akrilik intraoküler lens implante edilmiş psödofakik olgulara, kontrast duyarlık ve renk görme testleri yapıldı. Sonuçlar kendi aralarında ve aynı yaş grubundan fakik olgular ile karşılaştırıldı. PMMA ve akrilik lens implante edilmiş psödofakik olguların kontrast duyarlık değerleri karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir fark yoktu. Fakat PMMA ve akrilik lens implante edilmiş psödofakik olgular aynı yaş grubundan fakik olgular ile karşılaştırıldığında kontrast duyarlık değerleri anlamlı olarak düşük bulundu. Bu farklılığın da multifaktöriyel etkenlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünüldü. Çalışmaya alınan olguların renk görmeleri Lanthony yeni renk testi ile değerlendirilerek ortaya çıkan farklılıklar karşılaştırıldı. Çalışma sonunda, olguların tümü testin birinci ve ikinci aşamaları olan seperasyon (ayırma) ve gri sınıflandırmasında (parlaklık tayini) başarılı idi. Fakat testin üçüncü aşaması olan renk ayırımında non spesifik piyon atlamaları şeklinde hatalar izlendi. Renk görmedeki bu hataların doymuşluk seviyesinin düşmesiyle arttığı görüldü. Fakat gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Mevcut hataların ilerlemiş yaşa bağlı, fizyolojik sınırlar içerisindeki değişikliklerden kaynaklandığı düşünüldü. PMMA ve akrilik lens implante edilmiş psödofakik olgularda kontrast duyarlık ve renk görme skorları arasında anlamlı fark olmaması da her iki lensin görsel değerlendirmede birbirine üstünlüğü olmadığını ortaya koymaktadır. PMMA ve akrilik lensler postoperatif tatminkar görsel sonuçlar sağlamakta, ancak hiç bir zaman bu kalite normal fakik göz kalitesine ulaşmamaktadır. 42
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The contrast sensitivity function and colour vision test are important methods as well as the measurement of visual acuity in the evaluation of the visual system. In the present study, PMMA and acrylic intraocular lens implanted pseudophakic cases were evaluated using contrast sensitivity and colour vision tests. These results were compared between each other and to the same age group with phakic cases. There was no statistically significant contrast sensitivity difference between the PMMA and acrylic lens implanted pseudophakic cases. But when these cases were compared with same age phakic cases, the contrast sensitivity results were found to be significantly lower. It was thought that this may be due to multifactorial causes. The colour vision of the study cases was evaluated by Lanthony new colour test and the differences were compared. At the end of study, all cases were successful in the first and the second parts of test (seperation and classification of gray: the determination of brightness), but in the third part of the test, in some cases, the unsuccessful performance in the differantiation of colour were observed as placing some discs interruptedly. This interruption of discs increased as the level of saturation decreased, although there were no significant difference between the groups. It may be considered that the unsuccessful performance may be related to physiological changes in the elderly. There were no significant differences regarding to contrast sensitivity and colour vision results between the PMMA and acrylic lens implanted cases which indicates that neither of the two group lenses have superiority at each other. Both lenses provide postoperative satisfactory visual results, but never reach the quality of the phakic eyes. 43