Dakriyosistorinostomi ameliyatlarının nükleer dakriyosintigrafi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49544
  2. Yazar: MÜFİT TARAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kasım 1994 - Temmuz 1996 tarihleri arasında, GATA göz hastalıkları ABD polikliniğine epifora şikayeti ile başvuran hastalar çalışma grubuna alınmıştır. Aynı tarihlerde, rutin oftalmolojik muayene için başvurarak herhangi bir patoloji tesbit edilmeyen hastalar kontrol grubu olarak alınmıştır. Hastalar, kontrol grubu, epiforalı hastalar grubu, prospektif çalışma grubu, retrospektif çalışma grubu olarak 4 grupta değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda 20 hastanın 40 gözü, epiforalı hasta grubunda 30 hastanın 30 gözü, prospektif çalışma grubunda 54 hastanın 58 gözü, retrospektif grupta 36 hastanın 36 ameliyatlı gözü değerlendirilmeye alınmıştır. Kontrol grubu hastalara sadece NDSG yapıldı. Diğer üç grup hastaya nazolakrimal kanal lavajı, KDSG ve NDSG yapıldı. Prospektif çalışma grubuna, bu işlemler preoperatif, postoperatif 1. hafta, postoperatif son kontrolde tekrarlanmıştır. Prospektif çalışma grubunda, postoperatif kontrolde yaptığımız DSR ameliyatında anatomik başarı oranımız, % 93.10, NDSG ile fonksiyonel basan oranımız, % 62.06 olarak bulunmuştur. Retrospektif çalışma grubunda, anatomik basan oram % 75, NDSG ile fonksiyonel basan % 41.30 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, DSR ameliyatı olacak epiforalı hastaların değerlendirilmesinin, sadece KDSG ile değil, NDSG ile yapılmasının postoperatif basan oranım etkileyeceği tesbit edilmiştir. Postoperatif fonksiyonel başarının değerlendirilmesinde NDSG'nin önemi ortaya konulmuştur. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Patients suffering from epiphora who attended the outpatient clinics of opthalmology department of Gülhane Military Medical Academy in between November- 1994 and July- 1996 were selected from patients who were not found any opthalmological pathology. The patients were categorized in four groups, as control group, epiphora group, retrospective group and prospective group. There were 40 eyes of 20 patients in control group, 30 eyes of 30 patients in epiphora group, 36 eyes of 36 patients in retrospective group and 58 operated eyes of 54 patients in prospective group. Only nuclear dacryoscintigraphy were performed in control group. Syringe of the nasolacrimal ductus, contrast dacryocystography, nuclear dacryoscintigraphy were performed in the other three groups. These procedures were repeated preoperatively, postoperatively at the end of the first week and at the last examination in the prospective study group. In the prospective group, we found % 93.10 anatomical success rate and % 62.06 functional success rate with nuclear dacryoscintigraphy after dacryocystorhinostomy operation. In the retrospective group, anatomical success rate was % 75 and functional success rate with nuclear dacryoscintigraphy was % 41.30. As a result, patients who are going to undergo dacryocystorhinostomy must be evaluated not only with contrast dacryocystography, but also with nuclear dacryoscintigraphy to increase postoperative success rate. In this study the significance of nuclear dacryoscintigraphy were stressed for the evaluation of functional success rate. 48