Apoptozun birinci trimester düşüklerindeki rolü
The Role of the apoptosis in the first trimester abortion
  1. Tez No: 103412
  2. Yazar: FAZİLE GÖLGECİ (AKYÜZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUGAN BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Apoptozis ve p53'ün birinci trimester düşüklerinde olası rolünü araştırmaktır. Materyel ve metod: Birinci trimesterde 6-8 gebelik haftasında olan 35 düşük olgusu değerlendirildi. Bu olguların on sekizi missed, onyedisi inkomplet düşüğü içermekteydi. Kontrol grubu ise 6-8 gebelik haftasındaki ondört istemli (elektif) küretaj olgusundan oluşturuldu. Bu çalışmaya koryon villus ve desiduayı içeren toplam 49 materyel dahil edildi. Apoptozis işaretlemesi için in situ uç işaretleme yöntemi ( ISEL ) uygulandı. P53 için immunohistokimyasal boyama yöntemi uygulandı. Apoptozis ve p53 immunpozitifliğinin varlığını değerlendirmek için ışık mikroskopu kullanıldı. Sonuçlar: Kontrol grubu koryon villuslarında apoptozis ortalama değeri 26.2+23.9, düşük grubu koryon villuslarında apoptozis ortalama değeri 45.2+23.5 olarak saptandı. Düşüklerde koryon villuslardaki bu apoptozis artışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p:0.016). Olgular kontrol grubu, missed ve inkomplet düşük olarak üçe ayrılarak değerlendirildiğinde de koryon villuslarındaki apoptozis ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edildi ( p:0.001). Bu farklılığın kontrol grubu ile missed abortus (p: 0.002) ve inkomplet ile missed abortus (p: 0.017) ortalamaları arasında anlamlı farklılıktan kaynaklandığı saptandı. Fakat p53 ile düşükler ve p53 ile apoptozis arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Tartışma: Çalışmamızdaki sonuçlar, düşüklerde koryon villuslardaki apoptozis artışının anlamlı olduğunu göstermektedir. Düşüklerde p53 ile apoptozis arasında bir ilişki tespit edilmediği için, düşüklerdeki koryon villuslarda tespit edilen apoptozis artışını uyaran mekanizmanın p53 artışı olduğunu söylemek mümkün değildir. ANAHTAR KELİMELER: Apoptoz(Apoptozis), Spontan Düşük, p53, Plasenta, Gebelik 55
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective : To evaluate possible role of the apoptosis and p53 in the first trimester abortion. Materials and methods : In this case control study we evaluate thirtyfive first trimester ( 6-8 weeks gestation ) abortion. The first trimester abortion was subdivided into a group with missed abortion (n=18 ) and a group with incomplet abortion ( n=17 ). The control group was obtained from fourteen normal pregnant women ( 6-8 weeks gestation ) who were undergoing elective curretage. In this study human chorionic villi and decidual tissues were obtained from fourtynine cases. İSEL ( in situ end labelling ) method was performed to evaluate apoptosis. The immunohistochemical method was performed to evaluate p53. Apoptosis and p53 immunopositive cells were evaluated by light microscope. Results : We determined 26. 2 ± 23.9 median apoptotic index of chorionic villi in the control group and 45.2 ± 23.5 median apoptotic index of chorionic villi in the first trimester abortion group. In first trimester abortion group, increase of the apoptosis in the chorionic villi was found statistically significant ( p: 0.016 ). The cases was classified to control group, missed and incomplet abortion and was evaluated median apoptotic index of chorionic villi in these three groups. Apoptotic index was different significantly between three groups ( p: 0.001 ). These differences was detected between control group and missed abortion group ( p: 0.002 ) and between incomplet group and missed group ( p: 0.017 ). But no significant corellation was observed between p53 and first trimester abortion, p53 and apoptosis. Conclusion : In the first trimester abortion we detected significant increase of apoptotic index in the chorionic villi. In this group we didn't found any corellation between p53 and apoptosis. However it is not possible to say that mechanism of increased apoptosis in chorionic villi that is the result of increased p53. KEY WORDS: Apoptosis,spontaneous abortion, p53, placenta, pregnancy 56