Non-hodgkin lenfomalarda gen düzenlemelerinin araştırılması
Detection of gene rearrangements in non-hodgkin's lymphoma
- Tez No: 59385
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
7.ÖZET t (14;18) ( q32;q21) translokasyonu folliküler lenfomaların % 85 'inde, diffiiz büyük hücreli lenfomalann ise % 20-35 'inda görülmektedir. Bu translokasyon 18. kromozomdaki bcl-2 geni ile 14. kromozomdaki immunglobulin ağır zincir lokusu arasında oluşur. Bcl-2 geninde mbr ve mcr olmak üzere iki önemli kırık noktası bulunur. Çalışmamızda 33 non Hodgkin lenfoma hastasında bcl-2 geninin her iki bölgesi de PCR ile araştmlmıştir. 33 hastanın 24 ' ünde mbr bölgesinde yeniden düzenlenme saptanırken, 32 hastada immunglobulin gen yeniden düzenlenmesi saptanmıştır. Hiç bir hastada mcr bölgesinde kırığa rastlanmamıştır, immunglobulin gen yeniden düzenlenmeleri kullanılarak PCR ile kemik iliği infiltrasyonu araştırılmış ve kemik iliğinin morfolojik analizinde tümör hücresi saptanmazken hastaların % 93 ' ünde PCR ile pozitif sonuç alınmıştır. Tedaviye bağlı apoptozis değişikliklerinin incelenmesinde bcl-2 gen yeniden düzenlenmesi taşıyan hastaların bir bölümünde tedavi öncesi düşük ; tedavi soması yüksek apoptozis saptanmış ve bunun hastalıksız geçen süre ve genel sağkalımla ilişkili olduğu ve özellikle nüks eden hastalar için bir prognostik marker niteliği taşıyabileceği sonucuna varılmıştır. 79
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY t (14; 18) (q32;q21) translocations involving the bcl-2 gene are identified in up to 85 % of follicular lymphomas and 20-35 % of diffuse large cell lymphomas. Translocation of the bcl-2 gene to a position near the immunoglobulin heavy chain locus results in disregulation of the gene expression. The breakpoints occur at two sites on chromosome 18: the“major breakpoint region”(mbr) and a“minor cluster region”(mcr). Polymerase chain reaction (PCR), using consensus Jh primers and primers specific to the mbr and mcr regions is a sensitive and reproducible assay for the detection of the bcl-2 gene rearrangement. In this study, both regions of the bcl-2 gene and the immunoglobulin heavy chain locus were analysed, mbr gene rearrangements were detected in 24 cases, immunoglobulin gene rearrangements in 32 cases. No mcr rearrangement was observed in the patients. Morphologic assessment of bone marrow involvement was found negative for lymphoma cells in 93 % of the patients. However, gene rearrangements were detected in exactly the same proportion of the patients by PCR. Thus PCR analysis was definitely superior to the morphologic evaluation in order to assess bone marrow involvement. However, no correlation between the analysis for MRD and the clinical status of the patients was observed since all patients were found positive in the molecular analysis. A low apoptotic activity before commencing treatment and a higher post-therapeutic activity was observed in a subgroup of the patients bearing bcl-2 gene rearrangements. This observation correlated well with both disease free survival and overall survival and might provide useful prognostic information especially for recurring disease. 80