Over kanserinin tanı ve takibinde tümör belirteci olarak lisofosfatidik asit
Lysophosphatidic acid as a tumor marker for ovarian cancer
  1. Tez No: 103414
  2. Yazar: Z. MERVE BARBAROS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUGAN BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmamızda jinekolojik kanserli hastaların asit sıvısı ve plasmalarında kontrol grubuna göre fazla miktarda saptanan LPA'i bir tümör belirteci olarak kullanıp, epitelyal over kanserinde, ameliyat öncesi ve kemoterapi sırasındaki plasma seviyelerini saptamayı, hastalığın takibindeki yerini belirlemeyi ve serum CA 125'e göre üstünlüğü olup olmadığını bulmayı amaçladık. ÇALIŞMANIN YAPILDIĞI YER: İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmaya over kanserli 100 olgu ve diğer jinekolojik maligniteler (endometrium ve serviks kanseri) nedeniyle öpere olmuş 100 olgu, kontrol grubu olarak da 50 benign adneksiyal kitlesi olan olgu ve 50 kişi de sağlıklı populasyon olarak katılacaktır. Hastalardan ameliyat öncesi ve rutin kemoterapileri öncesi serum CA 125 ve plasma LPA düzeyleri bakılacakır. LPA'nın tanı ve takipteki yeri CA 125 ile karşılaştırılarak incelenecektir. BULGULAR: Çalışma grubuna şu ana kadar malign adneksiyal kitlesi olan toplam 55 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 2'si evre la, 5'i evre lc, 39 olgu evre 3c ve 9 olgu ise evre 4 idi. CA 125 seviyeleri her adneksiyal kitle tanısı almış hastada bakılmıştır. Hastaların ameliyat öncesi ortalama serum CA 125 düzeyleri 612 dir. 7 hastada seviyeler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVES: The aim of this study is to detect the plasma levels of LPA in epithelial ovarian carcinoma in pre-op and during chemotherapy to observe if it can be used in the follow up of the disease and to determine if it has a superiority to serum CA 125. INSTITUTION: Cerrahpaşa School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Gynecologic Oncology Division, University of Istanbul, Turkey. MATERIAL AND METHOD: 100 patients with epithelial ovarian cancer and 100 patients with other gynecologic malignancies (endometrial and cervical cancer) were participated in to this study. On the other hand 50 patients with benign adnexial masses and 50 healthy women were taken as the control group. Before the operation and routine chemotherapy regimens, serum CA 125 and plasma LPA levels will be assessed. The place of LPA in diagnosis and follow up of the ovarian cancer will be compared with serum CA 125 levels. RESULTS: 55 patients who have malign adnexial masses were included in to this study up to now. 2 patients are stage la, 5 patients are stage lc, 39 patients are stage 3c and 9 patients are stage 4. The mean CA 125 levels of the preoperative patients were 612 U/ml and it was under 35 U/ml in 7 patients (13-4320 U/ml). It was seen that in 14 patients the CA 125 levels had decreased during the chemotherapy schedule. The mean levels were 432 U/ml and 125 U/ml in the first and the third chemotherapy respectively and it was 36 U/ml after the sixth chemotherapy. LPA plasma levels will be assessed in this study. CONCLUSION: Even though CA 125 is not a good diagnostic tool, it's considered to be a valuable tumor marker in the follow up. If the LPA levels support our hypothesis we believe that there will be an important improvement in the diagnosis of the ovarian cancers. KEY WORDS: LPA, ovarian cancer,CA 125 28