Ovulasyon indüksiyonunda over cevabını belirlemede inhibin B'nin yeri
- Tez No: 103426
- Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KÖKÇÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1152
Özet
ÖZET a) Çalışmanın amacı: Çalışma, klomifen sitrat (CC) tedavisine dirençli, gonadotropinlerle low-dose step up yöntemiyle ovulasyon indüksiyonu uygulanan infertil polikistik over sendromlu (PCOS) olgularda, siklusun prognozunu, ovaryen rezervi ve go- nadotropinlere cevabı belirlemede, siklusun 3. gün inhibin B düzeyinin yararlı bir parametre olup olmadığını araştırmak amacıyla yapıldı. Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Kliniği'nde 2000 yılı Ocak ve Ekim ayları arasında yapılmış, klinik prospektif bir çalışmadır. b) Uygulanan yöntemler: Anovulatuar, infertil ve CC tedavisine dirençli 25 PCOS'lu hastaya 30 sik- lus low-dose step up yöntemiyle rekombinant gonadotropinler kullanılarak ovu lasyon indüksiyonu yapıldı. Tedaviye spontan ya da progesteron ile başlatılmış adet kanamasının 3. günü inhibin B, folikül stimulating hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), estradiol (E2). total/serbest testesteron ve prolaktin için kan alındıktan ve folikülometride folikül kisti olmadığı saptandıktan sonra başlandı. Başlangıç FSH dozu 1 ampul/gün (75 İÜ/gün) olup aynı dozda 7 gün tedaviye devam edildi. Yedi gün sonra yapılan ultrasonofrafi (USG)'de 10 mm'den büyük folikül yoksa ve E2 200 pg/ml olunca 10.000 IU hCG i.m. yapıldı. hCG yapıldıktan 7 gün sonra ovulasyon olup olmadığını belirlemek üzere progesteron düzeylerine bakıldı ve USG ile ovulasyon olup olmadığı belirlendi. Ayrıca siklusun 10. günü, hCG ile tetikleme yapıldığı gün inhibin B ve E2 için ve midluteal dönemde inhibin B ve progesteron için kan alındı. Tüm veriler SSPS programı ile bilgisayarda değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmelerde Student t, regresyon analizi, X2 testi ile sensitivite ve spe- sifisite testleri kullanıldı. c) Çalışmanın Bulguları:. Otuz siklustan 16'sında ovulasyon oldu (%53). Bu sikluslardan 19'u monofoliküler gelişim gösterdi (%63), Dört siklusta foliküler gelişim olmadı (%13). Kalan 7 siklustan 6'sında 2 adet, Tinde ise 3 adet folikül gelişimi izlendi. İki siklusta gebelik elde edildi (%6.6). Hiç hiperstimülasyon sendromu gelişmedi.. Üçüncü gün inhibin B düzeyleri ile 3. gün FSH düzeyleri arasında an lamlı bir negatif ilişki bulundu (p0.05).. Üçüncü gün E2 düzeyleri ile midluteal progesteron düzeyi, tedavide kullanılan FSH ampul sayısı ve tedavi süresi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0.05). -VII-. Üçüncü gün inhibin B cut off değeri olarak 50 pg/ml alındığında, bu değerin üstündeki grupta %91.7 ovulasyon tespit edilirken, bu değerin altındaki grupta ovulasyon oranı %27.8 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study was designed to determine whether day 3 serum inhibin B contentrations of infertile patients with CC Resistant PCOS treated according to low-dose step up protocol, are important in the prediction of ovarian reserve and responce to gonadotropin treatment. This is a prospective clinical study that was performed at the Department of Obstetrics and Gynaecology, Ondokuz Mayıs University Medical School between January and October 2000. Material and methods: Thirty ovulation induction cycles were carried out with recombinant FSH according to low dose step up protocol on 25 anovulatory CC resistant patients with PCOS. After obtaining blood samples for inhibin B, FSH, LH, E2, total/free testosteron and prolactin, and determining the obsence of any folliculer cyst, the treatment protocol was started on the 3rd day of the cycle following the spontaneous menses or progesterone induced withdrawal bleeding. Starting dose of FSH was one ampule/day (75 IU/day). Treatment was continued with the same dose during the following 7 days. After 7 days, if there wasn't any follicle greater than 10 mm in diameter and if E2 was 18 mm and serum E2 measurements was >200 pg/ml for each dominant follicle. Seven days after hCG administration, plasma progesteron levels were measured in order to determine whether ovulation was occured or not and ovulation was verified by ultrasonography. In addition, blood samples were obtained on day 10 and on the day of hCG injection to determine inhibin B and E2 levels and also in the midluteal phase to determine inhibin B and progesterone levels. Data were analysed by SSPS program on computer. Student's t test, regression analysis, x2 test and sensitivity-specificity tests were used for statistical analyses. Results:. Among 30 cycles, ovulation was obtained in 16 cycles (53%) monofollicular growth was observed in 19 cycles (63%). There was no follicular growth in 4 cycles (13%). Multifollicular growth was observed in 7 cycles (2 follicles in 6 cycles and 3 follicles in 1 cycle). Pregnancy was achieved in 2 cycles (6.6%). Hyperstimulation syndrome has not developed in any cycle.. There was a significant negative correlation between day 3 serum inhibin B levels and day 3 serum FSH levels (p 0.05). -x-. There were no significant correlations between day 3 serum E2 levels and midluteal progesteron levels, number of FSH ampules used during the treatment and the length of the treatment cycle (p >0.05).. When the cut off value of day 3 serum inhibin B levels was taken as 50 pg/ml, ovulation rate was determined to be 91.7% with inhibin B levels >50 pg/ml and 27,8% below this cut-off value.