Polikistik over sendromlu infertil hastalarda ovulasyon indüksiyonunda hp-hmg ile gnrh antagonisti kullanımının, rec-fsh ile gnrh antagonisti kullanımı ile karşılaştırılması
Comparing combination of gnrh antagonist and hp-hmg with combination of gnrh antagonist and rec fsh for ovulation induction in infertile patients with polycystic over syndrome
  1. Tez No: 346869
  2. Yazar: ÖZGÜL MAMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE ERMAN AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Polikistik over sendromu (PCOS) olan infertil hastalarda hp-hMG (highly pürified human menopausal menotropin) ve gonadotropin releasing hormon (GnRH) antagonisti ile recombinant FSH (rec- FSH) ve GnRH antagonisti kullanılan ovulasyon indüksiyonu protokollerini karşılaştırmak ve bu iki protokolun folliküler gelişim, tedavi süresi ve gebelik oranları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamız, Haziran 2004-Aralık 2007 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnfertilite Kliniğine başvuran PCOS'lu hastaların dosyalarının retrospektif olarak taranmasıyla yapılmıştır. Çalışmaya alınma kriterlerine (En az bir yıl infertilitesi olan, oligomenore ve/veya amenore öyküsü bulunan, daha önce klomifen sitrat kullanıp yanıt alınamayan, BMİ
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare two ovulation induction protocols (highly purified human menopausal menotropin (hp-hMG) plus gonadotropin releasing hormon (GnRH) antagonist combination versus the recombinant FSH (rec-FSH) plus GnRH antagonist combination) regarding their effects on follicular development, treatment period and pregnancy rates in infertile patients with Polycystic over syndrome (PCOS). The study was performed by retrospective screening of the records of the patients with PCOS who had visited the Infertility Department of Akdeniz University Hospital between June 2004 and December 2007. A total of 64 patients with PCOS between 20-36 years old matched the inclusion criteria of the study. These patients were classified into two groups according to treatment protocols they took: Group 1 (n=33) treated by the combination of hp-hMG and GnRH antagonist, and group 2 (n=31), treated by the combination of rec-FSH and GnRH antagonist. All patients underwent the therapy of intrauterine insemination (IUI) throughout ovulation induction period. The parameters evaluated in the study were period of the treatment, pregnancy rates, premature ovulation, mean number of dominant follicles following the treatment, estradiol (E2) levels, monoovulation, multiple pregnancies and development of ovarian hiperstimulation syndrome (OHSS). There was no statistically significant difference between the two groups regarding age, BMI, basal FSH level, LH levels and number of total progressive sperms. Mean level of basal E2 was significantly higher in hp-hMG group than that of rec-FSH group (39.68 ± 14.56 pg/ml in group I and 27.32 ± 13,24 pg/ml in Group 2). Premature elevation of LH level and consequent premature luteinisation, and OHSS were not observed in any of the groups. Monofollicular development was observed in 19 (57.58%) and 17 (54.89%) patients in group 1 and 2 respectively and there was no statistically significant difference between two groups. There were two multiple pregnancies (6%) in Group 1 (one twin and one triplet) while no multiple pregnancy was observed in group 2. End-of-therapy E2 level was significantly higher in hp-hMG group than that of recFSH group (880 pg/ml vs. 565 pg/ml). Duration of treatment was similar in both groups. Pregnancy rate in recFSH group was slightly, but not significantly higher than hphMG group (35% vs 27%). In conclusion, ovulation induction therapy with GnRH antagonist is an effective and safe method to prevent premature LH elevation, which may cause cancellation of insemination cycles especially in PCOS cases. Additionally, hphMG therapy may lead comparable results with rec-FSH therapy in infertile PCOS cases in terms of monoovulation, pregnancy rates, mean number of follicles, treatment period and development of OHSS.