İntrauterin büyüme geriliği etiyopatogenezinde endotelin-1'in rolü, umblikal arter doppler bulguları ve kan gazı değerleri ile karşılaştırılması
The Role of endothelin-1 in the ethiopathogenesis of intrauterine growth retardation and the comparision of umblical artery doppler finding and umblical artery blood gas value
  1. Tez No: 103441
  2. Yazar: GİZEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
59 VII ÖZET İntrauterin büyüme geriliği (İUBG) perinatal morbidite ve mortaliteyi arttıran önemli bir gebelik komplikasyonudur. IUBG'nin fızyopatolojisiyle ilgili birçok nokta henüz açıklığa kavuşmamıştır. Özellikle plasental yetmezlik sonucu ortaya çıkan İUBG'de endotelin (ET-1) etyopatogenezden sorumlu tutulan ajanlardan birisidir. Bu çalışmada IUBG etyopatogenezine ışık tutmayı amaçlayarak 30 IUBG ve 15 kontrol grubu olmak üzere 45 vakada maternal ve umblikal kord kanında ET-1 seviyeleri RİA ile ölçüldü. Ayrıca vakaların umblikal arter kord kanından kan gazı çalışmaları yapıldı. Bütün vakalara 3. trimesterde umblikal arter doppler değerlendirilmesi yapıldı. İUBG olan grupta fetal ET-1 seviyeleri ortalaması (18,54 ± 9,6 pmol / L), kontrol grubuna (1 1,7 ± 6,89 pmol / L) göre anlamlı oranda yüksek saptanmıştır (p0,05, r= -0,26) ve (p>0,05,r=-0,06)]. Bu bilgiler ışığında IUBG etyopatogenezinde ET'in rol oynadığı düşünülebilir. IUBG'nin tedavisi kanımızca etiopatogenezin aydınlanması ile mümkün olabilecektir, etiopatogenez ve tedaviye yönelik ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
60 VIII SUMMARY Although intrauterine growth retardation (IUGR) is one of the most important complications of pregnancy that increases perinatal mortality and morbidity, all the underlying pathophysiological mechanisms has not been determinated yet. Endothelin is an endogenous peptide which is supposed to be responsable for the etiopathogenesis of IUGR, which appears as a result of plasental insufficiency. In this study, maternal and umblical cord blood levels of endothelin- 1 measured by RIA, were correlated between 30 patients of İUGR and 15 control subjects in order to identify the possible role of ET-1 in the etiopathogenesis of IUGR Maternal and umblical cord blood levels of ET-1 were also correlated to umblical artery doppler artery velocity waveform measured and umblical artery blood gas levels. The mean fetal ET-1 level (mean ± SD) was significantly higher in the IUGR group (18,54 ± 9,6 pmol / L) as compared to controls (1 1,7 ± 6,89 pmol / L) (p 0,05, r = - 0,26), (p > 0,05, r = - 0,06) respectively].61 According to data obtained from our study, a possible role of ET-1 in the pathogenesis of IUGR has been suggested. But more prospective trials are needed in larger number of patients to identify the exact mechanisms to explain the pathogenesis, unless any treatment options should not be fully succesful.