Tip 1 Diabetes Mellitus'lu hastalarda ve sağlıklı kardeşlerinde serum intersellüler adezyon molekülü-1 (sICAM-1) düzeyleri
- Tez No: 103442
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
36 ÖZET: DM Tip 1, çocukluk çağının en sık rastlanan kronik hastalığıdır. Bu yüzden hastalığın erken tanı ve tedavisi önemlidir. AMAÇ: 1)- D. M. Tip 1 açısından risk taşıdığı düşünülen nondiabetik sağlıklı kardeşlerin otoantikor seviyesi ve biokimyasal parametrelerini araştırmak. 2)- slCAM-1 seviyesinin diyabetteki prediktif değerini ortaya koymak. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Tip 1 D. M. tanısı ile takipli 28 hasta, nondiabetik 30 sağlıklı kardeş ve 29 sağlam çocuk alındı. Olgular, fizik muayene, T.A, VKE, soygeçmiş ve özgeçmiş özellikleri, hemogram, T.kolesterol, HDL-C, LDL-C, VLDL-C, TG, üre, AST, ALT, slCAM-1, mikroalbuminüri, retinopati ve püberte açısından değerlendirildi. 3 grubun sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların ve kardeşlerinin T.kolesterol, LDL-C ve HDL-C seviyeleri kontrol grubuna göre yüksek; slCAM-1 seviyeleri farksız bulundu. Olguların toplamında PLT sayısı ve HDL-C düzeyinin slCAM-1 ile korelasyonu saptandı. Grup 2'nin ise lökosit sayısı ile slCAM-1 seviyesi arasında korelasyonu saptandı. Otoantikor (+)' ligi ile slCAM-1 arasında korelasyon saptanmadı. SONUÇ: slCAM-1 diabet gelişimi ve komplikasyon riski için prediktif değeri yüksek olan bir molekül değildir. Diabet gelişimi açısından yakın izlenmesi gereken nondiabetik sağlıklı kardeşlerin ise lipid profili açısından ayrıntılı incelenmesinde yarar olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY: Type 1 Diabetes Mellitus (D.M.) is the most common chronic disease of the childhood. Therefore, it is too important to diagnose and treat the disease early. AIM: 1)- To search biochemical parameters and autoantibody levels of nondiabetic healthy siblings who are considered to be under the risk of Type of 1 Diabetes Mellitus. 2)- To investigate the predictive value of slCAM-1 levels in diabetes. MATERIAL AND METHODS: For this study, 28 diabetic patients, 30 nondiabetic healthy siblings and 29 healthy children (as control group) are evaluated with physical examination, blood pressure, body mass index, family history and previous diseases, blood count, total cholesterol, HDL, LDL, VLDL, triglyceride, urea, AST, ALT, slCAM-1 levels, microalbuminuria, retinopathy and puberty. Then, 3 groups are compared statistically. RESULTS: Total cholesterol, HDL and LDL levels of the diabetic patients and the siblings were higher than the control group, but there were no difference in slCAM-1 levels of the three group. When the whole cases were evaluated totally, number of platelets and HDL levels were found to be correlated with slCAM-1 levels. Besides, leukocyte count of group 2, was separately correlated with slCAM-1. There were no correlation between the autoantibody positivity and slCAM-1 levels. CONCLUSION: slCAM-1 molecule, does not have a high predictive value for diabetes and its complications. We think that, nondiabetic healthy siblings which are considered to be under the risk of diabetes, needs detailed investigation for lipid profiles.