Açıklanamayan infertilitede subklinik hipotiroidi ve gizli hiperprolaktineminin araştırılması
- Tez No: 103444
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT KADANALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
65 ÖZET: Açıklanamayan infertil hastalarda, rutin tetkiklerle saptanamayan ancak değişik stimulasyon testleriyle belirlenebilen gizli endokrinolojik bozuklukların olabileceği daha önceki yayınlarda bahsedilmiştir. Bu çalışmada açıklanamayan infertil grubun TRH stimulasyon testine yanıt olarak TSH, PRL, GH, IGF-1 salgılama potansiyelleri ve otoantikor yanıtları araştırılmıştır. Açıklanamayan infertilite tanısı konulan 50 hasta ile 30 kontrol grubu karşılaştırıldı. Her iki gruba menstruel siklusun 2-5 gününde 200 mikrogram TRH verilerek -15,0, 15,30,45,60,90 dakikalarda TSH, PRL, GH.IGF-I stimulasyon değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY It has been reported that there might be occult endocrinological disorders in unexplained infertile patients which cannot be determined by routine investigations and evaluations but can only be determined by different stimulation tests. The objective of this study is to investigate the potential of unexplained infertile group to secrete TSH, PRL, GH, IGF-I in response to TRH stimulation test and their autoantibody response. 50 patients diagnosed as unexplained infertile were compared with 30 control subjects. On the days 2-5 of menstruel cycle 200ug TRH was administered to both groups and TSH, PRL, GH, IGF-I stimulation rates were measured at -15, 0,15,30,45,60,90 minutes. The difference between basal rates and stimulated rates were measured as Amax and compared between the groups.