Açıklanamayan infertilite ile tiroid fonksiyon bozukluğu ilişkisi
Unexplained infertility and the relationship of thyroid function disorders
  1. Tez No: 637626
  2. Yazar: SÜHEYLA GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ELTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnfertilite, korumasız cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl boyunca gebe kalınamaması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, üreyen yaş grubunun %10-15'inde görülmektedir.Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre infertilite sebepleri içinde açıklanamayan infertilite %15-16 olarak ayrılabilmektedir. Tiroid fonksiyon bozuklukları özellikle kadına bağlı infertilitede olmak üzere infertilite için bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Çalışmamız tek merkezli ve prospektif çalışmadır. Çalışmamıza üçüncü basamak bir hastanenin üreme endokrinolojisi ve infertilite kliniğine başvuran 50 açıklanamayan infertilite ve 50 sağlıklı kişi ile yapıldı. Hastaların demografik verileri ve hastalık verileri daha önceden oluşturulan çalışma formuna kaydedildi. Çalışmada hasta grubunda yaş ortalaması 29,10±3,91 yıldı. İnfertil grupta tiroid stimüle hormon ortalamaları sağlıklı grupla karşılaştırıldığında (sırasıyla 2,20±0,94μIU/mL ve 1,66±0,64 μIU/mL) istatistiksel anlamlı yüksek bulunmuştur(p=0,001).Yine infertil grupta bakılan antral folikül sayısı ortalamaları 8,52±2,64; sağlıklı grupta 7,06±1,82 ölçülmüş ve infertil grupta istatistiksel anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,002). Çalışmada Tiroid Peroksidaz antikoru ve anti-tiroglobulin pozitifliği ve negatifliğine göretiroid stimüle hormon düzeyi ortalamaları değerlendirildiğinde; infertil grupta pozitif olgular ile sağlıklı grupta pozitif olgularda arasında farklılık tespit edilmemiştir. İnfertil grupta antikor negatifliği olan 44 olgununtiroid stimüle hormon ortalaması, sağlıklı grup antikor negatifliği saptanan 43 olgunun ortalamasına göre (sırasıyla 2,27±0,97 μIU/mL ve 1,64±0,68 μIU/mL)istatistiksel anlamlı serum tiroid stimüle hormon düzeyi olduğu görüldü (p=0,001). Diğer karşılaştırılan parametreler arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Tiroid fonksiyonları ile açıklanamayan infertilite arasında ilişki vardır. Üstelik bu ilişki sadece aşikar hipotiroidisi olanlarda değil, Tiroid stimüle hormon değerleri normal sınırlarda olan hastalar için de geçerlidir. Bu tip subklinik hipotiroidilerin tedavi edildiği takdirde gebelik oranlarını nasıl etkileyeceği çalışmamızda değerlendirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as inability to conceive for 1 year despite unprotected sexual intercourse. This situation is observed in 10-15% of the reproductive age group. According to the data of the World Health Organization, unexplained infertility can be separated as 15-16% due to infertility reasons. Thyroid dysfunction is considered as a risk factor for infertility, especially in female-related infertility. Our study is a single-center and prospective study. Our study was performed with 50 unexplained infertility and 50 healthy people who applied to reproductive endocrinology and infertility clinic of a tertiary hospital. The demographic data and disease data of the patients were recorded on the previously created study form. In the study, the mean age in the patient group was 29.10 ± 3.91 years. In the infertile group, thyroid stimulated hormone averages were statistically significantly higher compared to the healthy group (2.20 ± 0.94 μIU / mL and 1.66 ± 0.64 μIU / mL, respectively) (p = 0.001). Also, the mean number of antral follicles in the infertile group was 8.52 ± 2.64; 7.06 ± 1.82 was measured in the healthy group and statistically significantly higher in the infertile group (p = 0.002). When the averages of thyroid stimulating hormone levels were evaluated according to thyroid peroxidase antibody and anti-thyroglobulin positivity and negativity in the study; There was no difference between positive cases in the infertile group and positive cases in the healthy group. The thyroid stimulating hormone mean of 44 patients with antibody negativity in the infertile group was found to have statistically significant serum 35 thyroid stimulating hormone levels compared to the mean of 43 patients with healthy group antibody negativity (2.27 ± 0.97 μIU / mL and 1.64 ± 0.68 μIU / mL, respectively). (p=0.001). No significant difference was found between the other compared parameters. There is a relationship between thyroid functions and unexplained infertility. Moreover, this relationship applies not only to those with overt hypothyroidism, but also to patients with thyroid stimulating hormone values within normal limits. How this type of subclinical hypothyroidism will affect pregnancy rates has not been evaluated in our study.