Gastrik karsinomlarda MUC1 ve MUC2 musin antijen ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
MUC1 ve MUC2 mucin antigens in gastric carcinomas and their relation with other prognostic clinicopathological parameters
- Tez No: 103470
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 ÖZET Bu çalışmada gastrik karsinomlarda çeşitli klinikopatolojik özelliklerin MUC1 ve MUC2 musin antijenleri ile olan ilişkileri ve bunların prognoz üzerindeki etkileri araştırıldı. MUC1 ve MUC2 ekspresyonu immmünhistokimyasal olarak 143 gastrik karsinom olgusunda değerlendirildi. Olgulann 45 'inde klinik izlem verilerine ulaşıldı. Median sağkalım süresi 3 1 ay olup 29 ay ile 80 ay arasında değişmekte idi. MUC1 expresyonu 143 olgunun 82'sinde (%58) bulunurken, 60 olguda (%42) MUC2 ekpresyonunun olduğu görüldü. Papiller ve tübüler adenokarsinomlarda MUC1 ve MUC2 immünreakti vitesi taşlıyüzük ve müsinöz karsinomlara göre anlamlı olarak daha yüksekti. MUC1 intestinal tip karsinomlarda belirgin olarak daha fazla eksprese edilirken MUC2 ekspresyonu intestinal ve diffüz karsinomlar arasında farklı değildi. Ayrıca tümör differansiyasyonu ve MUC1 ekspresyonu arasında pozitif bir korelasyon mevcuttu. Öte yandan MUC1 ve MUC2 ekspresyonu ile anjiolenfatik invazyon arasmda istatiksel olarak bir ilişki saptanmadı. TNM klasifikasyonuna göre evre İA tümörler daha yüksek evredekilere göre daha az oranda MUC1 immünreaktivitesine sahipti. MUC1 eksprese eden gastrik karsinomlu hastaların anlamlı olarak daha kötü sağkalım oranına sahip olduğu gözlendi. Ayrıca istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte MUC2 pozitif hastaların daha uzun sağkalım süresine sahip oldukları gözlendi. Sonuç olarak bu çalışma MUC1 ekspresyonunun gastrik karsinomlu hastalarda kötü prognozu göstermek için yararlı bir belirleyici olabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak MUC2 ekspresyonunun prognoz üzerindeki rolü henüz açık değildir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY MUC1 AND MUC2 MUCIN ANTIGENS IN GASTRIC CARCINOMAS AND THEIR RELATION WITH OTHER PROGNOSTIC CLINICOPATHOLOGICAL PARAMETERS The aim of this study was to investigate the relation between MUC1 and MUC2 mucin expressions and clinicopathological variables in gastric carcinomas in accordance to survival times. In 143 gastric carcinomas, MUC1 and MUC2 expressions were revealed immunohistochemically. Fourty-five of 143 patients owned the knowledge of follow-up with the median survival time of 3 1 months, ranging from 29 to 80 months. MUC1 was detected in 82 (58%) and the MUC2 in 60 (42%) of 143 cases. Papillary and tubular adenocarcinomas showed significantly higher MUC1 and MUC2 immunoreactivity compared to signet-ring cell and mucinous tumors. MUC1 was highly positive in intestinal-type carcinomas, but MUC2 expression did not differ between intestinal and diffuse carcinomas. There was a positive correlation between tumor differentiation and MUC1 expression. But, no correlation was found between MUC1 and MUC2 expression and angiolymphatic invasion. According to the TNM classification, stage 1A tumors have significantly lower rates of MUC1 reactivity compared to the higher stages. The patients with gastric carcinomas expressing MUC1 showed significantly poorer survival than those without MUC1 expression. Although MUC2 reactivity was not statistically significant, the positive patients showed a trend toward longer survival. The present study indicates that MUC1 expression might be a useful prognostic factor to predict the outcome of gastric carcinoma patients whereas the role of MUC2 expression is still unclear.