Farklı hormonal kontrasepsiyon yöntemlerinin plazma lipid profili ve koagülasyon parametreleri üzerine etkileri
The Affects of different hormonal contraception methods on the plasma lipid profile and coagulation parameters
- Tez No: 103478
- Danışmanlar: PROF.DR. AKGÜN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 ÖZET Hormonal kontrasepsiyon yöntemlerinin gelişiminde koruyucu etkinlik yanında minimal metabolik değişikliklerin görülmesi temel hedeflerden olmuştur. Özellikle, kardiyovaskuler sistem üzerinde görülen etkiler önem taşımaktadır. Biz bu çalışmada farklı hormonal kontraseptiflerin metabolik etkilerini araştırdık. 20-40 yaş arası toplam 80 hasta 3 ayrı tedavi grubu (noretishteron enanthat + östradiol valerat, depo medroksiprogesteron asetat and etinil östradiol + desogestrel) ve kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Hastalarda bazal ve uygulamanın 6. ayında serum HDL, LDL, VLDL, total kolesterol, trigliserid, PT, aPTT, fibrinojen, D dimer düzeyine bakıldı. Gruplar kendi içinde ve birbirleri arasında bu parametreler açısından karşılaştırıldı. Enjektabl yöntemlerin uygulandığı her iki grupta da (norethisteron enanthat + östradiol valerat, depo medroksiprogesteron asetat) lipid parametrelerinde olumsuz etki izlenmemiştir. Etinil Östradiol ve desogestrel verilen grupta kardiyovaskuler hastalık riskinde korumada önemli bir parametre olan HDL kolesterol düzeyinde artış izlenmiştir. Uygulanan kontraseptif yöntemlerin hepsinin LDL, VLDL, total kolesterol ve trigliserid düzeyinde olumsuz etkisi izlenmemiştir. Etinil östradiol ve desogestrel kullananlarda protrombin zamanım azaltmıştır. Ancak koagulasyon siteminin diğer ölçüm yöntemleri olan aPTT, fibrinojen ve D dimer düzeyinde değişiklik saptanmamıştır. Enjektabl yöntemler koagulasyon parametrelerini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY During the development of hormonal contraceptive methods, beside prevention of pregnancy, metabolic side effects especially on cardiovascular system has been great concern. In this study we aimed to investigate metabolic effects of different hormonal contraceptives. A total of 80 patients between 20-40 years of age, has been divided into four groups, three groups had hormonal contraception which were norethisterone enanthate plus estradiol valerate, depot medroxyprogesterone acetate and ethinyl estradiol plus desogestrel and fourth group has been selected as control group. Serum levels of HDL, LDL, VLDL, total cholesterol, triglyceride, PT, aPTT, fibrinogen and D dimer have been measured initially and after the 6 month treatment. These parameters were compared to in each group and among the groups. It has been observed that injectable groups (norethisterone enanthate plus estradiol valerate and depot medroxyprogesterone acetate) had no significant alteration on lipid parameters. However ethinyl estradiol plus desogestrel users had higher HDL cholesterol levels than other groups which is important factor for cardiovascular disease protection. All hormonal contraceptive methods had no effect on LDL, VLDL, total cholesterol and triglyceride levels. Although ethinyl estradiol plus desogestrel users had lower prothrombin time, there was no significant alteration on the other coagulation parameters such as aPTT, fibrinogen and D dimer. Injectable methods had no effect on all coagulation parameters.