Kolorektal karsinomlarda p53,nm23,bcl-2,c-erb B2 onkoprotein ekspresyonlarının klinik-histopatolojik parametrelerle ilişkisi
The relation ship between protonocogenez as p53,nm23,bcl-2,c-erb B2 and the clinical pathologic parameters in the colorectal carcinomas
- Tez No: 156638
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde Kasım 1997 ve Haziran 2003 tarihleri arasında KRK tanısı konulan ve cerrahi tedavi yapılan 98 hasta arasında retrospektif olarak planlanıp çalışıldı. KRKlerde prognoz ve tedavinin seçimi hastalığın evresi ile çok yakından alakalıdır. Neyazıkki; KRKlerde evreleme preoperatif dönemde tam doğru olarak yapılamamaktadır. Bu nedenle neoadjuvan ve adjuvan kemoterapinin düzenlenebilmesi için hastalık progresyonunu gösteren ilave belirteçlerin ortaya konulması daima çalışma gündeminde kalmaktadır. P53 geni 17. kromozomun kısa kolu üzerinde 17p13-1 pozisyonunda bulunan bir tümör supressör gendir. 16.20 kb. uzunluğunda olan bugen 11 eksondan oluşmaktadır. C-erb B2 tirozin kinaz reseptör ailesinin bir alt grubudur. 17.q 21. kodonda bulunur. Normalde hücre proliferasyonu sırasında işlev almaktadır. Bcl-2 Apopitozisi inhibe eden bir gendir. Bcl-2 1984 yılında B-hücreli lenfoma (Bel) ve non hodgkin folliküler lenfomalarda ilk kez saptanmış olup t(14:18)(q32-q31) translokasyonu olarak izlenir. Nm23 H.Steeg ve ark. Tarafından fare K-1735 melanoma hücrelerinde bulunan (1988) bir gendir. Kromozom 17q21.3'de lokalize bu gen, nukleozid difosfat kinaz A ve B (NDPK-A, NDPK-B) proteinlerini kodlayan Nm23-H1 ve Nm23-H2 adında iki homolog genden oluşur. Biz çalışmamızda; p53, nm23 ve c erb B2 protein ekspresyonunun Duke's C1- C2 ve D evrelerinde(ileri evre), aynı zamanda kötü diferansiasyon özellikleri olan KRKlerde önemli ölçüde belirgin olarak tespit ettik. Bu bulgularımız arasında nm23 protein ekspesyonunu literatürdeki genel eğlimin tersine ileri evre kötü diferansiasyon özellikleri bulunan kanserlerde belirgin olarak yüksek bulmamız dikkat çekiciydi Bu sonuçlar ile p53 ve nm23'ün özellikle rektumda yerleşmiş ileri evre ve kötü diferansiye adenokanserler için prognostik bir değer taşıyabileceği kanaatine vardık. Nm23 protein ekspresyonunun genel kabul gören eğilime uymayan dağılımının ise dokuya bağımlı olabileceğini düşünerek üstünde çalışılmasının gerekliliği kanısına vardık. Hasta serimizde Bcl-2 protein ekspresyonunu prognostik bir faktör olarak ortaya koyacak bir istatistiki eğilim tespit etmedik. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lymphatic nodal status and staging of the colorectal cancer has related with prognosis of the patient with adenocancer. Unfortunately preoperative staging of the CRC has not been exactly managed by using physical examination and out come of the Computerized tomography and Magneting Resonance Imaging (MRI). The sensitive of both CT and MRI are about 70% and 85-92% respectively several reports declared that the treatment approaches of the CRC could be change according to its stages. The surgical procedures have not been as first step treatments. For instance neoadjuvant chemotherapy and-or chemoradiotheraphy could be replaced as a first step treatment approach instead a surgical procedure. Furthermore lymphatic status from tumoral basin is another important factor influencing the staging of CRC. Histopathology differentiation makes conceder able effect on CRC either. Several studies showed that additional biomarkers this paling progression of the cancer accept lymphatic involvement and staging in CRC has been needed to determine how to give neoadjuvant or adjuvant and surgical treatment approaches to the patients. Since Vogelstein's study was appeared in the literature onchoproteins and tumor suppressor genes has been instructed to study more. P53, nm23 c erb B2. bcl 2, are the tumor suppressor genes on wich many study have been in last decade. In our study we focused on the changes of these onchoproteins what this played both colon and rectum adenocancers. Classified Astler-Coller(A-C) classification pre and postoperatively. This study had been performed the department of General Surgery, Giilhane Military Medical Academy, Istanbul, Türkiye. From nowember 1997 to Nowember 2002. Ninety- eight patients with CRC were admitted their files from database of the department of surgery and paraffin unbaded tissue block had been examined retrospectively. In the syudy p53, nm23,c erb 2 protein expressions in the patients with (A-C) C1-C22 and D stage consisting with poor differentiation characteristics were statistically significant increased. In does outcomes it was really surprising that the nm23 protein expression was found increased level in advanced stage cancers on the contrary that showed in the literature. 70As a result particularly in the advance stage CRC located in the rectum p53 and nm23 could be a marker making an effect on the prognosis of advanced staged CRC. But nm23 expression was found in the contrary manner probably due to different tissue characteristics. Thus new studies with more individuals are needed. In our study the expression of the bcl-2 protein couldn't be a prognostic factor in those CRC because no statistically significant trend had been established. 71