Servikal spondiloza bağlı gelişen vertebrobaziler yetmezlik sendromunda doppler ultrasonografi bulguları
Doppler ultrasonography findings in patients with vertebrobasiller insufficiency syndrome due to cervical spondilosis
- Tez No: 103519
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Vertebrobaziler yetmezlik sendromu (VBS), servikal spondiloz sonucu oluşabilen önemli klinik ve laboratuvar bulgulara neden olan bir tablodur. Bu çalışmada servikal spondiloza bağlı gelişen vertebrobaziler yetmezlik sendromlu hastaların vertebral arter kan akım hızlarının incelenmesinde, doppler ultrasonografinin değerini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada, polikliniğimize başvuran VBS gelişmiş spondilozlu 30 hasta (I. grup), VBS gelişmemiş spondilozlu 20 hasta (II. grup) ve 20 sağlıklı birey (III. grup) çalışma kapsamına alındı. Çalışma kapsamına alınan tüm hastalarda, doppler ultrasonografi tekniği ile, bilateral vertebral arterlerin (VA) proksimal ve distal; sistol(S) ve diastol (D) akım hızlarına bakıldı. Çalışma kapsamına aldığımız I. grup hastaların yaş ortalaması 49.2± 8.52, II. grubun 44.35 ± 8.23 ve III. grubun (kontrol) ise 40.15+ 4.52 olarak saptandı. Her 3 grubun doppler ultrasonografi yöntemiyle ölçülen, vertebral arter akım hızları birbirleriyle karşılaştırıldığında I. grubun sağ (VA) proksimal sistol (S) hızı, diğerlerinden anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05). Çalışma sonuçlarımız doppler USG'nin, servikal spondiloza bağlı gelişen VBY sendromlu hastalarda vertebral arter akım hızlarının değerlendirilmesinde, değerli veriler sağlayan güvenilir bir teknik olduğunu desteklemektedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vertrebrobasiller insufficiency syndrome is a clinical syndrome consisting of prominent clinical and laboratory symptoms and signs which occurs as a result of cervical spondylosis. The aim of present study was to investigate the value of doppler ultrasonography in examining blood flow rate of vertebral artery among patients with vertebrobasiller insufficiency syndrome (VBS) due to cervical spondylosis. Three different study groups were formed for this study, first group including 30 patients with VBS due to spondylosis, second group including 20 patients with spondylosis who did not develop VBS and third group including 20 healthy controls. All subjects included in the study underwent Doppler ultrasonography for evaluation of proximal and distal; systolic (S) and diastolic flow rates of bilateral vertebral arteries (VA). Mean ages of study groups were 49.2±8.5, 44.3 ± 8.2, and 40.2± 4.5, respectively for first, second and third groups. In comparison of all three groups' VA blood flow rates as assessed with Doppler ultrasonography have revealed that proximal systolic blood flow rate of right VA first in group is significantly lower than the other groups (p0.05). The results of this study supported the previous studies concluding that Doppler USG is a reliable technical instrument providing valuable data in assessment of blood flow rates of vertebral artery in patients with VBS due to cervical spondylosis. 46