Maviküfe dayanıklı Ege bölgesi için geliştirilen bazı tütün hatlarının verim ve kalite özellikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 10351
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET.Ege Bölgesi için geliştirilen maviküfe dayanıklı ileri hatlarda çeşitli karakteristikler yönünden yapılan analizler sonucu, bu tütünlerin ana karakterlerini belirlemek ve yörelerine uygunluklarını araştırmak bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Anter kültüründen yararlanılarak geliştirilen 33 ileri hat ile diallel analiz yöntemi kullanılarak seçilen 10 ileri hat ve standart olarak alınan 6265, 101/215, 317/5, Ege 64 çeşitleri olmak üze re toplam 47 tütün çeşit ve hatları 1986 ve 1987 yıllarında Menemen ve Helvacıköy yörelerinde denemeye alınmıştır. Çiçeklenme süresi, bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak boyutları, kuru yaprak verimi, yaprak ekspertizi, taplam ve indirgen şeker, toplam azot, protein azotu çözünür azot, toplam alkaloid, petrol eteri ekstraktı, pH, rutubet, ham kül, asitte erimeyen kül, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve klor analizleri yapılarak hatlara ait veriler standart ortalamaları ile karşılaştırılmıştır. İncelenen özellikler bakımından hatların önemli bir kısmının standartların' ortalamasını geçtiği belirlenmiştir. Bazı tütün çeşit ve hatlarının, morfolojik, tarımsal ve kalite özellikleri yönünden yöre ve yıllara göre farklı değerler verdikleri görülmüştür. Buna. bağlı olarak besin maddelerince zengin ve ta ban karakterde olan Menemen toprağına göre, kır karakter gösteren ve tipik tütün toprağı özelliğine sahip Helvacıköy yöresinde yetiştirilen tütün çeşit ve hatları daha kaliteli bulunmuştur. Amerikan Grad sistemi üzerinden yapılan fiziksel ekspertiz sonuçlarına göre; Menemen yöresine ait tütünler Kapa kalitede bulun muştur. Helvacıköy yöresinde 1986 yılında 25, 1987 yılında 19 çeşit ve hat, AG değeri aldığından bu yöre tütünlerinde ekonomik analiz yapılmıştır. Denemenin yürütüldüğü 1987 fiatları üzerinden tütünlerin brüt üretim değerleri ile ağırlıklı ortalama fiatları saptanarak 6/1-A, 38/2, 6/2, 38/1,137,171, 191, 65,52 nolu hatların ön sıralar da yer aldıkları belirlenmiştir.önemli tarımsal ve kalite özellikleri bakımından incelenen tütün çeşit ve hatlarının olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak amacıyla yetiştirildikleri yöre ve yıllardaki performansları dikkate alınarak kalite değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan kalite değerlendirmesinde tütün hatlarının IV ayrı kalite grubunu oluşturdukları ve birinci kalite grubunda 204, ikinci kalite grubunda 183, üçüncü kalite grubunda 137, 156, 159, 169, 171, 6/1-A, dördüncü kalite grubunda 52, 65, 132, 160, 161, 176, 6/2,16/1, 32/1, 38/3- nolu hatların yer aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 88 - SUMMAHX The objective of the study was to define the main characters obtained by the results of various analysis on the blue mould resist ant tobacco lines selected by different breeding methods for Aegean Region, and their adaptation suitability to their identified locali ties. Thirty-three advanced lines obtained from anther culture, se lected ten advanced lines by diallel analysis methods, and the vari eties of 6265, 101/215, 317/5, Ege 64 as control were used in this study. All those of forty-seven lines and varieties were tested at Menemen and Helvacıköy in 1986 and 19 87. The data were obtained from various measurements and analysis which were flowering period, plant height, number of leaves/per plant size of leaves, yield of dry leaves, leaf expertise, total and indu ced sugar content, tatal nitrogen content, nitrogen of proteins, so-. luble nitrogen content, total alcoholoids, petroleum ether extract, pHt moisture content, crude ash, nonsoluble ash in acid, sodium con tent, calcium content, potassium, content, magnesium content and chlo rine content. Those of data were analysis by comparing data of lines with mean values control varieties. The results of those analysis were in dicated that the performance of some lines were exceeded the control varieties with their outcome. Some of the varieties and lines were displa'yed the different results obtained from morphological, agricultural and the qualitative characters in two years and at different localities. Therefore, the lines investigated in Helvacıköy with its kır soil characteristics suitable to tobacco production were shown better quality that the lines tested in Menemen plain with its taban soil and rich nutritive value.- 89 According to the physical expertise results obtained by Ameri can Grade system, the tobaccos from Menemen localities were found in Kappa quality. The economical analysis were conducted, since in 19 86 twenty-five, in 19 87 nineteen lines and varieties were represented with AG (American Grade) value. It was determined that the lines of 6/1-A, 38/2, 6/2, 38/1,137 171, 191, 65,52 were appeared as first nine, in accordance with the price of 19 8? gross margin and weighted mean price of tobaccos. The performance of the material in their localities and the test year were taken into account to determine their negative and pos- sitive qualitative characteristics. Four distinct Quality Groups were resulted from the quality evaluation of the lines line 204 in Group I; 183 in Group II; 137,156 159, 169, 171, 6/1-A, in Group III; and 52, 65, 132, 160, 161, 176, 6/2, 16/1, 32/1, 38/3, in Group IV were splited out.