Yalova-1 lahanasında (Brassica oleraceae var.cap.cv. Yalova-1) gelişme, ürün oluşumu ve besin maddeleri alınımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 10360
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ABSTRAKT Farklı gübre uygulamalarının Yalova-1 lahana varyetesi nin büyüme ve gelişmesine etkisini araştırmak amacıyla yapı lan bu çalışmada azotun 10 kg/da ve 20 kg/da N, potasyumun 15 kg/da ve J>0 kg/da K~0 olarak ikişer dozu kullanılmış ve fosforun dozu 10 kg/da PpOc olarak sabit tutulmuştur. Böyle ce yalnız fosfor uygulanan ve hiç gübre verilmeyen grupla birlikte toplam 6 uygulama grubu oluşturulmuştur. Çalışma sonunda en iyi verim 20 kg/da N ve 30 kg/da K20 uygulamasında elde edilmiştir. ABSTRACT This study was undertaken to find out the effects of various fertilizer applications on Yalova-1 cabbage variety. Two rates of nitrogenous and potassic fertilizers were applied as : 10 and 20 kg/da N, 15 and 30 kg/da KgO, where as phosphorous level wa3 kept constant as 10 kg/da. Thus, a total of 6 different treatments were made with the inclusion of the parcel which had no fertilizer application and the parcel treated with phosphorous only. As a result of the investigation, the highest yield was obtained with the application of 20 kg/da N and 30 kg/da K20.
Özet (Çeviri)