0-2 yaş çocuklarda diaper dermatiti sıklığı, klinik özellikleri ve etyolojik faktörlerin değerlendirilmesi
The Evaluation of frequency, clinical properties and etiologic factors of diaper dermatitis in infants of 0-2 years of age
  1. Tez No: 103596
  2. Yazar: DENİZ KIRÇUVAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Çalışmamızda diaper dermatiti sıklığını, klinik özelliklerini, etyolojik ve tetikleyici faktörleri incelemeyi planladık. Dermatoloji ve Pediatri polikliniklerine çeşitli nedenlerle başvuran, yaşlan 0-24 ay arası değişen, tuvalet eğitimi almamış, bez kullanılan 1000 çocuk çalışmaya alındı. Yapılan dermatolojik ve sistemik muayeneler sonunda 239'unda (%23,9) diaper dermatiti saptandı. Erkekler ve kızlar arasında diaper dermatiti sıklığında anlamlı fark bulunmadı. Diaper dermatitinin klinik tipi ve şiddet skoru belirlendi. En sık gözlenen klinik tipin kandidal diaper dermatit (%54,8) olduğu görüldü, l'den 4'e kadar belirlenen şiddet skoruna göre en sık grade 1 şiddetindeki diaper dermatiti saptandı. Lezyonlar kızlarda erkeklere göre daha şiddetli bulundu. Diaper dermatiti 1 yaşına kadar olan çocuklarda daha sık görülmekte iken, 1 yaşından sonra görülme oranının azaldığı görüldü. Diaper dermatitinin sıklığı ve şiddeti ile; kullanılan bezin tipi, kumaş bez kullanılanlarda yıkama metodu ve yıkama maddesi, günde değiştirilen bez sayısı, her bez değişiminden sonra bez bölgesi temizleme yöntemi ve koruyucu amaçla kullanılan preparatlar arasındaki ilişki incelendi. Diaper dermatiti hazır bez kullanılanlarda, kumaş bez kullanılanlara göre anlamlı olarak daha az sıklıkta saptandı. Hazır bez tipleri birbirleriyle karşılaştırıldığında; absorban jel materyalli hazır bez kullanılanlarla, sellüloz hazır bez kullanılanlar arasında diaper dermatiti sıklığı açısından anlamlı fark görülmedi. Diaper 50dermatitinin şiddeti, absorban jel materyalli hazır bez kullanılanlarda, diğer bez tiplerine göre anlamlı olarak daha hafif bulundu. Kumaş bez kullanılanlarda, bezin yıkama metodunun ve yıkama maddesinin diaper dermatiti sıklığım anlamlı olarak etkilemediği görüldü. Günde değiştirilen bez sayısı arttıkça diaper dermatiti şiddetinin anlamlı olarak azaldığı görüldü. Her bez değişiminden sonraki bez bölgesi temizleme yönteminin diaper dermatiti sıklığını anlamlı olarak etkilemediği saptandı. Koruyucu amaçlı preparatlar kullanılanlarda, kullanılmayanlara göre anlamlı olarak daha sık diaper dermatiti görüldü. Koruyucu maddeler birbirleriyle karşılaştırıldığında; kozmetik kremler, çinko oksit, vazelin ve dekspantenol arasında anlamlı derecede fark olmadığı saptandı. Talk pudrası kullanılanlarda ise kozmetik kremler ve çinko okside göre anlamlı olarak daha sık diaper dermatiti görüldü. Zeytinyağı kullanılanların hiçbirinde diaper dermatiti görülmedi Beslenmesinde anne sütü olanlarda, daha az sıklık ve şiddette diaper dermatiti görüldü. Diaper dermatiti gelişiminde tetikleyici rolü olabilen faktörler incelendiğinde; antibiyotik kullanımı, diyare ve sistemik hastalık öyküsü olanlarda anlamlı olarak daha sık diaper dermatiti saptandı. Allerji öyküsü, başka bir deri hastalığı ve oral kandidiyazis varlığının diaper dermatiti sıklığını anlamlı olarak etkilemediği görüldü. Sonuç olarak; 0-2 yaş çocuklarda diaper dermatiti görülme sildiğim %23,9 bulduk. Bu sık karşılaşılan tablodan korunmada veya belirtilerin hafif geçmesini sağlamada, absorban jel materyalli hazır bezlerin, sık bez değiştirmenin, bez bölgesine zeytinyağı kullanımının ve anne sütü ile beslenmenin etkili olduğunu saptadık. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF FREQUENCY, CLINICAL PROPERTIES AND ETIOLOGIC FACTORS OF DIAPER DERMATITIS IN INFANTS OF 0-2 YEARS OF AGE In our study we planned to evaluate the frequency, clinical properties, etiologic and predisposing factors in diaper dermatitis. 1000 infants presented to Dermatology and Pediatry out patient clinics who were 0-24 months of age without taking toilet training and using diaper were involved in the study. As a result of the dermatologic and systemic examinations, 239 (23,9%) patients were recorded with diaper dermatitis. There was no significant difference between boys and girls in terms of frequency of the disease. The clinical type and severity score of the diaper dermatitis were obtained. It was seen that the most common type of diaper dermatitis was candidal diaper dermatitis (54,8%). According to severity scaning system from 1 to 4, the most common diaper dermatitis was grade 1. Diaper dermatitis was more severe in girls than boys. The frequency of diaper dermatitis was more frequent before the age of 1 with respect to infants who are older than 1 year of age. The relation between frequency, severity and, type of diaper, method of washing in conventional diaper users, the number of changing of diaper, cleaning method after each diaper changing preparations used for protection were searched. The frequency of diaper dermatitis was significantly lower in disposable diaper users with respect to cloth diaper users. When disposable diapers were compared to each other, there was no significant 52difference observed between absorbent gelling material containing diaper and cellulose diaper users. The severity of diaper dermatitis was found significantly milder in absorbant gelling material diaper users compared with other diapers. The washing method and washing material did not affect significantly the frequency of diaper dermatitis in cloth diapers users.lt was observed that as the number of changing of diapers per day increased, the severity of diaper dermatitis was significantly decreased. The cleaning method after each changing of diaper did not varied significantly the frequency of diaper dermatitis. In patients using protective agents, the frequency of diaper dermatitis was significantly higher compared with the non-users. As far as the comparison between protective agents were concerned; there were no significantly difference among cosmetic creams, zinc oxyde, vaseline and dexpanthenol was obtained. It was found that talc powder significantly led to diaper dermatitis more common than cosmetic moisturing creams and, zinc oxyde. In patients using olive oil there were no diaper dermatitis was detected. In cases of breast-fed infants the frequency and severity of diaper dermatitis were lower. When the predisposing factors to diaper dermatitis were concerned, it was found that in patients with the history of diarrhea and systemic disease, the frequency of diaper dermatitis was significantly higher. The history of allergy, another skin disorder and oral candidiasis were not altered the frequency of diaper dermatitis. As a conclusion; we found the incidence of diaper dermatitis in 0-2 years of age infants as 23,9%. We recorded the factors to prevent the condition or to make the symptoms of the disease milder. These factors include use of absorbent gelling material containing diapers, more frequent change of diapers, application of olive oil on diaper area and breast feeding. 53