Gaziantep il merkezinde astım bronşiale ve allerjik hastalıklar prevalansı ile risk faktörleri araştırılması
Gaziantep il merkezinde astım bronşiale ve allerjik hastalıklar prevalansı ile risk faktörleri araştırılması
  1. Tez No: 359197
  2. Yazar: FATMA SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU, PROF. DR. ÖZLEM KESKİN, PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıkların prevalansı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep il merkezinde 3-6 yaş anaokulu çocuklarında astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıkların sıklığını ve risk faktörlerini tanımlamaktır. Çalışma ISAAC Faz I protokolü kullanılarak, 2013 yılı Ocak ve Aralık aylarında, yaşları 3-6 yaş arası değişen, 1517 Gaziantep şehir merkezindeki anaokulu çocuğu ile yapılmıştır. Gaziantep evrenini temsil etmek üzere randomize belirlenen 13 anaokulu seçildi. Çalışmaya alınan çocukların 776 (%51.2)' ü erkek, 741 (%48.8)' sı kızdı. Bu çalışmada; herhangi bir zamanda hışıltılı solunum sıklığı %47.1, son oniki ayda hışıltılı solunum sıklığı %27,1, doktor tanılı astım bronşiale sıklığı %8,1 bulundu. Çalışmamızda herhangi bir zamanda allerjik rinit yakınması olanların sıklığı %31.4, son oniki ayda allerjik rinit yakınması olanların sıklığı %24.0, son oniki ayda allerjik rinokonjuktivit sıklığı %11.0, doktor tanılı allerjik rinit sıklığı %5.1 olarak bulundu. Çalışmamızda altı ay ve üzeri süren kaşıntılı döküntüsü olanların sıklığı %5.6 ve doktor tanılı atopik dermatit sıklığı ise %2,8 olarak bulundu. Çalışmamızda 3-6 yaş çocuklarda herhangi bir zamanda hışıltı yakınması için en önemli risk faktörleri; ailede allerjik hastalık öyküsü, ilk 2 yıl zatüree geçirmek, premature doğum, erkek cinsiyet, babanın eğitim seviyesi, annenin doğurduğundaki yaşı, uyurken beslenme, evde halı-halıfleks-kilim serilimi olarak saptandı. Son 12 ayda hışıltılı solunum yakınması için ailede allerjik hastalık öyküsü ve prematüre doğum ve doktor tanılı astım bronşiale tanısı için ailede allerjik hastalık öyküsü, ilk 2 yıl zatüree geçirmek, premature doğum, erkek cinsiyet, annenin düşük eğitim seviyesi risk faktörleri olarak saptandı. Allerjik rinit için en önemli risk faktörleri; ailede allerjik hastalık olması ve evin tipi ve uyurken beslenme olması saptandı. Atopik dermatit için ise en önemli risk faktörleri; ailede allerjik hastalık olması ve erkek cinsiyet olması saptandı. Biberonla ve uyurken beslenme astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıklar açısından anlamlı bulunmadı. Gündüz ve gece altına işemeyi bırakma ayı, kakasını söyleme ayı ve bez bağlamayı bırakma ayı ile astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıklar açısından anlamlı bir bulgu saptanmadı. Sonuç olarak; çalışmamızın saptadığı bu veriler ışığında astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıkların, şehrimizde ki çocuklar için önemli bir hastalık grubu olduğunu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The prevelance of asthma and the other allergic diseases increase in our country as worldwide by the day. The aim of this study is to determine the prevalence and risk factors of asthma and other allergic disorders in Gaziantep city center. The study was performed with 1517 preschool children aged between 3-6 years from January to December 2013 in Gaziantep city center using the ISAAC phase 1 protocol. Thirteen preschool was selected randomizely to represent Gaziantep universal. 776 (%51.2) children was boy and 741 (%48.8) was girl. In this study; the frequency of cumulative wheezing was %47,1, current wheezing was %27,1 and doctor diagnosed asthma was %8.1. In our study; the frequency of cumulative allergic rhinitis complaint was %34.1, current allergic rhinitis complaint was %24.0, current allergic rhinokonjuctivitis was %11.0, doctor diagnosed allergic rhinitis was %5,1. In our study; prevelance of current itchy rubbish was %5.6 and doctor diagnosed atopic dermatitis was %2,8. In our study we established allergic disease history, history of pnomonia at first 2 age, premature birth, male gender, father's education level, How old she was when she had the mother's age, feeding while sleeping, using carpet, rug in home as an important risk factors for current asthma. Prematüre bırth, a allergic disease history risk factors for the last 12 month of wheeze and allergic disease history, history of pnomonia at first 2 age, premature birth, male gender, mother's education level risk factors for doctor diagnosed asthma. Bottle feeding and sleeping not found significant for asthma. The month of leave to pee under both day and night, the month of saying excrement, the month of leave to diaper binding not found significant for asthma. Allergic diseases history, house type and feeding while sleeping the most important risk factors for allergic rhinitis. Allergic disease history and male gender most important risk factors for atopic dermatitis. In conclusion we have stated that asthma and the other allergic diseases were serious morbidity for children in our country under the data of established in this study