Multisistem inflamatuar sendromlu çocuklarda kardiyovasküler hastalıkriskinin Non-Dipper kan basınç paterni ve arteriyel sertlik parametreleri iledeğerlendirilmesi
Multisistem inflamatuar sendromlu çocuklarda kardiyovasküler hastalık riskinin Non-Dipper kan basınç paterni ve arteriyel sertlik parametreleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 925256
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESİN KİBAR GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Giriş: Çocuklarda multisistem inflamatuvar sendrom (MIS-C) çoklu organ tutulumu ile karakterize hiperinflamatuvar bir hastalık olup akut dönemde kardiyovasküler tutulum sık görülürken, nedenleri ve uzun vadeli sekelleri araştırılmaya devam edilmektedir. Artmış arteriyel sertlik non-Dipper kan basıncı paterni gelişimine katkıda bulunurken kardiyovasküler mortaliteyle de ilişkilidir. Bu çalışmada 24 saatlik ayaktan kan basıncı monitarizasyon (AKBM) analizine göre dipper ve non- dipper kan basıncı patern (KBP) saptanan MIS-C olgularında aortun elastikiyet ve aterojenite parametreleri karşılaştırılırken kardiyovasküler hastalık (KVH) riskinin ortaya koyulması amaçlandı. Gereç ve yöntem : Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif olarak yürütüldü. 24 saatlik AKBM ve ekokardiyografi yapılan yaş ortalaması 11±3.2 yıl (6-17 yaş, 22E/19K) MIS-C tanısı ile çocuk kardiyoloji polikliğinde düzenli takibi olan, yüksek tansiyon ve/veya hipertansif değerleri olan 41 çocuk ve adolesan hasta dahil edildi. Hastalar tansiyon holter profillerine göre iki gruba ayrıldı. Gece yeterli kan basınç düşüşünün (sistolik %10 kan basıncı düşüşü dipper KBP olarak tanımlandı. İki grubun sol ventrikül kitle indeksi (SVK g/m2), göreceli duvar kalınlığı (GDK) ile aterojenite göstergeleri [plazma aterojenite indeksi (PAİ:log TG/HDL-K), total kolestrol/HDL oranı, non-HDL) ve aortik elastisite parametreleri (aortik gerilme ve zorlanma, aort sertlik indeksi) p istatiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama takip süresi 28.6±7.5 ay (12-42 ay) olan 41 MIS-C'li hastasından 17'sinde (% 41.5 ) hafif , 7'sinde (%17.1) orta ve 17'sinde (41.5) ağır şiddette klinik tablo ile mevcuttu.14 hastada (%34.1 ) azalmış sol ventrikül (SV) sistolik fonksiyon (EF< %55) saptandı. MIS-C'li olguların başvuruda ölçülen SV kasılması 1. ay kontrol ve izlemdeki gruptan anlamlı düşük saptanırken, SVKİ ve SVK z skoru anlamlı yüksek bulundu (p90-95 p ile yükseklik gösterdi. 24 saatlik AKBM'unda hastaların kan basıncı düzeylerine bakıldığında: genel ortalama SKB; dipper grubunda 106.1 ± 7.4 mm Hg , non-dipper grubunda 112.7 ± 8 mm Hg idi (p:0,010). Genel ortalama DKB dipper grubunda 61.9 ±4.6 mm Hg, non-dipper grubunda 64.6 ±4.6 mm Hg kaydedildi (p:0,049). Gündüz ortalama SKB ; dipper grubunda 107.5 ± 7.3 mm Hg , non-dipper KBP grubunda 115.1 ± 9.2 mm Hg (p=0.006) saptandı. Gündüz ortalama DKB ; dipper KBP grupta 63 ± 5.3 mm Hg, non-dipper KBP grubunda 68.1 ± 5.3 mm Hg (p=0.004 ) saptandı. Bu tansiyon değerlerinden non- dipper grubunda ortalama genel, gündüz sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümü anlamlı derecede yüksekti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Cardiovascular Disease Risk in Children with Multisystem Inflammatory Syndrome Through Non-Dipper Blood Pressure Pattern and Arterial Stiffness Parameters Introduction: Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) is a hyperinflammatory condition characterized by multi-organ involvement, with cardiovascular involvement commonly observed during the acute phase. The causes and long-term sequelae of MIS-C continue to be investigated. Increased arterial stiffness contributes to the development of a non-dipper blood pressure pattern and is associated with cardiovascular mortality. The aim of this study is to evaluate the cardiovascular disease (CVD) risk in MIS-C cases with dipper and non-dipper blood pressure patterns (BPP) identified through 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) analysis, by comparing aortic elasticity and atherogenicity parameters. Materials and Methods: This study was conducted as a single-center, retrospective analysis. A total of 41 children and adolescent patients with a diagnosis of MIS-C, regularly followed in the pediatric cardiology clinic for high blood pressure and/or hypertensive findings, were included, with an average age of 11 ± 3.2 years (range 6- 17 years; 22 males and 19 females). All patients underwent 24-hour ABPM and echocardiography. The patients were divided into two groups based on blood pressure holter profiles. The absence of adequate nocturnal blood pressure reduction (systolic 10% was defined as a dipper BPP. The two groups were compared in terms of left ventricular mass index (LVMI g/m2), relative wall thickness (RWT), atherogenicity indicators [plasma atherogenicity index (PAI: log TG/HDL-C), total cholesterol/HDL ratio, non-HDL], and aortic elasticity parameters (aortic strain and distensibility, aortic stiffness index) using statistical methods. Results Among the 41 MIS-C patients with a mean follow-up period of 28.6 ± 7.5 months (range: 12-42 months), 17 (41.5%) presented with mild, 7 (17.1%) with moderate, and 17 (41.5%) with severe clinical conditions. Reduced left ventricular (LV) systolic function (EF 90-95th percentile. In the 24-hour ABPM, the overall mean SBP was 106.1 ± 7.4 mm Hg in the dipper group and 112.7 ± 8 mm Hg in the non-dipper group (p = 0.010). The overall mean DBP was 61.9 ± 4.6 mm Hg in the dipper group and 64.6 ± 4.6 mm Hg in the non-dipper group (p = 0.049). Daytime mean SBP was 107.5 ± 7.3 mm Hg in the dipper group and 115.1 ± 9.2 mm Hg in the non-dipper BPP group (p = 0.006). Daytime mean DBP was found to be 63 ± 5.3 mm Hg in the dipper BPP group and 68.1 ± 5.3 mm Hg in the non-dipper BPP group (p = 0.004). The average overall, daytime systolic, and diastolic blood pressure measurements were significantly higher in the non-dipper group. Among the 41 patients, 23 (56.1%) were categorized as non-dippers and 18 (43.9%) as dippers. In the non-dipper group, aortic strain and distensibility were significantly lower, while the aortic stiffness index was significantly higher, showing a positive correlation with the non-dipper BPP (r = 0.831, p < 0.001). Total cholesterol, non-HDL, and LDL levels were significantly higher in the non-dipper group compared to the dipper group.