Prematüre doğum öyküsü olan çocuklarda ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu
Ambulatory blood pressure measurements in prematurely born children
- Tez No: 165338
- Danışmanlar: PROF. DR. AYYŞIN BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Dr. Umut Selda Bayrakçı. Prematüre doğum öyküsü olan çocuklarda ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu. Ankara, 2005. Amaç: Prematüre doğum öyküsü olan çocuklarda doğum ağırlığı ile kan basıncı ilişkisinin araştırılması Hastalar ve metod: Otuzyedi haftadan erken ve 2500 gramın altında vücut ağırlığıyla doğmuş olan 34 çocuğun (kız/erkek = 20/14) 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümleri elde edildi. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyeti uyumlu, zamanında doğmuş 28 çocuğun (kız/erkek = 14/14) 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümleri alındı. Kan basıncı yükü, toplam kan basıncı ölçümlerinde cinsiyet ve boya göre 95 persentili aşan ölçüm yüzdesi olarak tanımlandı. Ayrıca çalışma grubunun serum kreatinin düzeyleri ölçülmüş, idrar tahlillerine bakılmış ve renal ultrasonografîleri yapılmıştır. Sonuçlar: Çalışma grubunun ortalama yaşı 8.9±3.6, kontrol grubunun ortalama yaşı ise 8.6±2.68 idi. Hastaların serum kreatinin düzeyleri, idrar analizleri, mikroalbümin itrahları ve renal ultrasonografîleri normal bulunmuştur. Prematüre doğum öyküsü olan çocukların gündüz (08-20) ve gece (0-6) ölçülen sistolik kan basıncı yükü kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulunmuş olup, hastaların %11.8'inin gündüz yapılan ölçümleri %30'un üzerinde iken, hiçbir kontrol hastasının sistolik kan basıncı yükü %30'u geçmemiştir (p=0.025). Her iki grup arasında gündüz ölçülen diyastolik kan basıncı yükü açısından fark saptanmazken, çalışma grubunda gece ölçülen diyastolik kan basıncı yükü anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur (26.5 vs 7.1%, p=0.039). Prematüre doğan çocuklarda sistolik kan basıncı açısından non-dipper olma özelliği kontrol grubuna göre artmıştır (70.6 vs 46.4%, p=0.045). Ayrıca, düşük doğum ağırlığıyla doğan çocukların normal doğum ağırlığıyla doğan çocuklara gore non-dipper olmaya daha az eğilimi olduğu görülmüştür (p=0.054).Bu çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki, prematürite ve düşük doğum ağırlığı, ileri yaşlarda hipertansiyon gelişmesi açısından risk faktörleridir. Prematüre doğum öyküsü olan çocukların kan basınçları yakın takip edilmelidir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dr. Umut Selda Bayrakci. Ambulatory blood pressure measurements in prematurely born children. Ankara, 2005. Aim: To search the correlation between birth weight and blood pressure in prematurely born children. Patients and methods: 24-hour ambulatory blood pressure measurements were evaluated in 34 prematurely born children (20%) day time (08-20) and nocturnal (0-6) systolic blood pressure (BP) loads were significantly higher in prematurely born children, compared to control group (day time 1 1.8 vs 0%, p=0.025, nocturnal 23.5 vs 3.6%, p=0.018). Day time diastolic BP loads were similar, while nocturnal diastolic BP load was significantly higher in the study group (26.5 vs 7.1 %, p=0.039). Loss of nocturnal dip in systolic BP was found in a higher percentage of prematurely born children (70.6 vs 46.4% p=0.045). Interestingly, we found that children who were born prematurely with birth weight appropriate for gestational age have an increased tendency to be a non-dipper, compared to children who were small for gestational age (p=0.054). IllConclusion: Results of this study leads us to conclude that prematurity and low birth weight are risk factors for the development of hypertension in later life. Prematurely born children should be closely monitored for blood pressure. IV