Vitiligolu hastalarda PUVA tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of PUVA therapy in vitiligo patients
- Tez No: 103603
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Psoralen ile Ultraviyole-A (PUVA) fototerapisi vitiligo tedavisinde ilk seçenek olarak değerlendirilmektedir. Farklı başarı oranları bildirilen tedavinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu çalışma Ağustos 2000 -Ağustos 2001 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Fototerapi ünitesinde PUVA tedavisi alan 39 vitiligolu hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar tetkik edilip PUVA'ya hazırladıktan sonra 8-MOP kapsüllerini oral olarak, seanslardan iki saat önce almışlar ve haftada iki gün PUVA tedavisi uygulanmıştır. Alınan ortalama PUVA seansı 90,6 ve ortalama kümülatif UVA dozu 330 j/cm2 olarak değerlendirilmiştir. Perifoliküller repigmentasyon tedaviye ilk cevap işareti olarak ortalama 1-3 ay, 16 seans ve 28 j/cm2'den sonra gerçekleşmiştir. Genel repigmentasyon oranı %59 dur. Her üç ayda bir yapılan değerlendirmelerde repigmentasyon oranı ilk üç ayda; %13,4; altı ayda, %37,5; dokuz ayda, %55; 12 ayda, %62,7; 15 ayda, %74,4; ve 15 aydan fazla tedavi görenlerde % 87,7 dir. Tedavisi tamamlandıktan sonra tedaviden çıkartılan dört hastada repigmentasyon oranı % 95 dir. Repigmentasyon değerlendirilmesinde 12 hastada çok iyi, yedi hastada iyi, 11 hastada orta, dokuz hastada zayıf cevap olarak kaydedilmiştir. Tedaviye öncelikle iyi cevap veren bölgeler yüz ve gövde olarak değerlendirilmiştir. El ve ayak, parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanının tedaviye geç cevap verdiği ve dirençli olduğu saptanmıştır. Tedavi sırasında akut dönemde veya daha sonra ortaya çıkan yan etkilerin önlenebilir olduğu ve tedavinin kesilmesini gerektirmediği görülmüştür. Fototerapi ünitemizde uygulanan haftada iki kez 0.6 mg/kg dozda oral Geroxalene ve UVA tedavi protokolünün etkin ve güvenilir olduğu görülmüştür. Vitiligoda PUVA tedavisinin etki ve yan etkilerinin incelendiği çalışmamızda, tedavinin uzun süreli ancak yan etkilerinin tolere edilebilir, etkili bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoralen plus ultraviolet-A light (PUVA) photochemotherapy is currently considered to be the most effective treatment modality and the first choice for extensive vitiligo. In this study 39 vitiligo patients receiving PUVA photochemotherapy at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Dermatology, between August 2000 and August 2001 were studied retrospectively and prospectively to investigate the effectiveness of this treatment modality. After having been prepared for PUVA therapy, all patients used 8-MOP capsules orally in doses according to their body weight, 2 hours before receiving phototherapy which was applied twice a week. The average PUVA sessions recieved by our patients were 90.6, with a cumulative UVA dose of 330 j/crn2 on average. The earliest response to therapy was mostly in the form of perifollicular repigmentation which was seen after 1-3 months of therapy with 1 6 sessions and 28 j/cm2 UVA dose on average. The mean general repigmentation percentage of lesions in each patient was 59 %. The evalution of repigmentation percentage which was made every 3 months of therapy, revealed that 13,4 % of repigmentation was achieved on average at the end of the 3 rd month, 37,5 % at 6 th month, 55 % at 9 th month, 62,7 % at 12 th month, 74,4 % at 15 th month, and 87,7 % in those recieved PUVA therapy for more than 15 months. Four of our patients whose therapy had been completed had an average of 95 % repigmentation of their lesions. Excellent response in 12 patients, good response in 7 patients, moderate response in 11 patients and poor response in 9 patients were recorded. Face and trunk were the best and first repigmentation area to respond to the therapy in relation to other parts of the body. Hands, feet, finger tips, palms and soles were the most resistant areas to the therapy. The acute and remote side effects encountered during the phototherapy were preventable, tolerable and temporary. Our treatment protocole applied in our phototherapy unit is thought to be effective and safe. The effects and side effects of PUVA therapy for vitiligo investigated in this study was found to be lengthy in duration with tolerable side- effects and an effective method of treatment.