126 psoriasisli hastada PUVA tedavisinin etki ve yan etkilerinin değerlendirilmesi: Retrospektif bir çalışma
The Evaluation of effects and side effects of PUVA therapy in 126 patients with psoriasis a retrospective study
- Tez No: 103604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARZU EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
59 ÖZET Bu çalışmada psoriasis tedavisinde PUVA tedavisinin etkinliği ve yan etkilerin insidansı araştırılmaktadır. Bu amaçla 1989-2000 yıllan arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Fototerapi Ünitesinde PUVA tedavisi almış 89 psoriasis vulgaris ve 37 palmoplantar psoriasis hastasının yer aldığı retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda genel PUVA tedavisi alan psoriasis vulgarisli hastalarda ortalama 42,55 seans ve ortalama 183,03 J/cm2 kümülatif doz ile %84.00 oranında remisyon saptanmıştır. Palmoplantar psoriasisli hastalarda ise ortalama 54,71 seans ve ortalama 164,53 J/cm2 kümülatif dozda %84,85 oranında remisyon sağlanmıştır. Remisyon oranlan literatür ile uyumlu olmakla birlikte, seans sayısı ve kümülatif doz ortalamalan literatüre göre yüksek bulunmuştur. Remisyona giren psoriasis vulgaris hastalanndan %74,6 hastaya idame tedavisi uygulanmıştır. Ortalama remisyon süreleri idame tedavisi uygulanmayan hastalarda 9,75 ay iken, idame tedavisi uygulanan hastalarda 12,20 ay olarak saptanmıştır. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Remisyon sağlanan palmoplantar psoriasisli hastalardan %71,4 hastaya idame tedavisi uygulanmıştır. Ortalama remisyon süreleri, idame tedavisi uygulanmayan hastalarda 8,75 ay iken, idame tedavisi uygulanan hastalarda 10,60 ay olarak saptanmıştır. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Remisyon süreleri literatür ile uyumlu bulunmuştur. Kısa dönem yan etkiler içinde en sık, bulantı kusma ( genel PUVA' da %20,22 ve lokal PUVA'da %27,02 ), eritem (genel PUVA'da % 17,97 ve lokal PUVA'da %5,40 ) deride kuruluk ve kaşıntı (genel PUVA'da %13,48 ve lokal PUVA'da %10,81) saptanmıştır. Literatürde bu yan etkilerin görülme oranlan geniş bir dağılım göstermekte olup sonuçlanınız belirtilen sınırlar içinde yer almaktadır. Uzun dönem yan etkiler içinde ise hastaların %12,35'inde fotoyaşlanma ve PUVA lentigolan saptanmıştır. Non-melanoma ve malign melanoma deri kanserleri ve prekanseröz lezyonlar saptanmamıştır. Hastalanmızın kümülatif dozlannın düşük olmasının, deri tipinin ağırlıklı olarak III ve IV oluşunun, önceden iyonize radyasyon ve arsenik ile tedavi öyküsünün bulunmamasının, uzun dönem yan etkilerin görülmemesinde önemli etkisi olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In the present study, it was aimed to investigate the effectiveness and side effects of PUVA therapy in patients with psoriasis. A total of 126 patients visited the phototherapy unit in the department of dermatology - Gazi University Hospital between the years 1989 and 2000 were included in the study. 89 of these patients had psoriasis vulgaris and 37 had palmoplantar psoriasis. Each of the patients with psoriasis vulgaris who had an average of 42,55 sessions and 183,03 J/cm2 total dose of UVA, showed about 84 % remission rate. Patients with palmoplantar psoriasis, having had an average of 54,71 sessions and 164,53 J/cm2 UVA dose each, has showed an average of 84,85% remission rate. These remission rates were paraleli with results reviewed in the dermatology literature, at the same time the number of sessions and the cumulative doses were higher compared with other studies. During the therapy 74,6 % of psoriasis vulgaris patients who had total remision, had countinued to have maintenance therapy. The average remision period was 8,75 months in patients who hadn't received maintenance therapy while patients who had maintenance therapy had 12,20 months disease free period in average. This difference was not found to be statistically significant. 71,4 % of patients with palmoplantar psoriasis who had total remission, had received the maintenance PUVA therapy. The average disease free periods in patients with maintenance therapy was 10,60 months and it was 8,75 months in patients without maintenance therapy. This difference was not statistically significant. Remission periods showed accordance with other studies in the literature. Short term side effects of PUVA therapy were recorded to be; nausea and vomiting, erythema, skin dryness and pruritis. Other studies in the literature showed variable incidences of side effects. Our results are within the reported limits. Long term side effects included photoaging and PUVA lentigos reported in 12,35 % of cases. Melanoma, non- melanoma skin cancer or precancerous skin lesions were not reported in the treated groups. Having low cumulative UVA dose exposure, skin types of IJJ and IV, and having no history of previous exposure to ionizing radiation or arsenicals, probably played a role in the low incidence of side effects, in our patients.