Dipper ve nondipper sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü veya anjiotensin.II reseptör antagonisti ile yapılan antihipertansif tedavinin sol ventrikül yapısına etkileri
  1. Tez No: 103612
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ÇETİN ÖZENER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sol ventrikül hipertrofisi (SVH) son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında sıklıkla karşılaşılan morbidite sebeplerinden birisi olup bu hastalarda izlenen yüksek kardiyovasküler mortaliteye de zemin hazırlar. SVH ilerleyici bir problem olup hipertansiyon gelişmesindeki en önemli sebeplerden birisidir. Son dönemlerde kan basıncında diürnal varyasyonda izlenen azalmanın bozulmasının hemodiyaliz hastalarında izlenen sol ventrikül (SV) dilatasyonu için bir risk faktörü olduğu rapor edilmiştir. Bu çalışmada dipper ve nondipper olan sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) hastalarında anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ADEİ) veya anjiotensin-II reseptör antagonistleri ile tedavinin SV yapısı üzerine etkileri araştırılmıştır. Başlangıçta çalışmaya 90 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 62'sine başlangıçta ve 12.ayda ekokardiografi ve ambulatuar kan basmcı monitörizasyonu (AKBM) ölçümleri yapılabildi. AKBM ölçümleri ile başlangıçta ve 12.ayda dipper olan 10 hasta (dipper gurubu) ile başlangıçta ve 12.ayda nondipper olan 29 hasta (nondipper gurubu) çalışma hastalarını oluşturdu. Başlangıçta yapılan AKBM ölçümleri sonrası dipper gurubunda 4/10 hastaya ve nondipper gurubunda 1 1/29 hastaya ADEİ veya AT-II reseptör antagonisti eklendi. Gündüz, gece ve 24 saatlik AKBM değerleri başlangıçta nondipper gurubunda anlamlı olarak yüksekti. Oniki aylık takip sonunda AKBM değerleri her iki gurupta da başlangıç değerlerine göre değişiklik göstermedi. Başlangıçta her iki gurubun diyastolik sol ventrikül iç çapı (SVİÇd), posterior duvar kalınlığı (PDKd), interventriküler septum kalınlığı (İVSKd) indeksleri ve sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) benzerdi. On iki ayın sonunda dipper gurubunda SVİÇd ve İVSKd indeksleri istatistiksel anlama ulaşmayan azalma gösterirken PDKd değişiklik göstermedi. Nondipper gurubunda SVİÇd ve PDKd indeksleri istatistiksel anlama ulaşmayan az miktarda artış gösterirken İVSKd indeksi aynı şekilde istatistiksel anlama ulaşmayan azalma gösterdi.
Özet (Çeviri)
Left ventricular hypertrophy (LVH) is a commonly encountered comorbid condition predisposing end stage renal disease (ESRD) patients to a higher cardiovascular mortality. It is a progressive disease in ESRD patients and hypertension is one of the major factors in the development of LVH in this group of patients. Reduced diurnal blood pressure variability recently been reported to be a risk factor for progressive left ventricular dilatation in hemodialysis patients. In this study, we investigated the effect of antihypertensive treatment with angiotensin converting enzyme inhibitor (ACEI) or angiotensin-II (AT-II) receptor blocker on left ventricular structure in persistantly dipper and persistantly nondipper continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) patients. Mnety CAPD patients were initially included in the study. Among these patients, 62 patients underwent ambulatory blood pressure monitorisation (ABPM) and echocardiography at baseline and at 12 months. Ten patients who were dipper at baseline and at 12 months (dipper group) and 29 nondipper patients who were nondipper at baseline and at 12 months (nondipper group) formed the study population. Four of 10 patients (40%) in dipper group and 11 of 29 patients (37.9%) in nondipper group were added either ACEI or AT-II receptor blocker to their antihypertensive drug regimen after the first ABPM measurement. Daytime, nighttime, and 24-hour ABPM values were significantly higher in nondipper group compared to dipper group at baseline. Diastolic indexes of left ventricular internal dimension (LVIDd), posterior wall thickness (PWTd), interventricular septal thickness (IVSTd) and left ventricular mass index (LVMI) were similar in dipper and nondipper groups at baseline. Indexes of LVIDd and IVSTd showed slight nonsignificant decrement whereas PWTd did not change significantly in dipper group at the end of 12 month. On the other hand, 50indexes of LVIDd and PWTd increased without significance and IVSTd decreased slightly in the nondipper group after 12 month of treatment.