Son dönem böbrek yetmezliği tanısı ile sürekli ayaktan periton diyalizi ve aletli periton diyalizi tedavisi gören hastaların sol ventrikül hipertrofisi ve diurnal kan basıncı paterni açısından karşılaştırılması
Comparison of left ventricular hypertrophy and diurnal blood pressure pattern in end stage renal failure patients on continuous ambulatory peritoneal dialysis and automated peritoneal dialysis
- Tez No: 311267
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği tanısı ile sürekli ayaktan periton diyalizi ve aletli periton diyalizi tedavisi gören hastaların sol ventrikül hipertrofisi ve diurnal kan basıncı paterni açısından karşılaştırılmasıGazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, Haziran 2012Kardiyovasküler hastalıklar diyaliz hastalarındaki morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Bu nedenle diyaliz hastalarında kan basıncı kontrolü ve kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Periton diyalizinin (PD), hemodiyalize (HD) göre teoriksel avantajlarının bulunmasına karşın, rezidüel renal fonksiyonun (RRF) kaybı ile birlikte PD hastalarında artmış kardiyovasküler riski gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Son dönem böbrek yetmezlikli (SDBY) non-dipper kan basıncı fenomeni olan hastalarda, sol ventrikül hipertrofisi (SVH) sıklığında artış görülmektedir. Aletli periton diyalizi (APD) son zamanlarda SDBY hastalarında sık tercih edilen bir tedavi şeklidir. Aletli periton diyalizi ve sürekli ayaktan periton diyalizini (SAPD), kan basıncı paterni, RRF ve SVH açısından karşılaştıran yeterli çalışma bulunmamaktadır.Bu çalışmada, PD hastalarında farklı periton diyalizi tekniklerinin kan basıncı kontrolü, diürnal kan basıncı paterni ve SVH üzerindeki etkisini göstermeyi amaçladık.Çalışmamızda elde edilen sonuçlar;?İki grup arasında cinsiyet, vücut kitle indeksi, eritropoetin ve vitamin D kullanımı, kalsiyum ve fosfor düzeyleri, diyaliz süresi, SVH sıklığı ve RRF değerleri açısından anlamlı fark bulunmadı?Yaş ortalaması, APD grubunda daha düşüktü.?Ambulatuar ortalama sistolik ve diyastolik kan basıncı ve ortalama kan basıncı (gündüz, gece ve 24 saatlik) değeri APD grubunda daha yüksek olmasına karşın bu fark anlamlı değildi.?Non-dipper kan basıncı paterni açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.?İki grup arasında sistolik ve diyastolik kan basıncı yükü ve sol ventrikül kitle indeksi açısından anlamlı fark bulunmadı.?Sol ventrikül kitle indeksi ile ortalama sistolik ve diyastolik kan basıncı ve ortalama kan basıncı arasında (gündüz, gece ve 24 saatlik ortalama değerler) anlamlı korelasyon bulundu.?Sol ventrikül kitle indeksi ile hem gündüz hem de gece sistolik ve diyastolik kan basıncı yükü arasında anlamlı korelasyon bulundu.?Sol ventrikül kitle indeksi ile diyastolik non-dipper paterni arasında anlamlı ilişki bulundu.?Sol ventrikül kitle indeksi ile rezidüel renal fonksiyon ve hemoglobin arasında negatif korelasyon saptandı.?Rezidüel renal fonksiyon ile hemoglobin arasında pozitif korelasyon saptandı.?Çok değişkenli doğrusal regresyon analizi modellerinde, her üç modelde de SVKİ ile RRF arasında anlamlı ilişki bulundu. Ayrıca SVKİ ile SKB, DKB ve ortalama KB arasında anlamlı ilişki gösterildi.Çalışmamızda, APD ve SAPD hastaları arasında kan basıncı kontrolü, diurnal kan basıncı paterni ve SVH açısından anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamızdan elde edilen verilere göre SDBY hastalarında SVH gelişmesinin önlenmesinde kan basıncı kontrolü ve RRF'nin korunması, PD tekniğinin tipinin seçiminden daha çok önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparision of left ventricular hypertrophy and diurnal blood pressure pattern in end stage renal disease patients on automated peritoneal dialysis and continuous ambulatory peritoneal dialysis.Since cardiovascular disease is the main cause of mortality in majority of dialysis patients, blood pressure control and evaluation of cardiac functions have great importance in these patients. Peritoneal dialysis (PD) has some theoretical advantages over hemodialysis, however, several studies have shown increased cardiovascular risk in PD patients after loss of residual renal function (RRF). Hypertension (HT) with non-dipper blood pressure pattern is also related with increased risk of LVH in end stage renal disease (ESRD) patients. Automated peritoneal dialysis (APD) is increasingly used in patients with ESRD. There are limited studies comparing blood pressure pattern, RRF and LVH in continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) and APD patientsIn this study we aimed to investigate the effect of different peritoneal dialysis regimens on blood pressure control, diurnal blood pressure pattern, and LVH in PD patients.Results of our study;?There was no significant difference about gender, body mass index, use of erythropoietin and vitamin D, levels of calcium and phosphate, duration of dialysis, Kt/v frequency of LVH and RRF values between the two groups.?However, mean age was significantly lower in APD compared to CAPD patients.?Ambulatory mean systolic, diastolic and mean arterial blood pressures (daytime, nighttime and 24 hour) were higher in the APD group, but this difference was statistically insignificant.?There was no difference non-dipper blood pressure rate between the two groups.?There were also no significant differences in systolic and diastolic blood pressure loads and left ventricular mass index (LVMI) between the two groups.?However, LVMI was correlated with systolic, diastolic and mean arterial blood pressure levels (mean daytime and nighttime 24 hour measurements)?Positive correlation was observed between LVMI and systolic and diastolic blood pressure loads (daytime and nighttime values)?There was a significant relationship between LVMI and diastolic non-dipper pattern.?Left ventricular mass index was negatively correlated with RRF and hemoglobin (Hb) levels?Residual renal function was found to be positively correlated with Hb levels.?İn multivariate logistic regression analysis models, there was a significant relation between LVMI and RRF in all 3 models. Also there was a positive relation between LVMI and systolic, diastolic and mean blood pressureIn this study, we found no difference in blood pressure levels, diurnal blood pressure pattern and LVH between APD and CAPD patients. According to our results, control of blood pressure and preservation of RRF are more important