Hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında hipertansiyon ve ayaktan kan basıncı monitorizasyonu
Hypertension and ambulatory blood pressure monitorization in hemodialysis and peritonal dialysis patients
  1. Tez No: 108256
  2. Yazar: ÇETİN SÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ZEKİ TONBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
7. ÖZET Diyaliz hastalarında HT mortalite ve morbiditeyi etkileyen major bir risk faktörü olmaya devam etmektedir. SDBY hastalarında prediyaliz dönemde HT prevalansı %80- 90'lar düzeyinde tespit edilmiştir. KB'nın iyi kontrolü diyaliz hastalan için halen hayati bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada 25 HD, 25 SAPD hastanın AKBM ölçüm tekniği kullanılarak 44 saatlik bir periyotta KB'lan izlenmiştir. Hastalar rHu EPO kullanımı, antihipertansif ilaç kullanımı, gece KB düşüşü esas alınarak 3 gruba ayrılmıştır. Ayrıca HD ve SAPD'de HT prevalansı, KB'nın 44 saatlik seyri, gündüz-gece, l.gün-2.gün KB durumu ve KB'na etki eden aktörler incelenmiştir. KB regulasyonunda hangi diyaliz türünün daha etkin olduğu araştırılmıştır. Çalışmada HT için sınır değerlerini Amerikan HT Birliğinin AKBM için belirlediği gündüz SKB 140 mmHg'nın üstü, DKB 90 mmHg'nın üstü, gece SKB 135 mmHg, DKB 85 mmHg'nın üzerinde değerler olarak aldık. Bu değerlerin üzeri hipertansif hasta grubuna dahil edildi Manuel ölçümler için JNC.6 raporundaki hipertansif sınır olan SKB 139 mmHg, DKB 89 mmHg'nın üzerindeki değerler referans alındı. Çalışmada HT prevalansı, AKBM ölçümleri ile SKB değerleri esas alındığında hemodiyaliz hastalarında %28, SAPD hastalarında %32 oranında bulunmuş olup, HT görülme sıklığı açısından diyaliz türleri arasında bir fark tespit edilememiştir. SAPD hastalarının KB seyri 44 saatlik periyotta stabil olduğu halde, HD'de 1.gün düşük, 2.gün ve gece yüksek KB'lan bulunmuştur. Manuel KB ölçümleriyle HT prevalansı SAPD hastalarında SKB ile %44, DKB ile %48; HD hastalarında ise prediyaliz ölçümlerle SKB ile %52, DKB ile %24, postdiyaliz ölçümlerle SKB ile %8, DKB ile %8 oranında bulunmuştur. Manuel prediyaliz DKB ile AKBM DKB ölçümleri arasında uyumluluk tesbit edilmiştir. SAPD hastalarında HT prevalansını tespit açısından manuel KB ölçümleriyle, AKBM ölçümleri arasında belirgin bir fark bulunmazken; HD hastalarında prediyaliz manuel ölçümlerin AKBM ölçümlerinden yüksek, postdiyaliz manuel ölçümlerin AKBM ölçümlerinden düşük olduğu tespit edilmiştir. AKBM ölçümlerinin, sık ölçüm yapması, gündüz-gece ölçümleri, dippers-nondippers tespiti ve tedaviye yön vermede manuel KB ölçümlerinden daha güvenilir bir kan basıncı ölçüm tekniği olduğu görülmüştür. 67Antihipertansif ilaç kullanma oranı SAPD'de daha yüksek düzeylerde olup, antihipertansif tedavi almayanlarda, HD'le KB regulasyonunun daha iyi yapılabildiği tespit edilmiştir. rHu.EPO kullanımı ile HT arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Mortalite riski yüksek olan nondippers hasta oranı HD'de önemli derecede daha yüksek bulunmuştur. SAPD hastalarında belirgin sirkadyen ritim bulunduğu halde HD'de gece KB düşüşü daha az olarak tespit edilmiştir. Ayrıca HD'de interdiyalitik dönemde alınan kilo ile KB düzeyi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Diyaliz süresi uzadıkça KB kontrolü kolaylaşmakta ve HT sıklığı azalmaktadır. Sonuç olarak; diyaliz ünitelerimizde HT prevalansı düşük olup, KB her iki diyaliz modalitesi ile de iyi kontrol edilmektedir. SAPD hastalarında sirkadyen ritim mevcut olup HD'de gece KB düşüşüne daha az rastlanmaktadır. HD antihipertansif ilaç kullanımını azaltmakta ohıp volume bağlı HT'nu daha iyi kontrol etmektedir. AKBM diyaliz hastalarında HT'nu teşhis ve tedavi etmede güvenilir bir KB ölçüm tekniğidir. Ancak AKBM'nin manuel ölçümlere göre üstün olup olmadığı ve hangi hastalarda kan basıncının AKBM ile takibinin daha uygun olacağı konusunda kesin karar verebilmek için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. 68
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY HYPERTENSION AND AMBULATORY BLOOD PRESSURE MONITORIZATION IN HEMODIALYSIS AND PERITONEAL DIALYSIS PATIENTS In dialysis patients, HT is still leading to be a major risk factor causing mortality and morbidity. In ESRD patients, the prevalance of HT was determined 80 to 90 % at the predialysis stage. It is still of vital importance to control the blood pressure for dialysis patients throughly. In this study, of 25 patients with HD and 25 with CAPD, BP was followed using ABPM technique in a 44-hour period. Patients were investigated into three groups according to their usage of rHu EPO, taking antihypertensive drugs and decrease of their BP at nights. Furthermore, the prevalance of HT in HD and CAPD, patients the 44-hour daily and night course of BP, the degrees of BP on the first and second days, and other factors causing BP were investigated. What type of dialysis was more efficient in the regulation of BP was searched. In our study, we considered the blood pressure limits for HT with ABPM as >140 mmHg for SBP, >90 mmHg for DBP at daytime, and >135 mmHg for SBP, >85 mmHg for DBP at night as the scores determined by the American Society of Hypertension. The higher scores were regarded as a finding of hypertension. We used the references over 139 mmHg for SBP and 89 mmHg for DBP considered as hipertensive limits for manual measurements given in the report JNC.6. Even though the prevalance of systolic HT was determined 28 % in patients with HD and 32 % in CAPD patients with ABPM technique, no differences were determined between the types of dialysis in terms of the incidence of HT. Although the course of BP in CAPD patients was stable during the 44-hour period, their BP scores were found low on the first day and high on the second day and night in HD patients. The prevalance of HT was found 44 % with SBP in CAPD patients by the manual BP measurements, 48 % with DBP, whereas it was found 52 % in HD patients with SBP by predialysis measurements, 8 % with SBP and 8 % with DBP by postdialysis measurements. The same scores were determined between the measurements of the manual predialysis DBP and the measurements of ABPM DBP. 69While there was no difference between the ABPM measurements and the manual BP measurements for determining the prevalance of HT in CAPD patients, it was determined that predialysis manual measurements were higher than the measurements of ABPM and postdialysis manual measurements were lower than the measurements of ABPM in patients with HD. It was recognized that the measurements of ABPM were more reliable technique of BP than the manual BP measurements in frequent measurements of BP, day and night measurements, the determination of dippers-non dippers and following the improvement of the treatment. Although the rate of using antihypertensive drugs was higher in CAPD, patients it was determined that the regulation of BP could be arranged better with HD in those not taking antihypertensive drugs. A significant correlation between the use of rHu.EPO and HT couldn't be determined. The rate of nondippers which is associated with high mortality risk was significantly found to be higher in HD patients than those of CAPD patients. Although a definite circadian rhythm was existed in CAPD patients, the night decrease of BP in HD patients was determined rarely. Moreover, it was found that there was a positive correlation between BP score and the weight gained in interdialytic period. As the dialysis time extends, the control of BP will be improved, and the occurence of HT will be decreased. Consequently, in our dialysis units, the prevalance of HT is low, BP is also well- controlled with both of these dialytic modalities. Though circadian rhythm exists in CAPD patients, the night decrease of BP is rarely seen in HD. HD decreases the use of antihypertensive drugs and controls better HT resulting from volume. ABPM is a reliable technique of BP for the diagnose and the treatment of HT in dialysis patients. But, we consider there is a requirement of more detailed studies to reach a definite consequence about whether ABPM is more superior than manual measurements, and whether monitoring of BP with ABPM will be more suitable in view of the condition of the patients. 70