Pitiriyazis alba etyolojisinde barsak parazitleri mantarlar ve aneminin rolü
  1. Tez No: 103611
  2. Yazar: MUSTAFA ARICA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ÇALKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
3. ÖZET Pitiriyazis alba etyolojisi bilinmeyen, postinflamatuar hipomelanozis ve ince kepeklerle karakterize bir hastalıktır. Yüzde, özellikle aim ortası ve malar çıkıntılar üzerinde, daha az olarak boyun, gövde, kollar ve skrotumda gözlenir. Çocukluk çağında sık gözlenmesine rağmen halen etyolojisi belli değildir. Enfeksiyonlar (bakteri, mantar, parazit), beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, atopi, kserozis ve inflamasyon suçlanmış ama etyopatogenezi tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Yapılan bu prospektif çalışmada, Pitiriyazis alba hastalığının etyolojisinde rol aldığı düşünülen barsak parazitlerinin, mantarların ve aneminin rolleri araştırılmıştır. Araştırmada yaşlan bir ile on beş arasında değişen, 150 Pitiriyazis alba hastası ile 150 kontrol olgusunu içeren iki ayrı grup oluşturuldu. Her iki grubun tüm olgularında intestinal parazit ve tam kan sayımı tetkikleri, ayrıca hasta grubunun tüm olguları ile kontrol grubunun 20 olgusunda lezyonlarda mantar araştırmak amacıyla direkt mikroskopik inceleme yapıldı. Hasta grubunda anemili olgu oranı %25.33 iken kontrol grubunda %24.00 olarak saptandı. Her iki grupta saptanan anemi değerlerinin istatistiksel karşılaştırılmasında iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.95).
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY Pityriasis alba is a disease with unknown etiology and is characterized with post inflamatory hypomelanosis and thin scaling. It is mostly seen on face especially on forehead and cheeks; also can be on neck, upper arms and scrotum. Pale pinked macules with undetermined edges loose their erytema and turn to paled white-yellow macules with this scales in weeks time. Theese lesions mostly tend to disappear with months time, but some can turn to stable leucoderma and can be visible for a year or more. It is mostly seen in childhood, but the cause is unknown. Infections (bacterial, fungi, parasites), malnutrition, avitaminosis, atopy, xerosis and inflamation were accused; but ethiopathogenesis is not clear already. In this prospective study, the roles of intestinal parasites, fungi and anemia on Pityriasis alba etiology are tried to understand. We have studied on 150 pityriasis alba patients and 150 control cases with ages between 1 & 15. We examined intestinal parasites and count blood cell in both groups. Also we have examined fungi by direct microscobic investment in the whole patient group and 20 cases from control group. Anemia was seen in 25.33 % of patient group and in 24.00 % of control group.